GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

MHP’Lİ AKÇAY, SOMALI MADENCİLER İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Bu biyografi 10 Aralık 2014 - 0:07 'de eklendi ve 563 kez görüntülendi.

Soma’da işten çıkarılan madencilerle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ” Soma Kömür İşletmeleri’nin çıkardığı işçileri aç açıkta ve işsiz bırakacak değiliz ” demiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin kış ayında işten çıkardığı işçilerin istihdamı konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

Soma Kömür İşletmeleri tarafından işten çıkarılan madencilerle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ” Eynez kömür madeniyle ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasındaki 5 yıllık sözleşme 2014/Mayıs ayında sona ermiştir. Eynez Maden Ocağı ile ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasında süre uzatım sözleşmesi imzalanmadığına göre 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 vatandaşımızın hayatını kaybettiği kazadan bu güne kadar Soma Kömür İşletmelerinin Eynez Maden Ocağında faaliyetlerine devam etmesine neden izin verilmiştir?

Yoksa iddia edildiği gibi Soma Kömür İşletmeleri ile TKİ arasında 13 Mayıs’taki kaza öncesinde süre uzatımı ile ilgili görüşme yapılip süre uzatımında karar kılınmış, ancak kaza sonrası süre uzatımı ile ilgili sözleşme kamuoyundan saklanmış mıdır? Soma’daki maden ocaklarında denetim yapacak müfettişlerin İzmir Grup Başkalığı tarafından belirlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirildiği, Bakanlığın da bu müfettişleri değiştirmeden aynen görevlendirdiği, bu süreçte maden şirketlerine müfettişler ve denetim tarihleriyle ilgili bilgi verildiği iddia edilmektedir? Bu iddialar konusunda bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz?

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin kış ayında işten çıkardığı işçilerin istihdamı konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı işçileri TKİ’ye bağlı kamu kurumlarında istihdam etmeye yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

SOMA’DAKİ FACİANIN SORUMLUSU AKP HÜKÜMETİDİR

Soma’daki maden faciasının sorumlusunun AKP Hükümeti olduğunu söyleyen Akçay, ” AKP, Soma’daki Maden Ocaklarını 2003 yılından itibaren rödövans sistemiyle özel sektöre kiralamıştır. Özelleştirme, taşeronlaştırma ve rödövans gibi yanlış uygulamalar sonucu madencilik sektörü, deneyim ve uzmanlaşmanın olmadığı kişi ve şirketlere bırakılmış bu da maden kazalarında ciddi artışlara neden olmuştur.

Soma Kömür İşletmelerine bağlı Eynez Maden Ocağında 13 Mayıs’da meydana gelen maden faciasında 301 madencimiz hayatını kaybetmiştir. Bu facia; madenlerdeki siyaset-işadamı-bürokrat ilişkilerini, denetim yetersizliklerini ve çalışma koşullarını gözler önüne sererken; yüzlerce eve ateş düşmüş, yüzlerce ana-baba evlatlarını, kadınlar eşlerini kaybederken 432 çocuk yetim kalmıştır.

Kaza sonrası yaklaşık 650 aile Soma’dan ayrılırken ekonomisi madenlere ve maden işçilerine dayanan Soma’da esnaf siftahsız kepenk kapatır hale gelmiştir. Soma Termik Santralının özelleştirme çalışmalarına başlanması ve son olarak Soma Kömür İşletmelerinin 2.831 madenciyi işten çıkarılması sonucu Soma’nın sosyal ve ekonomik yapısını alt-üst olmuştur” dedi.

Soma’da işten çıkarılan madencilerle ilgili olarak Enerji Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi veren Akçay, ” Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, ‘Soma Kömür İşletmelerinin çıkardığı işçileri aç açıkta ve işsiz bırakacak değiliz.’demiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin kış ayında işten çıkardığı işçilerin istihdamı konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı işçileri TKİ’ye bağlı kamu kurumlarında istihdam etmeye yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Eynez kömür madeniyle ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasındaki 5 yıllık sözleşmenin 2014/Mayıs ayında sona ermiştir.

Eynez Maden Ocağı ile ilgili olarak TKİ ile Soma Kömür İşletmeleri arasında süre uzatım sözleşmesi imzalanmadığına göre 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 vatandaşımızın hayatını kaybettiği kazadan bu güne kadar Soma Kömür İşletmelerinin Eynez Maden Ocağında faaliyetlerine devam etmesine neden izin verilmiştir? Yoksa iddia edildiği gibi Soma Kömür İşletmeleri ile TKİ arasında 13 Mayıs’taki kaza öncesinde süre uzatımı ile ilgili görüşme yapılarak süre uzatımında karar kılınmış, ancak kaza sonrası bu süre uzatımı ile ilgili sözleşme kamuoyundan saklanmış mıdır?” diye sordu.

2 BİN 181 MADENCİ İŞTEN ÇIKARILDI

Soma’daki maden ocaklarının denetimiyle ilgili iddiaları ve Soma Kömür İşletmesinden çıkartılan işçilere yapılacak ödemelerle ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e soru önergesi veren MHP’li Akçay, ” Soma Kömür İşletmelerine bağlı Eynez, Atabacası ve Işıklar Maden Ocakları Bakanlığınız tarafından en son ne zaman denetlenmiştir? Bu denetim sonuçları nedir?

Soma’daki maden ocaklarında denetim yapacak müfettişlerin İzmir Grup Başkalığı tarafından belirlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirildiği, Bakanlığın da bu müfettişleri değiştirmeden aynen görevlendirdiği, bu süreçte şirketlere müfettişler ve denetim tarihleriyle ilgili bilgi verildiği iddia edilmektedir? Bu iddialar konusunda bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz? Soma Kömür İşletmeleri, Eynez Maden Ocağında çalışan 2.181 madenciyi Eynez Maden Ocağında çalışma imk‰nı bulunmadığı gerekçesiyle işten çıkartmıştır. Eynez Maden Ocağında çalışma imkanı neden bulunmamaktadır?

Eynez Maden Ocağında kazadan sonra iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda hangi eksikler tespit edilmiştir? Soma Kömür İşletmeleri bu eksiklikleri gidermek için herhangi bir çalışma yapmış mıdır? 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencimizin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmelerine bağlı Eynez Maden Ocağında çalışan madencilere kazadan bu yana geçen 6 ay için Türkiye İşsizlik Fonundan ve Soma Kömür İşletmelerinden maaş ödenmiştir. Soma Kömür İşletmeleri, 2.181’i Eynez madeninde çalışmış olan işçilerden, 650’si diğer maden ocaklarından olmak üzere 2.831 madencinin iş akdini 30 Kasım 2014 tarihi itibariyle feshetmiştir.

Kazanın yaşandığı Eynez Maden Ocağında çalışmışlara kazan bu yana İşsizlik Fonundan ve Soma Kömür İşletmelerinin TKİ’den hak edişlerinden mahsup edilmek üzere her ay iki maaş ödenmiştir. Bu maaşlar ödenmeye devam edecek midir? Eğer ödenmeyecekse, Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı madenciler için İşsizlik Fonundan aylık ne kadar ödeme yapılacaktır? Soma Kömür İşletmelerinin işten çıkardığı madencilere İşsizlik Fonu haricinde herhangi bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

Ramazan’da teravih namazları yasak mı? Kaç adet aşı geldi? Bakan Koca açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler kararları alındı. Buna göre; Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur organizasyonları yapılmayacak. Bu çerçevede vatandaşların aklına takılan Ramazan ayında "Teravih namazı kılınacak mı?" sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. TEDBİRLER ALINARAK KILINACAK Bakan Koca, Ramazan ayında kılınan teravih namazlarıyla ilgili, "Teravi namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi …

İllere göre milletvekili sayıları değişti! Yüksek Seçim Kurulu açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete’de yayımlanan Karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Mersin illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayısı arttı. Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, …

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde İHA'larla tespit edilen 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Kilis’e yönelik yapılan terör saldırısının hesabını sormaya devam ediyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde İHA’larla tespit edilen 10 PKK/YPG’li terörist daha Kahraman Komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirildi'' denildi. https://twitter.com/tcsavunma/status/1373937379912921089?s=19  …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ