Okumayan ülkücüler ve yeni bir site

Bu haber 20 Kasım 2015 - 15:05 'de eklendi ve 663 kez görüntülendi.

Osman B.Karabacak

 

 

 

 

Ülkücüler okumuyor! Parti bülteni görevini gören Ortadoğu Gazetesi parti teşkilatlarında bile okunmazken muhalif tavrı ile Yeniçağ Gazetesi çok daha fazla tiraja sahiptir.

Okuma alışkanlığının olmadığı camiamızda basılı yayınların, özellikle yayınevlerinin “merkez”den desteklenmesi çok önemlidir. Ülkücü hareketin “yayınevi ihtiyacı”nı karşılayan cefakâr yayıncıları ile Ülkü Ocakları’nın bir program çerçevesinde buluşturarak gençlerden başlayarak okuma alışkanlığının kazandırılması, ülkücü formasyonun teşkilatlarda eskisi gibi uygulanması gerekmektedir. Bu konuda Bilgeoğuz Yayınevi – Oğuzhan Cengiz’in fikirlerini almak gerekir diye düşünüyorum. Eğer bu sağlanırsa parti teşkilatları ve ocaklar “ülkücü yetiştirme fabrikası”na döner. Ocaklar Twitter’da “tabelaya etiket sokma” yarışına verdikleri önem kadar okumaya ve anlamaya da değer vermelidir.

Okumak demişken internet medyasının bizim cephesinde de gelişmeler var: MHP’deki çalkantılar, internet medyasını da harekete geçirdi. Biliyorsunuz ülkücü camiada birçok internet sitesi var. Kasım 2015 seçim mağlubiyetinden sonra ezelden beri  MHP merkezine muhalif olanların yanında bazı siteler de muhalif tarafa itildi.

İnternet siteleri aslında fikirleri iletmek, yaymak için ideal bir mecra. Ülkücü camiada kitap-dergi-gazete okuma oranının iyice düştüğü günümüzde bu siteler önemli bir görev üstlenerek camia -teşkilat ve parti yönetimini ortak bir zeminde buluşturuyor. Ancak bu ucuz kanal bazen şahsi hesaplaşmaların bazen de manipülasyonların etkileri ile kirleniyor ve partiye zarar veriyor. Ülkücü imajının korunmasını mevzuunda kaygıları olmayanlar da yayınlarında sırf genel merkeze “çakmak” adına yayınlarını bulvar gazetelerine çeviriyorlar. Genelde “Babil Kulesi” gibi her kafadan bir sesin çıktığı ya da alıntılandığı bu sitelerde ortak bir tavır sergilenmiyor.

haberiniz.com.tr parti merkez yöneticilerini destekleyen, onaylayan bir site. Bu tutum yüzünden oto-sansür uygulayarak bazı yazarlarından yollarını ayırdılar. Kolektif bir harekete dayanmayan internet sitelerindeki bu gibi durumlar genelde ya sitenin kapanması ya da yavrulaması sonucunu doğuruyor. haberhareket.com da bu durumda bir ihtiyaç olduğu düşünülerek yayınlanma kararı alınmış. Behçet Kemal Gürsoy ve Kürşat Tecel’e başarı ve devamlılık diliyorum.

Esas olarak site isimlerinde haber, gazete, ajans, ya da daha önce yayınlanmış gazete isimlerinin kullanılmasının faydası “hit” ya da “tık” almak. Zira arama robotları bu kilit kelimelere daha çok uğradığı için okunma sayıları hormonlu patates gibi şişiyor. Orta bir fikir koymadan partiye goygoyculuk yaparak ya da kör muhalefet olarak yapılan yayınlar da sabun köpüğü gibi değersiz oluyor.

Ülkücü Kadro bu hengâme içinde tarihe not düşerek vazifesini yerine getirmeye, Türk-İslam Ülküsü’ne hizmete devam edecektir.

Tanrı Türk’ü ve Ülkücü Hareketi korusun.

Osman B.KARABACAK
Osman B.KARABACAKosmanbkarabacak@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments