DOLAR
8,2970
EURO
10,0759
ALTIN
489,80
BIST
1.445
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
21°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Bizlere kıymayın

Bizlere kıymayın
10.04.2015
0
A+
A-

Murat Gedik

muratgedik@muratgedik.nl

 

 

Bir de siz kıymayın bu millete. Zaten 50 yıldır gerektiği yerden gereken sahiplenmeyi göremedi, bari gerektiği kadar olmasa da var olan birliğe engel olmayın, kutuplaşmaya yol vermeyin.

İster bir çığlık olarak görün bu yazıyı, ister bir duygusallık yaklaşımı olarak görün. Hiç fark etmez, yeter ki yeterince şamar yiyen Avrupa Türklüğüne bir de siz siyasi ihtiraslarınız için şamar indirmeyin. Avrupa Birliği ülkelerinde sayımız 4 milyon olmuş, yeterince döviz yumurtlayan tavuk muamelesini gördük, şimdi de oy yumurtlayan tavuk durumuna sokmayın bizleri.

***

Kime mi sözüm?

Sözüm Türk Devletinden maaş alıpta buralara görev için gelenleredir; elçilik ve (baş)konsolosluk görevlilerimiz, öğretmenlerimiz, din görevlilerimiz ve daha  Devletimizin nice nimetleri için buralara göreve gelenlerdir.

7 Haziran genel seçimleri için Devletimizin bu adamları piyon olarak kullanılmamalı. Ortak değerlerimiz olan başta Devlete bağlı olan Camilerimiz siyasi arenalara dönüştürülmemeli.

Elbette siyasilerimiz, partilerimiz buralarda seçimler için çalışmalarını yapacaklar. Elbette buralarda var olan toplumumuzun temsilcileri ve STK’ler seçim için mücadele vereceklerdir. Verilen demokratik hakkı, bu toplumun yerlileri değerlendirip ona göre oy isteyeceklerdir. Bunu kimse yadırgayamaz ve engelleyemez.

***

Fakat bir tehlike var, hem de çok büyük bir tehlike. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kısmen hayata geçirilen ve 7 Haziran’a şimdiden hızlı bir şekilde başlanmış olup Devletimizin memurlarının sanki mevcut siyasi iradenin il başkanları gibi işe koyulmalarıdır. Özellikle din görevlilerinin bu işte baş çektiklerini görmekte olup ibadethanelerimiz kullanılmaktadır. Baştan söyleyim bu tür siyasallaşmış Devlet memurları bu vebalın altında kalacaklardır, hele hele din görevlileri.

Bu konu ile ilgili fazla yazmaya gerek duymuyorum, fakat hutbede çağrı yapılırken cemaatten de elbette sırf Allah rızası için orada olan biri yeri geldiğinde o hutbedekine cevap verecektir, belki de o hutbeden indirecektir, kim bilir?

Az da olsa zaman zaman bu millet müşterek konularda bir araya gelebiliyor. Ve en azından Cuma namazlarında saf olabiliyor, şimdi birilerinin gözüne gireceğiz diye o saflar bozulmamalı. Birilerinin gözüne gireceğiz diye müşterek değerler beşeri çıkarlara heba edilmemeli.

***

Bu milletin sorunu çok, bu millete kıyan çok oldu. Yerleşik olduğumuz şu topraklarda var olan sorunlarımızı çözemezken, Türkiye’den ithal edilecek olan kutuplaşma sorunlarını hiç çözemeyiz. Yerleşik ülkelerin Türk insanını köşeye sıkıştırma ve yıldırma politikaları yetmezmiş gibi Devlet maaşlılarının bu milletin arasına fitne tohumları ekmelerini hangi vicdan kabul edebilir acaba? Ve o tarafsız diye her kesimden paralar toplanarak yapılan camilere siyasetin sokulmasının kime faydası olabilir acaba?

Kıymayın bizlere Devletimizin maaş verip hizmet için buralara gönderilen memurları!

Kıymayın bizlere bu maaşlı elemanların başları!

Sizler zamanınız dolduğunda buraları terk edeceksiniz. Fakat bizler her daim beraber yaşamaya devam edeceğiz. Safları bozup araya şeytanın girmesine vesile olursanız, o saflar bir daha sıklaşmaz. Bu vebali omzunuza almayın. Gün olur bunun hesabını verirsiniz, bu Dünya’da olmasa bile, gerçek divan olan ‘Hak divanı’ kurulduğunda mutlaka verirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.