GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

MHP’NİN ADANA’DA GELECEĞİ

Bu haber 25 Eylül 2014 - 21:12 'de eklendi ve 810 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

30 Mart mahalli seçimlerinde MHP Adana’da 414.036 oy aldı. Eğer seçim 7 Nisan 2014 günü, yâni bir hafta sonra yapılsaydı 600.000 rakamını geçecekti. Siyâsi hava o kadar müsatti. CHP’nin adayı adı mafyaya karışmış biri, AKP adayı doğulu idi. Haklı olarak Adana’da Arap diye nitelendirilen unsurlar saldırganlıkları sebebiyle doğuluları sevmiyorlar. Aslında kültür seviyelerinin yüksek olması sebebiyle hiçbir şekilde şiddeti de tasvip etmiyorlar. Bunlar oldum-olası “Atatürk” sevgilerinden ötürü CHP’nin blok seçmenleridir. Karaislam – Kozan – İmamoğlu – Ceyhan – Pozantı – Aladağ milliyetçi, fakat o kadar da mukaddesatçıdır ve oyları pek kaygandır. Araplar gibi hiçbir zaman “Blok” tutmazlar.

30 Mart seçimleri Adana’da inadına bir seçim oldu; ”Demokrat” ve “Laik” insanlarla AKP mücadele etti. Bu ikincilere karşı özellikle Tayyip Bey’in kişiliğinden kaynaklanan yeterli bir öfke de vardı. CHP uzun zaman kararsız kaldı; AKP seçmeninin inadına bir doğuluyu aday yaptığı andan itibaren zaten seçimi kaybetmişti. MHP erken davranmıştı; adayı Hüseyin Sözlü kişiliği üzerinde müsbet olmayan ”Ceyhan’ı bitirdi” gibi sözler her tarafa yayılmıştı. Lâkin Adanalı olmanın avantajını taşıyordu. Şahsi bir mahareti olduğu hiçbir zaman söylenemez. Elbette herkes gibi onun da kendini dev aynasında görmesinin çok anlamı yoktur. Aytaç Durak adaylıktan çekilmeyeydi de görelim nasıl seçim kazanacaktı! Elbet Durak kazanamazdı lâkin Sözlü’ye rahatlıkla seçim kaybettirebilirdi. MHP teşkilâtları kılını dahi kıpırdatmadığı ve meclis üyeliklerinde de düzgün bir sıralama olmadığı halde biraz da şansı yaver giderek seçimi 19.867 farkla kazandı. Bu elbette fevkalade bir netice idi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Çatı Aday 541.300, Tayyip Erdoğan 417.602, Demirtaş 114.035 oy almış. Mahalli seçimlerde MHP+CHP=720.519; demek ki 179.219 gibi bir oy kaybı var. Mahalli seçimlerde Demirtaş oylarının en az yarısı AKP’de idi. Cumhurbaşkanlığında bu ödünç oylar geri çekilmesine rağmen AKP oylarını 23.433 artırmıştır. Üstelik mahalli seçimlerde 221.273 kişi oy kullanmazken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmayanların sayısı 378.626’dır. Bu duruma göre eğer Ağustos’da mahalli seçim yapılsaydı kesinlikle ve çok büyük farkla AKP adayı taş da koysa kazanacaktı.

Peki bu kadar kısa zamanda neden böyle oldu? sorusu ile karşı karşıyayız: Tabii olarak seçmeni suçlayacak değiliz; çuvaldızı önce kendimize batıracağız. Bir AKP vekili demiş ki ”Hüseyin erken başladı”! Bir MHP’li seçmene de bir başkası kızmış  ve demiş ki neden ilçe belediyesi aldığımız yerlerde sandıktan “Tayyib” çıktı, rey vermediniz! Cevap gayed basit: ”Rey verdik de ne oldu?” İşte durum bu! Peki AKP’li vekile göre Hüseyin Sözlü neye erken başlamış! Tabii ki “Organize işlere”! Nedir bunlar? Ceyhan’da adı kötüye çıkan bütün belediye mensuplarını yanına çekmiş, köşe başlarına kardeşleri ve yeğenlerini getirmiş! Yatırımcı ünitelerde meşhur “Şahinler” cirit atıyor; fevkalade yetkilerle donatılmışlar. Trilyonluk işi “Şahin” tezgahlıyor; Sözlü yarım saat önce  ihâle komisyonunu denetliyor; iş 8 kuruş farkla işaret ve organize edilen adamda kalıyor ve bu işi kontrol mühendisi olarak oğul yönetiyor babası da yapıyor. Zor ve maliyetli yerlere girmek yok; oralar kalsın; kârlı kalemler yaptırılıyor; malzeme kullanmak mı hak getire; işçilik mi o da önemli değil. İstihkakı oğul tanzim ediyor  baba paravana imzalattırıyor, ”Şahin” üst yazıyı yazıyor, Müdür tasdik ediyor Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı  yeğen paraları  bir defada ödüyor; alacağını alamayanlar da aylardır bekliyor.

Ankara İstanbul’dan yüklenici ithal ediliyor; sanki Adana’da müteahhidin köküne kıran girmiş. Bir milyon liraya %60 tenzilatla yapılan 2-3 milyonluk işler birleştirilip 20-25 milyonluk büyük işler olarak %5 tenzilâtla ithal müteahhitlere davetiye ile kapılar kapılar arkasında “âcilyetine istinaden” gibi gerekçelerle peşkeş çekiliyor.

Vallahi diğer bütün pervasızlık ve şikâyetler bir yana bu yazdıklarımızı herkes biliyor. Zavallı Adanalı belediye müteahhitleri de ihalelerde figüranlık yapıyor. Boşuna masraf edip girmeyin kardeşim. Ehh ne yapalım inşallah MHP bir daha Adana’da seçim alır.

Sağlıcakla 

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.