DOLAR
8,7710
EURO
10,4538
ALTIN
502,99
BIST
1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Mevzi Sağanak
26°C
Çarşamba Gök Gürültülü
26°C
Perşembe Mevzi Sağanak
28°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

İŞİN KOLAYI VARKEN…

“Bunlar bizim çocuklar”, “bunların alınları secdeye değmiş” veya “bunlar bizim oy depomuz” gibi şekle ve çıkarlara dayalı kıstaslar “liyakat”e tercih edilmemelidir.

İŞİN KOLAYI VARKEN…

Bülent Vedat Aydemir

 

Demokrasimize kast edenler her zaman olmuştur.

Devletimizi yönetenler şer güçleri biliyorlarsa ve bunları sıkı denetim altına alıyorlarsa, bu şer güçler kolay kolay hareket edemezler.

“Fetö” kalkışması, bu yapılanmanın Türkiye’miz ve demokrasimiz için büyük bir tehlike olduğunu idrak edemeyenlerin gafleti neticesi olmuştur.

AKP, şayet, bu yapılanmaya karşı “bunlar bizden” demeyip, bu ve bunun gibi yapılara hoş görülü davranmasıydı, bu yapılaşmaların devlette kadrolaşmalarına göz yummasaydı; hatta destek vermeseydi, teşvik etmeseydi “Fetö” kalkışması gibi bir olayla karşılaşılmazdı.

****

Devleti yönetmek için iktidar olmak yetmez: aynı zamanda muktedir olmak gerekir. Devleti yönetenler “liyakat” denen kavramı dikkate almalı, “Mihenk Taşı”nı ellerinden bırakmamalılar.

“Bunlar bizim çocuklar”, “bunların alınları secdeye değmiş” veya “bunlar bizim oy depomuz” gibi şekle ve çıkarlara dayalı kıstaslar “liyakat”e tercih edilmemelidir.

****

Dün olduğu gibi günümüzde hatta yarınlarımızda da, siyasi ve ekonomik çıkarlara dayalı devletlerarasında mücadeleler olacaktır. Bu mücadeleler zaman gelecek, geçmişte olduğu gibi, sıcak çatışmalara dönebilecektir.

Tehlikelerle karşı karşıya kaldığımız zamanlarda, “dış güçler”, “şer güç odakları” gibi söylemlere başvururuz.

Dış güçlerin ve şer odaklarının aklı var ise bizimde aklımız var.

Bizim onlardan neyimiz eksik.

Yapmamız gereken aklımızı kullanarak gerekli tedbirleri almaktan ibarettir.

****

Devlet yönetimi beceri, yetenek ister; Hak, hukuk ve adalet gerektirir.

Devletler tarihine baktığımızda, becerikli ve yetenekli devlet adamları tarafından adaletle yönetilen devletlerin yükseldiğini, tersi durumlarda gerilediğini hatta yıkıldığını görebiliriz.

Beceriksizliğinizi, yeteneksizliğinizi örtbas etmek için kabahati başkalarına yüklemek gibi bir malzeme elinizde varsa; üstelik bu malzemeyi, beceriksizliğiniz ve yeteneksizliğiniz anlaşıldığında, popülizmin kralını yaparak kullanabiliyor ve kendinizi mağdur olarak lanse edebiliyorsanız işin kolayına kaçmış olursunuz.

Bu durumlarda sıkıntılı günler kaçınılmaz olur.

****

Asıl olan, hassas bir coğrafyada yaşadığımızın bilincinde olmamız; büyüklü küçüklü birçok devletin bu coğrafyada sinsi planlarının olduğunu bilmemizdir.

Hayal âleminde yaşamamamızdır.

Gerçekçi olmamızdır.

Bu “bilinç”, hamasetin ve duygusal söylemlerin ötesinde, millî zihniyete ve rasyonel akla dayanmalı, yaşanılan çağa göre güncellenmeli ve yarınların planlamaları yapmalıdır.

Çağımız ihmal ve gafletlerden fırsat kollama çağıdır.

Hamle yapılacak yerlerde zayıf anların beklendiği çağdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.