DOLAR
8,7540
EURO
10,3892
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
KUŞ VE İNSAN SEVGİSİ Kadir KESKİN Zamanın en büyük alimlerinden olan Zembilli Ali Efendi ,herkes tarafından sevilir ve sayılırdı. Sık sık tertip ettiği sohbet toplantıları çok samimi bir hava içinde geçerdi..Bir yaz günü hava oldukça sıcaktı..Zembilli Ali efendinin arkasındaki bahçede güller ve yeşillikler arasında sohbet ederken ağaçların tepesinden de cıvıl...
ŞARAP VAKTİ  (Hikâye) Kemal ÇOPUROĞLU     Evvel zamanlardan bir Kasım ayıydı; bir akşam üzeri öğretmen emeklisi karı koca Trabzon’a gitmek üzere   birlikte Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaydılar.       Ekonomik tarife uçaklarının seferine daha üç saat vardı ve oturmaktan sıkılan bu öğretmen emeklisi karı- koca  bir çay içmeye karar verdi. Havaalanlarında  kafeterya- kafe  denilen ve...
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...

Vural: ‘Bu, yargının işidir’!

Vural: ‘Bu, yargının işidir’!
29.07.2015
0
A+
A-

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, HDP’nin kapatılacağı iddialarıyla ilgili, “Bir partinin temelli kapatılmasına yol açanlarla ilgili olarak kurucuları dahil bunlarla ilgili siyasi yasak var zaten. Dolayısıyla terör örgütü ile ilişkili, onun odağı haline gelen, onun eylemlerini destekleyen odak haline gelip gelmediğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yapacak, Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verecek. Bu, yargının işidir” dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği sohbet toplantısında basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de yaşanan son süreci hangi sebeplerin getirdiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin içeride ve dışarıda terör örgütlerinin oyuncağı haline geldiğini” savundu.
Vural, “AK Parti hükümetlerinin teröre karşı tavizkar durumu, al-ver sürecinin, terör örgütleriyle girmiş olduğu sancılı diyalog ve ilişkiler Türkiye’nin elini kolunu bağlamıştır.

Çözüm süreciyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) operasyon yapmasının önü kesilmiş, Türkiye terör örgütleri karşısında maalesef korumasız ve güvencesiz bir ülke haline getirilmek istenmiştir. Son saldırılardan sonra görülmektedir ki PKK çözülme süreci ile sürekli mevzi kazanmış, kuvvet toplamış, daha fazlasını alacağı umudu ile devletin fiilen boşalttığı alanlarda hakimiyet kurmuş, devletse bu süreçte sürekli irtifa kaybetmiştir” diye konuştu. Terör örgütü PKK’nın meşruiyet alanının genişletildiğini ileri süren Vural, gelinen noktada anaların giderek daha fazla ağladığını belirterek, “Bugün ne hazindir ki bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti devleti PKK’yı bir bakıma müzakere ortağı olarak gördüğü gibi uluslararası alanda da meşruiyet alanı oluşturabilecek dış politikada da maalesef görmezden gelmiştir” dedi.

Vural, terör örgütü PKK’nın AK Parti iktidarı tarafından Dolmabahçe’de muhatap alınarak meşrulaştırıldığını savundu. PKK’nın bertaraf edilmesi için topyekun bir mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini belirten Vural, “Artık PKK terör örgütüne siyasi çözüm arayışları ile terör örgütünün siyasi amaçlarını meşrulaştırmak yerine terör örgütünün bu dayatmalarına karşı terör örgütünün bertaraf edilmesini sağlayabilecek içerde ve dışarda etkili ve kararlı tedbirler alınmalı, bu çerçevede Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütünün zulmettiği vatandaşlarımıza da devletin sıcak şefkatini gösterecek şekilde tavır oluşturulmalıdır” dedi.

Çözüm süreciyle hasar görenin iktidar değil Türkiye’nin olduğunu dile getiren Vural, gelinen noktada PKK’nın güç kazandığını belirtti. Vural, CHP’nin terörle mücadeleyi görüşmek için yarın TBMM’yi olağanüstü toplantı çağrısına olumlu cevap vereceklerini ve Genel Kurul’a katılacaklarını bildirdi. MHP olarak toplantıya katılacaklarını belirten Vural, buna karşın terörle mücadele konusundaki araştırma komisyonunun kurulmasına karşı olduklarını açıkladı. Vural, “Türkiye’nin ateş çemberinden geçmesi için komisyon ya da deklarasyona değil, terör örgütüne diz çöktürecek bir terörle mücadele stratejisine ihtiyaç vardır” dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Vural, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’ye yönelik inceleme başlattığı ve HDP’nin kapatılacağını iddialarına yönelik, Anayasa’nın gayet açık ve net olduğunu belirtti. Vural, “Bu, yargının meselesidir. Bir partinin temelli kapatılmasına yol açanlarla ilgili olarak kurucuları dahil bunlarla ilgili siyasi yasak var zaten. Dolayısıyla terör örgütü ile ilişkili, onun odağı haline gelen, onun eylemlerini destekleyen odak haline gelip gelmediğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yapacak, Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verecek. Bu, yargının işidir. Anayasa tarafından yargıya verilmiş bir görevdir. Bu görevin siyasiler tarafından farklı bir şekilde talimatla değiştirilmesi de söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

“Siyasi bir partinin kapatılmasını doğru bulup bulmadığının” sorulmasına ilişkin Vural, “Bir siyasi parti olmak terörü, şiddeti meşrulaştırma aracı olarak kabul edilebilir mi? Ya milli irade, ya silah iradesi. Ben size soruyorum: Silah mı çalışmalı, demokrasi mi çalışmalı? Anayasa eğer bu konuda bir partinin terör eylemlerinin destekleyen bir odak haline geldiği zaman dokunulmazlığı ne olacak? Nasıl kabul edeceğiz? Siyasi parti dediniz.

PKK’yı bir siyasi parti olarak mı kabul edeceğiz? Adı siyasi parti. Bu konuda uyarılması gereken siyasi parti olup teröre ve şiddete karşı tavrını oluşturmayıp, terör örgütleriyle ilişki içinde bulunanlara yöneltmek lazım. Bu ilişki içerisinde olunmasını eleştirenlere değil, bu ilişkiyi kuranlara, terör örgütleri ile birlikte Kandil-İmralı arasında mekik dokuyanlara, terörü meşrulaştıranlara, silah sıkanları meşrulaştıranlara yöneltmemiz daha sağlıklı olmaz mı? Ben demokrasiden yanayım. Ben, siyasi partilerin millet iradesi doğrultusunda hareket etmesinden yanayım. Ama onun yerine bir siyasi parti terörü meşrulaştırırsa zannederim önce soru sorulması gereken onlar, ben değilim. Ben sırtımı millete dayıyorum. Birileri YPG’ye, PKK’ya sırtını dayayarak siyaset yapıyorsa asıl sorgulanması gereken bence onlardır” yanıtını verdi.

Vural, “HDP’nin Meclis Başkanlığı’na 80 milletvekili ile başvurarak kendi dokunulmazlıkların kaldırılması için müracaatta bulunacağının” sorulması üzerine ise, “Bunlar vatandaşları aldatıp kandırmaktan öte hamleler değildir. Dokunulmazlığın talep üzerine kaldırılması diye bir şey yok” karşılığını verdi.
Vural: Millet İrade Bekliyor, Komisyon Beklemiyor
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Millet irade bekliyor, komisyon beklemiyor. Bugün CHP terör sorununu komisyonlara, Başbakan Davutoğlu deklarasyonlara havale ediyor. Millet sizden çözüm bekliyor. Terör örgütünün zaman kazanmasına yol açmadan etkin, sonuç alıcı bir mücadele başlatılmalıdır” dedi.Vural, Meclis’te düzenlediği sohbet toplantısında, PKK’nın cinayetlerine devam ettiğini, binbaşı Arslan Kulaksız’ın şehit edildiğini anımsatarak, “Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Çok kırılgan bir süreçten geçildiğini belirten Vural, gelinen noktanın sorumluluğunu Türkiye’yi yönetenlerin hissetmesi gerektiğini ifade etti.PKK’nın Çözüm Süreci’nde kuvvet topladığını, mevzi kazandığını savunan Vural, PKK’nın eylemlerinin görmezden gelindiğini öne sürdü.”Analar ağlamasın diyenler bugün Türkiye’yi anaların daha fazla ağladığı noktaya getirmişler. Çözüm, PKK’nın silah bırakmasıdır” ifadesini kullanan Oktay Vural, AK Parti’nin “PKK’nın güç kazanmasına gözünü kapadığını” savundu.

“Şimdi kim haklı çıkmıştır? ya demokrasi ya terör çalışmalı. Terör örgütü muhatap alınamaz” diyen Vural, Başbakan Davutoğlu’nun “Türkiye, bir hafta önceki Türkiye değil” dediğini hatırlatarak, “Ne oldu yeni Türkiye?” diye sordu.

Oktay Vural, “PKK ile topyekun ve kararlı mücadele sürdürülmelidir. Bunun amacı PKK’nın bertaraf edilmesi olmalıdır. Devletin kurumlarının bu mücadeleyi kazanacak gücü ve potansiyeli vardır. Cumhurbaşkanı, terörle mücadeleyi seçim sonuçlarıyla ilişkilendirmektedir. Terörle mücadele bir beka sorunudur.Cumhurbaşkanı, iktidarın hasar görmesinden bahsediyor. Çözüm süreciyle hasar görenTürkiye’dir” dedi.

Meclis’in yarınki olağanüstü toplantısına katılacaklarını, defalarca bu konuda genel görüşme yapıldığını, çözüm komisyonu kurulduğunu anımsatan Vural, şunları söyledi: “Millet irade bekliyor, komisyon beklemiyor. Bugün CHP terör sorununu komisyonlara, Başbakan Davutoğlu deklarasyonlara havale ediyor. Millet sizden çözüm bekliyor. Terör örgütünün zaman kazanmasına yol açmadan etkin, sonuç alıcı bir mücadele başlatılmalıdır. Genel Kurul’da olağanüstü toplantıya katılıp görüşlerimizi açıklayacağız. MHP olarak böyle bir araştırma komisyonunun kurulmasına karşıyız. Genel Kurul’daki görüşmelerin millete açık yapılmasını istiyoruz. Süreç, açık olmalı. Sınır ötesi operasyon tezkerelerine red oyu verenler, bu komisyonlarda neyi önerecek?”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, HDP’li 80 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceğini açıklamasını anımsatması üzerine Vural, “Bunlar vatandaşları aldatıp kandırmaktan öteye hamleler değil. Dokunulmazlığın talep üzerine kaldırılması diye bir şey var mı? Dokunulmazlık yargı süreci sonunda kalkar” değerlendirmesinde bulundu.”Cumhurbaşkanı’nın MİT üzerinden bir operasyon düzenlediği” iddialarının bulunduğunun anımsatılması üzerine Vural, “Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü kişilerin ihtirasının çok üzerindedir. Mesele seçim ve oy meselesi değildir” dedi.AK Parti ve CHP’nin koalisyon görüşmelerini devam ettirdiğini hatırlatan Vural, AK Parti ve CHP’nin mevcut gelişmeler karşısında topluma temel bir bakış açılarını ortaya koyacak bir mesaj vermeleri gerektiğini kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.