DOLAR 31,4224 % 0.4
EURO 33,9626 % 0.1
STERLIN 39,7866 % 0.25
FRANG 35,5623 % 0.44
ALTIN 2.063,49 % 0,52
BITCOIN 1.917.359 0.423

Öztürk: Biz Masadayız

Yayınlanma Tarihi :
Öztürk: Biz Masadayız

MHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Oktay Öztürk, komisyonun devam edebilmesi için komisyonun dağılmasına sebebiyet veren partilerin genel başkanları ve Meclis Başkanı’nın bir araya gelerek uzlaşıp karar vermeleri gerektiğini söyledi.

MHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Oktay Öztürk, komisyonun devam edebilmesi için komisyonun dağılmasına sebebiyet veren partilerin genel başkanları ve Meclis Başkanı’nın bir araya gelerek uzlaşıp karar vermeleri gerektiğini söyledi. Öztürk, “Biz başlangıçta aldığımız abdestimizi devam ettiriyoruz. Masayı dağıtan bunlar. Masanın ömrünün devam edip etmemesine karar veren de bunlar olacak. Sadece CHP değil Meclis Başkanı, iki partinin genel başkanlarını da yetkililerini de bir araya getirip onların komisyonun devamı noktasındaki iradelerini araması gerekir. Burada biz muhatap değiliz. Biz masadayız.” dedi.
MHP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Oktay Öztürk, Kadir Koçdemir ve Mehmet Parsak, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Komisyonun dün akşam itibariyle dağıldığını ve açıkçası birileri tarafından dağıtıldığını belirten Öztürk, “Bu durum iki önemli gerçeği göstermiştir. İktidar partisi ve TBMM Başkanı’nın esas niyeti anayasa ve uzlaşma olmayıp kişiye özel bir başkanlıktır. Ana muhalefet partisi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun kuruluş amacına aykırı olarak usul ve isim belirleme aşamasında süreci kilitlemiştir. Belirtmek gerekir ki CHP’nin komisyonun adını değiştirme ısrarı süreci amacından saptırma mahiyetindedir.” diye konuştu.
CHP’nin ısrarı karşısında TBMM Başkanı’na düşenin ‘Siyasi Partilerin konuyu bir kez daha değerlendirerek makul bir süre sonra yeniden toplanmasını sağlamak iken adeta böyle bir durumu fırsata çevirerek Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dağıldığını beyan etmesi’nin manidar olduğunu ifade eden Öztürk, şunları söyledi: “Gelinen noktada MHP olarak kamuoyuna defalarca açıkladığımız gibi milletimizin ihtilaçlarını karşılayacak ve kesintiye uğramayacak demokratik yapıyı tesis edecek bir güçlendirilmiş parlamenter sistem yolunda katkıda bulunma amaç ve niyetimizi muhafaza etmekteyiz. Ancak bunun için Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu dağıtan iktidar ve ana muhalefet partisinin tekrar çalışmaya devam etme iradesini ortaya koymaları bir zorunluluktur. Takdir edilecektir ki ana muhalefet partisinin olmadığı bir ortamda gerçek anlamda bir uzlaşmadan söz edilemez.”
Başta Meclis Başkanı ve iki partinin liderleri olmak üzere, yetkililerin gayret göstermeleri arzu ettiklerini anlatan Öztürk, “İki parti ve Meclis Başkanı’nın bundan sonraki tavrı aynı zamanda bu anlaşmazlığın ‘CHP 7 Haziran sonrasının acısını çıkarma gayreti mi yoksa AKP’nin yeni bir ayak oyunumu olduğunu’ gösterecektir. MHP bundan sonra da birikimi ve hazırlığıyla diğer bütün meselelerimizde de olduğu gibi anayasanın yenilenmesi sürecinde de milletimizin yanında ve milletimiz için iyi niyetli katkılarını sunmaya devam edecektir. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu bu yolda iyi bir imkan olarak görmekteyiz ve bu çerçevede komisyonun çalışmaya devam etmesi arzu etmekteyiz.” şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin, “CHP katılmadığı takdirde MHP’nin bundan sonraki tutumu ne olacak?” sorusunu Öztürk, “Anayasa’dan maksat ki uzlaşma komisyonu kurulurken bu irade ortaya konulmuştu. TBMM’de bulunan bütün partilerin katılımıyla bir çalışmanın yapılması esas alınmıştı. Ana muhalefet partisini dışarıda tutarsanız bu 7 Haziran sonrası koalisyon meselesindeki ayak oyunlarınızı buraya taşıyorsunuz demektir.” cevabını verdi.
Başka bir gazetecinin, “Komisyonun üçlü bir yapı ile de devam edeceği şeklinde bir görüş var. Bu tabloda MHP kesinlikle komisyonda yer almayacak diyebilir miyiz?” sorusuna Öztürk, şu karşılığı verdi: “Bu konuşmalarımızdan herhalde o sonuç çıkarılıyor. Komisyonun devam edebilmesi için komisyonun dağılmasına sebebiyet veren partiler bunların genel başkanları, Meclis Başkanı bir konuda bir araya gelerek uzlaşıp karar vermeleri lazım. Biz başlangıçta aldığımız abdestimizi devam ettiriyoruz. Masayı dağıtan bunlar. Masanın ömrünün devam edip etmemesine karar verende bunlar olacak.”
“CHP’nin daha önce uzlaşılan 60 maddenin geçilmesi yönünde bir önerisi var ne söylersiniz bu öneriye?” sorusu üzerine Öztürk şunları söyledi: “CHP, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ekmeğine yağ sürmek için elinden gelen bütün gayreti gösteriyor. Anayasa Uzlaşma Komisyonunun başlangıçta kurulmasından murat toplumun bütün katmanlarının katılımı ile Anayasa’da köklü bir değişikliğin yapılmasıydı. Onu bir bütün olarak ele alıyoruz. Başlangıçta da Adalet ve Kalkınma Partisi bunu istemişti. 60 maddeyi getirelim Meclis’te görüşelim sonra kendi istedikleri, kendi anayasalarında bu 60 maddenin dışında kalan maddeleri Meclis gündemine getirmenin fırsatını yakalamış olacaklar. CHP de bunların değirmenine su taşımış oluyor. Biz Anayasa’yı bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Eğer 60 madde dikkate alınacaksa Anayasa’nın bütünlüğü içinde dikkate alınacak. Teknik olarak da buradan bir fayda beklemek mümkün değil.”
CHP’siz hiçbir formülde MHP’nin yer alıp almayacağının sorulması üzerine Öztürk, “CHP, şu parti bu parti değil biz diyoruz ki Meclis’te bulunan bütün partilerin iştiraki ile bir anayasa çalışması yapılmalı.” dedi.
“CHP’de bazı milletvekillerinin dışarıdan bir müdahale ile komisyonun dağıldığını iddia ediyorlar? Neler söylersiniz?” sorusuna Öztürk şu cevabı verdi: “Biz öyle bir müdahale görmedik. Masa başında CHP’li üyelerin ortaya koydukları iddia, buna karşılık iktidar partisi üyelerinin tavrı sonra da Meclis Başkanı’nın masayı dağıttığını ifade etmesi, bunun dışında bir şey gözlemlemedik biz.”
Masayı kimin dağıttığının sorulması üzerine Öztürk, “Meclis Başkanı’nın oturduğu koltukta bir anlamda görevi, eğer orada bir kriz çıkarsa, o krizi yönetmek ve nihayete erdirmek, yapının da yoluna devam etmesini sağlamak. Şunu diyebilirdi, ‘5 saattir orada tartışma devam ediyor, arkadaşlarımız yorgunluk emaresi de gösteriyor olabilirler. Arkadaşlar toplantıyı sonlandırıyoruz. Bu konuyu bir kez daha kendi aranızda bir değerlendirin. Yarın veya öbür gün tekrar devam edelim’ diyebilirdi. Bunu demedi. Bizim gözlemimiz, yanlış da olabilir adeta sanki CHP’nin böyle bir tavrını bir fırsat olarak bekliyormuş gibi bir tavır içine girdi ya da biz öyle algıladık. CHP de bütün gayreti ile buna imkan tanıdı.” değerlendirmesinde bulundu.
“TBMM Başkanı, dün komisyonun bu şekilde devam edebileceğini belirterek komisyonunun dağıldığını söylemiş. Ancak bugün genel başkanlara yeniden bir araya gelelim diye çağrıda bulundu. Siz mi yanlış anladınız yoksa dünden sonra başka bir gelişme mi oldu?” sorusu üzerine Öztürk şöyle konuştu: “Hayır hiç yanlış anlamadık. Doğru anladık. Dün akşam bu kadar kesin bir tavır içinde bu cümleyi sarf etmedi. Bugün böyle bir teklifi ortaya koymuş oluyor. Bizce doğru ama muhatabı biz değiliz. Çünkü masadan kalkan biz değiliz.”
CHP’nin ne yapması gerektiğinin sorulması üzerine Öztürk, “Sadece CHP değil Meclis Başkanı iki partinin genel başkanlarını da yetkililerini de bir araya getirip onların komisyonun devamı noktasındaki iradelerini araması gerekir. Burada biz muhatap değiliz. Biz masadayız.” dedi.

MHP’nin Anayasa Mutabakat Komisyonu üyesi Oktay Öztürk, “Meclis başkanının oturduğu koltukta bir anlamda görevi orada kriz çıkarsa o krizi yönetmek ve nihayete erdirmek ve yapının yoluna devam etmesini sağlamak. Şunu diyebilirdi: Toplantıyı sonlandırıyoruz. Konuyu kendi aranızda değerlendirin devam edelim diyebilirdi. Bizim gözlemimiz bu. Adeta sanki CHP’nin tavrını fırsat olarak bekliyormuş gibi bir tavır içine girdi yada biz öyle algıladık. CHP de bütün gayretiyle buna imkan tanıdı” dedi.
MHP’nin Anayasa Mutabakat Komisyonu üyeleri Oktay Öztürk, Kadir Koçdemir ve Mehmet Parsak TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Komisyonun dağıtıldığını ileri süren Oktay Öztürk bu durumun iki gerçeği gösterdiğini söyledi. Öztürk bu gerçeklerin ‘İktidar partisi ve TBMM Başkanının esas niyeti anayasa ve uzlaşma olmayıp ‘kişiye özel bir başkanlık’tır. Ana muhalefet partisi anayasa uzlaşma komisyonunu kuruluş amacına aykırı olarak usul ve isim belirleme aşamasında süreci kilitlemiştir. CHP’nin komisyonun adını değiştirme ısrarı süreci amacından saptırma mahiyetindedir” şeklinde olduğunu ifade etti.
Meclis Başkanı ve 2 partinin yetkililerinin gayret göstermesi gerektiğini söyleyen Oktay Öztürk şöyle dedi: “Meclis Başkanı ve 2 partinin bundan sonraki tavrı aynı zamanda bu anlaşmazlığın CHP’nin 7 Haziran sonrasının acısını çıkarma gayreti mi yoksa AKP’nin yeni bir ayak oyunu mu olduğu gayretini de gösterecektir. MHP bundan sonrada anayasanın yenilenmesi sürecinde milletimizin yanında iyi niyetli katkılarını sunmaya devam edecektir. Komisyonun çalışmasına devam etmesini istiyoruz.”
“CHP, AKP’NİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEK İÇİN ELİNDEN GELEN TÜM GAYRETİ GÖSTERİYOR”
Oktay Öztürk, “CHP komisyona katılmazsa MHP’nin tutumu ne olacak” sorusuna “Ana muhalefet partisinin olmadığı bir ortamda gerçek anlamda bir uzlaşmadan söz edilemez. Anayasa Uzlaşma Komisyonunu dağıtan iktidar ve ana muhalefet partisinin tekrar çalışmaya devam etme iradesini ortaya koymaları bir zorunluluktur. Komisyonunu devam etmesi için dağılmasına sebebiyet veren partiler genel başkanı meclis başkanı bir konuda bir araya gelerek uzlaşıp karar vermesi lazım. Masayı dağıtan bunlar. Masanın ömrünün devam edip etmeyeceğine de bunlar karar verecek. CHP, AKP’nin ekmeğine yağ sürmek için elinden gelen tüm gayreti gösteriyor. Toplumun bütün katmanlarının katılımıyla anayasada köklü bir değişikliğin yapılmasıydı. Biz bunu bütün olarak ele alıyoruz. AKP’de başta bunu istemişti. Sonrasında kendi istediklerini Meclis gündemine getirmenin fırsatını yakalamış olacaklar. CHP’den bunların değirmenine su taşımış olacak. CHP, şu yada bu parti değil Mecliste bulunan bütün partilerin olması gerekir” diye yanıt verdi.
“CHP’NİN TAVRINI FIRSAT OLARAK BEKLİYORMUŞ GİBİ BİR TAVRI İÇİNE GİRDİ”
Komisyonun dağılmasına CHP’nin imkan tanıdığını belirten Oktay Öztürk şunları söyledi: Meclis başkanının oturduğu koltukta bir anlamda görevi orada kriz çıkarsa o krizi yönetmek ve nihayete erdirmek ve yapının yoluna devam etmesini sağlamak. Şunu diyebilirdi: Toplantıyı sonlandırıyoruz. Konuyu kendi aranızda değerlendirin devam edelim diyebilirdi. Bizim gözlemimiz bu. Adeta sanki CHP’nin tavrını fırsat olarak bekliyormuş gibi bir tavrı içine girdi yada biz öyle algıladık. CHP’de bütün gayretiyle buna imkan tanıdı”

YORUM YAP

escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort