ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3814
EURO
17,5836
ALTIN
974,52
BIST
2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C

ERDOĞAN VE BAHÇELİ

ERDOĞAN VE BAHÇELİ
06.01.2018
0
A+
A-

Ali BADEMCİ

           alibademci@gmail.com

 

 

Erdoğan-Bahçeli işbirliği  öyle basit bir hâdise değildir; imam kafası veya  bilgisiz milliyetçi için konuşmak kolay! Buyurun işte devlet, makama tâlip olan ve seçilme şansı bulunan kaç kişi vardır? Hangi muhalefet lideri  samimî olarak devlete tâlip ve bu işi hakkıyle yapabilecek donanıma sâhip! Bu ülkede   hazinenin 30 sente muhtaç olduğunu  söyleyen devlet adamları tanıyoruz! Elbette kötü insanlar değillerdi, lâkin o kadar yapabildiler! Çok akıllı olmak zorundayız!

 

ERDOĞAN VE BAHÇELİ

 

Peşinen söyleyelim ki bu yazı bir siyaset yazısı değildir; imzamla kolay kolay siyaset yazısı da yazmam! Çünkü hemen insana  bir yerleri işaret ediyor diye çamur yapıştırıyorlar! Hepinizin bildiği gibi gazetecilikten geliyorum, lâkin emeklilikte (1994)  yazarlığı seçtim, zaten mesleğe de öyle başlamıştım! Kitaplarınız varsa gerçekten  siyaset gazeteciliği çiğ düşüyor! Bunu en kestirme yoldan kitap satıcılarının yorumlarında görebilirsiniz! Sonra biz âileden öğrendik ki insanın bir partisi olur ve gelenek olarak bir daha da değiştirmez! Benim partimi de biliyorsunuz, hiç inkâr etmem! Gerçekten bu konuda anamuhalefet sağlam bir geleneğe sahip, neme lâzım takdir etmek gerekli! İşte tekrar ediyorum bu yazı  politik bir yazı değildir!

 

Kim ne derse desin Tayyip Erdoğan’ın fikri ve karizması altın devrini yaşamaktadır; işin ilginç yanı günden güne de kazanımlar elde etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının partisi kendi taraftarlarından başka kimsenin yıkamayacağı durumdadır! Maşaallah dünya kadar da âlimi vardır; neredeyse  Osmanlı’nın batık “ilmiyye” sınıfı dirilmek üzeredir. Ötede beride  hayatına dikiş tutturamamış, başında “eski” sözcüğü olan   ve geçmişte  sağcı-solcu olarak nitelendirilmiş avuç avuç zevat da  yeni kurulan medyalarında boy gösteriyor! Kökenleri farklı bir gurup Bahçeli’yi göklere çıkarırken, eski ülkücü olarak nitelendirilen bazıları da  maşallah veryansın ediyor! Bunlardan “Partiyi kapatsın o saflara gitsin” diyenler bile vardır! O sebeble  Erdoğan’ı yine adı “Erdoğancı’ya çıkanlar ancak yıkabilir” diyoruz!

 

Bilhassa bizler uzun siyaset hayatından Sayın Bahçeli’yi çok iyi tanıyoruz, siyaseten “devlet” sözkonusu olduğu zaman  gevşer ve  kesinlikle dönmeyecek adımlar atar! Dikkat edilirse bu  “kuvvetlinin yanında olmak” gibi  hiçte zayıflık duygularından kaynaklanmıyor. Daha evvel de  ana muhalefet ile samimî diyalog veya işbirliğine girmemiş miydi? O sebeble  mecbur oldu bu konuma girdi, yoksa barajı aşamaz lâfları  tamamen gündelik düşüncelerdir! Uluslararası siyaset bile anlık değişirken, siyaset adamlarındaki değişiklikleri eski yolundan dönmek olarak izah etmek çok yanlıştır; en azından karşıdaki insanı veya mensup olduğu hareketi tanımamaktadır!

 

Tanzimattan beri Türk düşünce hayatının içine girdiği arayış zayıflamış olsa da devam etmektedir; lakin özellikle devlet düşüncesinde  taşların  sağlam zemine oturduğunu da söylemek yanlış olmaz! Son iki yüz yıllık siyaset hayatımızda Bahçeli’nin temsil ettiği düşüncenin  hiçbir zaman önü kapatılmamış, aksine açılmıştır! ”Yeni Osmanlı-Jöntürk-İttihat Terakki-Cumhuriyet-Demokrasi” devirlerde  ne zaman ne şekilde  milliyetçiliğin önü kesilmiştir! Halbuki  diğer düşünceler fiilen ve kanunla yasaklanmış, şöyle veya böyle mensupları  “illegalite”ye yönelmişlerdir! O sebeble bütün milliyetçiler gibi Bahçeli’yi de dost-düşman, yerli-yabancı, gazeteci-âlim herkes çok iyi ve açık olarak tanımaktadır! Hiç de gizli açık tarafı veya fikirlerinin geri plânı yoktur; o milliyetçidir ve siyaseten de  ülkücüdür! Bunun aksini  kimse söyleyemez! Siz şak-şakçılara ve tak-takçılara bakmayın!

 

Peki Sayın Cumhurbaşkanını da  Bahçeli kadar tanıyor muyuz? Elbette  referansı “İslâmcı” düşüncedir! Öyle Afganistan’a falan gitmenize gerek yok, Anadolu  kalu belâdan beri bütün dinler ve  dini düşüncelerin öne çıktığı bir coğrafyadır! Bu alan tarihin en büyük Hristiyan-Müslüman  çatışmasının  alanıdır! Dinlerin, hizipler, mezhepler veya islami anlamda  tarikat şekillenmelerine bakın, baştan başa, batıdan doğuya, doğudan batıya, kuzeyden güneye  alan Anadolu’dur!  Ortadoğu’nun Türki devirlerinde Anadolu alanı  dini düşüncenin ana sahasıdır!

 

İşte din referanslı  bir ekolün mensubu olarak Tayyib Bey böyle bir coğrafyanın insanıdır. Hayatına bakınız, düşünce yapısının derinliklerini bilim gözü ile tarayınız, hiç de  anamuhalefetin tarif ettiği gibi değildir! Bunu da geçin kendi yol arkadaşlarından farklı düşündüğü için  bugün o arkadaşlardan ayrı, hattâ tekdir! Hiç dikkat çekmiyor mu? Siyasetçilerin söylediğini bir yana bırakın da  ilim adamlarının değerlendirmelerine bakın! Birkaç ay evvel kaybettiğimiz  yüz akı sosyoloğumuz Şerif Mardin  Sayın Cumhurbaşkanının partisi için “Kemalizm’in zaferidir” (Türkiye’de İslâm ve Sekülerizm,s.225.) diyor! Yine aynı eserin başka bir yerinde “Tayyip Bey Nakşiliği teslim aldı” teşhisinde bulunuyor!

 

Demek istiyoruz ki Cumhurbaşkanı’nı Bahçeli kadar tanımalısınız;  onu kendi adamlarından değil   kendilerinden görülmeyenlerden ve yabancılardan öğrenin!  Avrupa ve Amerika’nın  Erdoğan aleyhinde olması bize bir şey göstermiyor mu? Bilhassa   “sağ” denen  halk topluluğu alışılmışın dışında okuma ve araştırmalara yönelmelidir! Tayyip Erdoğan’ı çalışmak çok kolaydır, çünkü zaman yakındır ve hayatı belgelidir! Hatâ yapılmadığı iddiasından ziyâde tanımaya ihtiyacımız olduğunu  savunuyoruz. Belki bizler de tanımıyoruz, tanımanın hangi tarafı kötüdür! Her önüne gelenin hâin olduğunu söylemek ve yazmak kolaydır! Elbette her toplum, halk veya milletten hâin çıkar, lâkin  böyle telâfatı az olan yegane milletin Türkler olduğunu unutmamalıyız!

 

Erdoğan-Bahçeli işbirliği  öyle basit bir hâdise değildir; imam kafası veya  bilgisiz milliyetçi için konuşmak kolay! Buyurun işte devlet, makama tâlip olan ve seçilme şansı bulunan kaç kişi vardır? Hangi muhalefet lideri  samimî olarak devlete tâlip ve bu işi hakkıyle yapabilecek donanıma sâhip! Bu ülkede  hazinenin 30 sente muhtaç olduğunu  söyleyen devlet adamları tanıyoruz! Elbette kötü insanlar değillerdi, lâkin o kadar yapabildiler! Çok akıllı olmak zorundayız!

 

Hepinize iyi politikalar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.