ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
35°C
İstanbul
35°C
Sıcak
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
Perşembe Sıcak
38°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

“NE VARSA; YİNE MHP’DE VAR”

“NE VARSA; YİNE MHP’DE VAR”
23.11.2015
0
A+
A-

MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, Ülkemizin artık gerçek gündemine dönmesi gerektiğini belirterek, “Bu gündemde öğretmenlerimizin, emeklilerimizin, esnaf ve sanatkârımızın, çalışanlarımızın, taşeronlarımızın sorun ve meclisten beklentileri vardır. Bütün bu alanlar için 26 adet kanun teklifimi meclis başkanlığıma sundum” dedi.

Akçay: Davutoğlu Farklı Konuşuyor, Türkeş Farklı Konuşuyor

Akçay: Davutoğlu Farklı Konuşuyor, Türkeş Farklı Konuşuyor

“ MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MİT TIR’ları ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in farklı konuştuklarını belirterek, kamuoyunun kafa karışıklığından kurtarılması gerektiğini söyledi. „

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında MHP’nin seçim öncesi vaatlerini de içeren 26 kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını bildirdi.

Akçay, grup başkanvekili seçilmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenledi.

Ülkenin çözüm bekleyen birçok sorunu bulunduğunu belirten Akçay, bunlardan en önemlisinin terör ve güvenlik olduğunu, eğer bir ülkede terör ve güvenlik sorunu varsa ekonomik sorunların da çözülemeyeceğini belirtti.

Memurundan işçisine, sanayicisinden esnafına, çalışanından emeklisine, sanayicisinden çiftçisine kadar birçok kesimin sorunu bulunduğunu ifade eden Akçay, MHP olarak Türkiye’nin gerçek sorunlarıyla ilgileneceklerini, bu çerçevede bugün 26 kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını söyledi.

Akçay’ın verdiği bilgiye göre, tekliflerin içerdiği düzenlemelerin bazıları şöyle:

“Öğretmenlerin ve polislerin özlük haklarının iyileştirilmesi; asgari ücretin 1400 TL’ye çıkarılması; emeklilere yılda iki kez ikramiye verilmesi; emekli esnaf ve sanatkarlardan kesilen yüzde 10 Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin kaldırılması; yaş haddinden emekli olamayanlara 5 yıl kadar borçlanma olanağı sağlanması; tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, yem ve elektrikten KDV alınmaması; tarımsal üretimde kullanılan mazottan ÖTV’nin kaldırılması; zirai kredi borçlarının yapılandırılması; kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması; taşeron işçilerin ödenmeyen kıdem tazminatlarının ödenmesi; doğum sonrası analık izninin 24 haftaya çıkarılması; geçici işçiler ve 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi; şehit çocuklarının tamamının kamuda istihdam edilmesi; yeni iş yeri açan esnaf ve sanatkarlara beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti; elektrikte kayıp kaçak ücretinin kaldırılması; elektrik faturalarında yüzde 2 TRT payının kaldırılması.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akçay, MİT tırlarıyla ilgili milletin kafasının karıştırılmak istendiğini savundu. Başbakan Davutoğlu’nun bu konuda “mugalata yaptığını” ileri süren Akçay, “Türkmenler ‘bize silah gelmedi’ diyor. Türkmenlere mi Başbakan’a mı inanacağız? Bir AKP’li milletvekili tırların Özgür Suriye Ordusu’na gittiğini ifade etti. Erdoğan’ın sözcüsü, ‘Türkiye hiçbir gruba silah göndermedi’ diyor. Kime inanacağız? Bu konuda hükümette herhangi bir kararlılık yok. Acizlik sergiliyorlar. Başbakan ‘gitti’ diyor. Başbakan Yardımcısı Türkeş, ‘Vallahi billahi de gitmedi’ diye yemin etti. Bir karar versinler” değerlendirmesini yaptı.

7 Haziran seçiminden sonra koalisyon için istikşafi görüşme yapan Başbakan Davutoğlu’nun şimdi de istişari görüşmeler yaptığının iddia edildiğini söyleyen Akçay, “Hükümet kurulmasında ortada bir kriz, anlaşmazlık olduğu açık seçik ortada” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesine rağmen “kabinesini oluşturamadığını” öne süren Akçay, “Yetki, sorumluluk Davutoğlu’nda. Yetkisi olmadığı halde karışan kim? Bu Başbakan’ın yetkisine el koymaktır. Türkiye şahsi ve keyfi yönetim altına itilmiştir” görüşünü öne sürdü.

Milletvekili yemini tartışmalarıyla ilgili bir başka soru üzerine Akçay, MHP olarak yemin metninden rahatsız olmadıklarını, içten ve samimi olarak bu yemini ettiklerini ve yemine uyduklarını söyledi. Akçay, “Bu yeminden rahatsız olanlar neden rahatsız olduğunu açıklamıyorlar. ‘Türk milleti’ ibaresinden, Atatürk’ten rahatsızlar” diye konuştu.

“7 Haziran sonrası doğru okuyan kişi, 1 Kasım’dan sonra niye böyle okudu?” sorusunu yönelten Akçay, “Demek ki aralarında bu konuda bir işbirliği, anlayış birliği söz konusu. Mehmet Ali Şahin’in ‘Türk milleti’ mensubu olmaktan rahatsız olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, TBMM’nin 26 ncı dönemine 26 kanun teklifiyle başladı. Milletvekili aday listelerinin YSK’ya teslim edildiği Nisan 2015’ten itibaren yaklaşık 7 aydır meclisin çalıştırılmadığını belirten MHP’li Akçay AKP hükümetinin sorunları çözmek yerine kaos planları yaparak sorunları üst üste biriktirdiğini ifade etti. Milliyetçi Hareket Partisinin bugüne kadar verdiği tüm sözlerin arkasında olduğunu belirten MHP’li Akçay, Türk milletinin gerçek sorunlarına akılcı çözümler üreten yapıcı ve sorumlu muhalefet anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

630xNxHaberRes_45960.jpg.pagespeed.ic.Uxug0n0Lgh

17 Kasım 2015 günü milletvekillerinin yemin töreniyle başlayan meclisin 26 ncı döneminden Türk milletinin büyük beklenti ve umutları olduğunu söyleyen Akçay, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün ülkemizin çözüm bekleyen birçok sorunu vardır. Bunlardan en önemlisi terör ve güvenlik sorunudur. Eğer bir ülkede terör ve güvenlik sorunu var ise ekonomik sorunlar çözülemez, yatırımlar yapılamaz, insanlarımıza iş ve aş verilemez.

 

Bu nedenle öncelikle terörle topyekün mücadele edilerek terör sorunu çözülmelidir.  Bugün ülkemizde memurundan işçisine, sanayicisinden esnafına, çalışanından emeklisine, sanayicisinden çiftçisine kadar birçok kesimin sorunu vardır.  Milliyetçi Hareket Partisi bugüne kadar ne yaptıysa, ne dediyse aynı ilke ve kararlar doğrultusunda bundan sonra da Meclisteki faaliyetlerine devam edecektir.”

 

MHP’NİN GÜNDEMİNDE TÜRKİYE’NİN GERÇEK SORUNLARI VARDIR

 

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de MHP’nin gündeminde Türkiye’nin gerçek sorunlarının olduğunu belirten AKÇAY, işsizlik ve yoksullukla mücadele, atanamayan ve özlük haklarından şikayet eden öğretmenler, esnaf ve sanatkarların sorunları, tarım sektörünün sorunları, engellilerin, emeklilerin, kadınların, gazilerin, şehit yakınlarının, gençlerin, çocukların sorunlarına çözüm için çalıştıklarını ifade etti.

 

AKÇAY’DAN ÖĞRETMENLERE MÜJDELER

 

Türkiye’nin huzurlu ve güvenli geleceğini inşa etmek için sorumlu muhalefet anlayışıyla hareket ettiklerine dikkat çeken AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Yarın öğretmenler günü. Bu vesileyle öğretmenlerimize müjdelerimizi paylaşmak istiyorum.

Öğretmenlerimizin eğitim ve öğretim tazminatlarını yüzde 85-100’den yüzde 155’e çıkarıyoruz. Birinci derecedeki öğretmenin ek göstergesini 3.600’e, ikinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini 2.200’den 3.000’e çıkarıyor, diğer derecelerdeki öğretmenlerin ek göstergelerini de buna paralel olarak arttırıyoruz. Öğretmenlerimizin kesintiler sonrasında ellerine geçen 9 lira 35 kuruşluk ek ders ücretini iki katına çıkarıyoruz. Nöbet tutan öğretmenlere haftalık 6 saat ek ders ücreti ödenmesi uygulamasını getiriyoruz.

 

Öğretmenlerin ek ders ücretleri gelir vergisinden istisna tutuyoruz. Yüz kızartıcı bir suç nedeniyle ceza almamış olan ve kanun yayımlandığı tarih itibariyle mesleğinde on yılını doldurmuş olan öğretmenlerin uzman öğretmen, mesleğinde on beş yılını doldurmuş öğretmenlerin de başöğretmen olarak atanmasını öngörüyoruz. Öğretmenlere 90 gün fiili hizmet süresi zammı getiriyoruz.”

 

ASGARİ ÜCRETLİ, EMEKLİ, ESNAF VE SANATKÂRLAR İÇİN TEKLİFLER

 

Kanun tekliflerinin Türkiye’deki geniş toplumsal kesimlerin talep ve beklentilerine cevap olduğunu belirten Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Asgari ücreti 2016 yılının ilk dönemi için 1.400 liraya çıkarıyoruz ve asgari ücreti verdi dışı bırakıyoruz. Asgari ücret artışında enflasyonun yanında refah payı artışını da ekliyoruz.

 

Emeklilerimize 1 Mart ve 1 Eylül tarihlerinde olmak üzere yılda 2 kez iki adet net asgari ücret tutarında yani 2.800 TL destek ödemesi getiriyoruz. Emekli olduğu halde faaliyetlerine devam eden esnaf ve sanatkârlardan kesilen %10 oranındaki ‘Sosyal Güvenlik Destek Primi’ni Kaldırıyoruz.

 

Esnaf ve sanatkârlara ayakta tedavide geçici iş göremezlik ödeneği veriyoruz. Yaş haddinden emeklilik hakkını kazandığı halde hizmet süresi eksik olduğu için ekmeli olamayanlara 5 yıla kadar borçlanma hakkı sağlayarak bu vatandaşlarımıza emekli olma hakkı getiriyoruz. 31/12/2000 tarihinden önce vergi mükellefi olup kendi hesabına bağımsız süreleri bulunanların daha önce Kuruma sigortalılığı tescil edilmiş olması şartı aranmadan; bu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi ve bu sürelerin tamamının borçlanılmasına imkan sağlıyoruz.”

 

TARIMSAL GİRDİLERDEN KDV KALKIYOR

 

“Tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, yem ve elektrikten alınan KDV’yi ve tarımsal üretimde kullanılan mazottan alınan ÖTV’yi kaldırıyoruz. Çiftçilerimizin kamu bankaları ve tarım kredi kooperatiflerine vadesi geçmiş zirai kredi borçlarını ödeyememiş olan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödeyemediği borçlarının faizlerini siliyor, anaparayı faizsiz ve gecikme zammı alınmadan 18 eşit taksite bölerek 36 ay süreyle taksitlendiriyoruz. Ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerinin çiftçilerimize verdiği kredilerden alınan komisyonları kaldırıyoruz.”

 

MHP’DEN TAŞERONA, GEÇİCİ İŞÇİYE VE 4/C’LİYE KADRO

 

Anayasal ilkelere ve uluslararası sözleşme hükümlerine rağmen ülkemizde devam eden taşeronluk sistemine son verdiklerini belirten MHP’li AKÇAY, taşeron işçilerimizin kadroya geçiş, iş ve ücret güvencesi gibi beklentilerini karşıladıklarını ifade etti. Akçay kamuda daha önce taşeron olarak çalıştırılan işçilerin ödenmeyen kıdem tazminatlarının ödenmesi için de hazırlık yaptıklarını söyledi.

 

MHP’li Akçay’ın verdiği diğer bazı kanun tekliflerinde yer alan düzenlemeler şöyledir: Geçici işçi ve 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi, devlet memurlarının izin süreleri hesaplamasında haftasonu günlerinin sayılmasının iptal edilmesi, kamu personelinin 0-6 yaş grubu çocukları için kreş veya 2.000 gösterge rakamı tutarında kreş ödeneği verilmesi, şehitlerimizin çocuklarının tamamına kamuda istihdam hakkı verilmesi, yeni işyeri açan esnaf ve sanatkârlara beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti ve esnaf ve sanatkârların vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulaması getirilmesi, elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak bedeli ve TRT payının kaldırılması, yeterliliğe tabi kariyer meslek gruplarının özel hizmet tazminatı ve ek göstergelerinde iyileştirme yapılması, kadroya geçirilen kamu personelinin 5 yıl nakil yasağının kaldırılması, vergi müfettiş yardımcılarına ikinci sınav hakkı verilmesi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.