DOLAR
8,5483
EURO
10,3669
ALTIN
510,36
BIST
1.437
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Perşembe Gök Gürültülü
25°C
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

ÇIKAR SİYASETİNİN SONUÇLARI…

ÇIKAR SİYASETİNİN SONUÇLARI…

Bülent Vedat Aydemir

 

Fuzuli’nin, çaresiz bir bekleyişi anlatan meşhur şiiri

Beyhude gamlanma divane gönül” diye başlar ve

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil

Çektiğim alamı bir ben bir de Allah’ım bilir” diye biter.

Bu şiir aynı zamanda bir ah’lanma ve vah’lanmayı en iyi şekilde ifade ettiği için milletimizin çaresiz günlerinde başvurduğu bir deyiş olmuştur.

Her müessif olaydan sonra, millet olarak, önce şiddetli kınamalar yapıyoruz, ülkemize ve milletimize başsağlığı diliyoruz, birlik ve beraberlik söylemlerine başvuruyoruz, olayın sıcaklığı geçtikten sonra ise bu söylemleri rafa kaldırıyoruz hatta adeta unutuyoruz.

Sonra eski tas, eski hamam. Tepeden başlamak üzere tırnağımıza kadar ayrıştıran, ötekileştiren hatta ötekileştirdiklerimizden düşman yaratan eylem ve söylemlerimize devam ediyoruz.

***

Daron Acemoğlu “Ulusların Düşüşü ” adlı kitabında; insanların yaşamlarının siyasal süreç tarafından belirlendiğini; bu sürecin nasıl işleyeceğinin de siyasal kurumlar tarafından belirlendiğini, toplumun siyasetçileri kontrol edebilmelerinin ve davranışlarına etkide bulunabilmelerinin de bu siyasal kurumlar tarafından yapıldığını anlatır. Devamında ise, “Bu da ‘siyasetçilerin yurttaşların temsilcisi mi olduklarını’ yoksa ‘servet edinmek ve yurttaşların çıkarlarına aykırı düşen kendi çıkarlarının peşinden koşmak için, onlara emanet edilen gücü istismar mı ettiklerini’ anlaşılır kılar” tespitinde bulunur.

Bir ülkede istikrarın sürekliliği siyasal kurumların güvencesi altında olmalıdır.

İnsanların birbirlerine güvenmeleri ve işbirliği yapabilmeleri için bu kurumlara güveni tam olmalıdır.

Siyasal kurumları yönetenlerin yaptıkları yanlarına kâr kalıyorsa, bedelini başkalarına ödeterek kendilerini zenginleştiriyorlarsa ya da bunun iyi bir politika olduğunu düşünüyorlar ve çıkar gruplarının desteğiyle iktidarda kalıyorlarsa, insanların bu kurumlara güveni asla olmaz.

Ülkelerin iktisadi, siyasi başarıları kurumlarının kapsayıcı mı yoksa sömürücü mü olduğuna göre belirlenir.

Kapsayıcı kurumlar, siyasi ve iktisadi alanlarda, kişilerin yetenek ve becerilerini en iyi şekilde kullanmaları ve istedikleri tercihleri yapabilmeleri için teşvik sağlayan kurumlardır.

Sömürücü kurumlar ise, çıkar gruplarının menfaatleri için toplumun diğer kesimlerini sömüren kurumlardır. Bu tür kurumlarda liyakat ve adalet duygusu adeta “sıfır” seviyesindedir.

***

Ülkemizde çıkar grupları hep olagelmiştir. Son otuz yılda ise, maalesef, yoğun bir şekilde, bu çıkar gruplarının dinî cemaatlerde örgütlendiklerine şahit olmaktayız.  FETÖ olayı açık bir göstergedir. Bu ve diğer bazı sözde dinî oluşumlar, menfaat dağıtarak taraftar topladılar, siyasi ve iktisadi kurumlarımızı ele geçirmeye yani sömürmeye başladılar. Siyasi elitler ise, bu oluşumlara oy kaygısıyla ses çıkarmadılar, en hassas kurumlarımız olan Adalet, güvenlik, istihbarat ve eğitim kurumlarımızın büyük bir bölümünü ele geçirmelerine göz yumdular. Bu kurumları liyakat, yetenek ve beceriler dikkate alınmadan rastgele doldurdular. Her şeyleriyle mensup oldukları cemaatlere, siyasi oluşumlara ve liderlerine odaklandılar. ÜLKEYİ VE DEVLETİ ES GEÇTİLER HATTA UNUTTULAR.

Ülkenin geleceğiyle ilgili, iç ve dış olaylarla ilgili planlamalar yapamadılar. Rasyonel düşünceden yoksun oldukları için hayal âleminde dolaşıp durdular. Hayallerle gerçekleri bir türlü ayırt edemediler. Üstüne üstlük, devletimizin bir TÜRK devleti olduğunu bir türlü kavrayamadılar.

Asla kapsayıcı olamadılar, hep sömürücü oldular.

Yaşananları fazla anlatmaya gerek yok. Çözüm süreçlerini, komşularımızla sıfır sorun politikalarını, 17/25 hadiselerini, Zarrap olayını, BOP eş başkanlıklarını,  FETÖ ayaklanmasını, AB’ye katılım sürecinde yaşananları ve diğer gelişmeleri hepimiz fazlasıyla biliyoruz.

Her sıkıştıklarında sürekli aldatıldıklarını ileri sürdüler.

Liyakatsizlerle ülkeyi yönetmeye devam ettiler.

Bütün bu olanlara rağmen, üst üste gelen acı olaylardan sonra yine birlik ve beraberlik nutukları atıyorlar.

***

BÜTÜN SİYASİ ELİTLER…

GERÇEK BİR MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK NASIL OLUR BİLİYOR MUSUNUZ?

Ne olur bir kerede yanlış yapmışız deyin ve bu büyük milletten özür dileyin.

Ayrıştırıcı ve ötekileştirici eylem ve söylemlerinize bir son verin.

Toplumun tamamını, hangi görüş ve inançta olursa olsun, kucaklayın.

Çıkar siyaseti yapanları, yeteneksiz ve beceriksizleri etrafınızdan resmen kovun.

Ülkemizde bol durumda olan ve atıl bir şekilde görev bekleyen liyakat sahibi yetenekli insanları göreve getirin.

Her türlü haksızlığa son verin, keyfi adli uygulamaları bitirin, süratli ve adil bir yargılama yapın,  zengin ve fakir arası uçurumu kapatın, bu nezih millete hak ettiği bir yaşam tarzını sağlayın.

Bakın o zaman bu millet nasıl bir ve beraber olur…

Şunu da unutmayın. Artık susmayacağız ve tesiri olsun diye hep konuşacağız, yazacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.