DOLAR
8,4008
EURO
10,1744
ALTIN
504,13
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

HAYATIN GERÇEKLERİ VE TOPLUMSAL ÖNCELİKLER

Türk toplumunun bilinç seviyesi gün geçtikçe yükselmektedir. Bu bilinç düzeyini hesaba katmayan siyasi fikirlerin, toplumun geleceği ile tezler üretmesi zorlaşır.

HAYATIN GERÇEKLERİ VE TOPLUMSAL ÖNCELİKLER

Bülent Vedat Aydemir

 

İnsanların temel maddi ihtiyaçları olan barınma (korunma), beslenme ve üreme gibi konularda birbirlerinden hiçbir farkı, ayrıcalığı ve üstünlüğü yoktur. Herkes barınmak (korunmak), beslenmek ve üremek isteyecektir. Bunlar tabii birer ihtiyaçtır. Buna üç maddi çember denilmektedir. Bu maddi ihtiyaç çemberleri olan üç çember nasıl zaruri birer ihtiyaç iseler, insanların aynı şekilde manevi konularda da zaruri ihtiyaçları vardır. Manevi çemberin en kapsamlısı “inanç çemberi” yani “ din”dir.

Bu maddi ve manevi konular hayat tarzımızın esasını oluşturur.

Hayat tarzı kavramı; hayatımızın nasıl olması gerektiğini arzulamamız değil, hayatımızı gerçekte nasıl yaşadığımızla ilgilenir.

Hayatımızın nasıl olması gerektiği konusundaki arzularımız; istekler, talepler ve temennilerdir. Hayatımızı nasıl yaşadığımız ise hayatın kendisidir, “ hayatın gerçekleri” dir.

İletişim teknolojisinin ilerlemesi ile artık çok uzaklar, çok yakın olmuştur. Bilişim teknolojisinin zirveye ulaştığı günümüzde insanların bilinçleri daha akılcı ve gerçekçi bir bakış açısına ulaşmıştır.

Hayatın gerçeklerine hitap etmeyen politik söylemler toplumda karşılık bulmamaktadır. İnsanlarımız hayata geçme veyahut kendi zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak emareleri görmediği söylemleri, kendi bilinçlerine tercüman olmaması bir yana, dikkate bile almamaya başlamışlardır.

Toplumsal öncelik; sıralanma sebepleri ne şekilde olursa olsun, sıralanan unsurun toplum bilincindeki yeri ve konumu dolayısıyla öncelikli olarak yer almasıdır. Yani öncelikli olanın diğerlerinden önemli olmasıdır.

Fikir tartışmalarında veya siyasi söylemlerde, toplumun bilincindeki öncelik dikkate alınmadığı takdirde, doğrudan toplumsal karşılığı olan konulardan değil de, tali öneme haiz, dolaylı ve uzak bir karşılıktan bahsedilmiş olunur. Bu ise ilgisizliğe, aynı zamanda anlaşılmamaya yol açar.

Türk toplumunun bilinç seviyesi gün geçtikçe yükselmektedir. Bu bilinç düzeyini hesaba katmayan siyasi fikirlerin, toplumun geleceği ile tezler üretmesi zorlaşır.

Türk toplumu duygusallıktan akılcılığa doğru hızlı bir geçiş yaşamaktadır.

Akılcı toplumun bir özelliği ise fikir zenginliğidir. Fikirler keskin sınırlarla değil, kuşatıcılığı, kapsayıcılığı ile kabul görür.

Türk milliyetçiliği düşüncesi kendi doktrinini, fikir üretimleriyle geliştirmeli, bir düşünce dünyası oluşturmalıdır.

Aynı problemler etrafında aynı söylemlerle yapılan siyaset ancak kendi mensupları arasında varlığını sürdürür.

Toplumun hayat tarzıyla ilgili, diğer bir ifadeyle hayatın gerçekleriyle ilgili yeni politikalar üretmelidir.

Milliyetçiliğin temelinde elbette duygusallık vardır. Ama bu duygusallık sevgi veya nefret arasına sıkışan bir duygusallık değildir.

Milliyetçilik aynı zamanda bir düşünce sistemidir.

Milliyetçilik, siyasallaşan toplumlarda, önemli bir siyasi figür olmuştur.

Milliyetçilik devamlı gündemdedir, gündemde kalmaya da devam edecektir.

Milliyetçi düşüncenin gelişmesi için yapılması gereken şey, alışılmışın aynen veya değiştirerek tekrar edilmesi değil, konuşulan konuları bütün boyutlarıyla akılcı bir yöntemle ele alınmasıdır.

Kendi gerçeklerimizi, Batı dünyasının kavramlarıyla değil, Batı’nın gerçeklerinden çok farklı olan kendi gerçeklerimizle tartışmalıyız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.