ÜLKÜCÜ BİR NESLİN HİKÂYESİ: PK. 546

Efendi Barutçu, Kitap Kulübü

YÜKSEL DURNA

Hamza ALPARSLAN

Her parti başarılı, o halde “Halk Başarısız”

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 2:01 'de eklendi ve 417 kez görüntülendi.

Kenan EROĞLU

 

Odgurmuş: Seçimler sona erdi, sizi zafer kazanmış kumandan edasında görüyorum.

            Monşer-Usta: (1) Elbette zafer kazandım. Kaybeden ben değilim ki. Kaybeden öteki. Şunu artık anlamalısınız; Kaybeden her zaman ötekidir. Ben almam gerekenden daha fazla oy aldım. Yer yer sıfırdan başladım meclise girdim.  yer yer son kırk yılın en yüksek oyunu aldım.

            Odgurmuş: Yani diyorsunuz ki “büyük başarılar elde ettik”.

            Monşer-Usta: Evet, evet büyük başarı. Bu seçimin kaybedeni AKP’dir. Bu seçimde AKP oy kaybetmiştir. 2015 seçimleri gibi %43 zor aldı. MHP desteklemeseydi, Erdoğan tek başına aday olsaydı bence %46’yı geçemezdi. Bu da AKP’nin oylarının en aşağı %4 civarında düştüğünü gösteriyor. AKP oy kaybetmesine rağmen, Erdoğan siyasi stratejisiyle başarılı olmuştur.

            Odgurmuş: Yani sizin bu başarınız ve Muharrem ince’nin aldığı oyu büyük başarı olarak görüyorsunuz.

Monşer-Usta: Muharrem ince, “Çalıştı, genç, dinamik. Mitingler yaptı, hepsi doğrudur. CHP’den fazla oy alması da doğaldır. Muharrem İnce’nin kendi ifadesiyle, daha fazla oy alması gerekiyordu, yani beklentinin altında kaldı”. Bırak şimdi Muharrem’i, Ben; “Demokrasi savunucularına teşekkür ediyorum. Hiçbir şey beklemeden demokrasi adına binlerce gönüllü görev yaptı. Sadece bu ülkede demokrasi olsun diye mücadele veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bütün baskılara, şantajlara tehditlere rağmen yüreklice görevlerini yaptı örgütümüz. CHP’nin bütün örgütlerine, yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun tamamına yürekten teşekkür ediyorum.

Gece sabaha karşı CHP’nin bayraklarını asan arkadaşlarımız vardı. Bunlar yılmadan görevlerini yaptılar.”

“Devletin bütün imkânlarını kullandılar. Valisi, kaymakamı, güvenlik güçleri, radyoları, televizyonları… Medyanın yüzde 95’i iktidarın kontrolündeydi. Bütün bu baskılara rağmen CHP’nin örgütleri, gönüllülerle beraber önemli bir görev yaptılar.”

Odgurmuş: Büyük başarı diyorsunuz ama partiniz  %22.64 oy aldı

Monşer-Usta: “Daha önemlisi, vatandaşlarımıza hatırlatmak isterim daha önceki seçimler öncesi İçişleri Bakanı görevi bırakırdı. Ulaştırma Bakanı görevinden istifa ederdi, devletin araçları hükümet lehine kullanılmasın diye. Adalet Bakanı istifa ederdi, seçimdeki adalete gölge düşmesin diye. Hiçbirisi istifa etmedi, koltuklarını korudu. Vicdan sahibi olan herkes bunu bilsin. Ne yaptılar, seçimlerle toplumun üzerindeki ölü toprağını kaldırdık. Sonuç şu; iktidar partisine 7 puan kaybettirdi parti örgütümüz. Kolay bir başarı değildir bu.”

Partimiz için; “Parti olarak kaybetti ama yeni bir lider kazandı. Partinin oyları düştü ama 41 senedir ilk defa CHP adayı %30’u geçti. Parti başarısız, Kılıçdaroğlu başarısızdır ama İnce başarılıdır”diyorlar. Sen onları geç şimdi. Kimse parti kurumunun önüne geçemez. Disiplinsiz hareketleri olursa yarın disipline verir partiden atarız. Kurumsal kimliğimiz üzerinde kimsenin oynamasına izin vermeyiz.

Odgurmuş: Olayları nerelerden nerelere bağlıyorsunuz. Fakat Cumhurbaşkanı adayınızın aldığı oy ile partinizin aldığı oy arasındaki fark konusunda bir şeyler söylemiyorsunuz.

Monşer-Usta: Bir diğer açıdan bakacak olursak “biz 8 ay önce kurulmuş olan bir partiyiz. Bir önceki seçimlere katılmadığımız için aldığımız oyun arttığın mı yoksa eksildiği mi konusunda hiç kimse bir şey söyleyemez.  Biz yep yeni ve de en İYİ bir parti olarak rakipleri arasında rey oranını % 4.990.710  artırmış bir partiyiz. (bir önceki seçimde almadığımız oy %-0- kabul edilirse başarımız bu)

Odgurmuş: Ama kamuoyunda başarısız olduğunuz konuşuluyor. Cumhur adayı olan R. Tayyip Erdoğan’la başa baş mücadele verdiğiniz, ikinci tura muhakkak kalacağınız iddiasını sürekli dillendirdiniz. Dolayısı ile pek bir başarı elde edemediniz diye konuşuluyor.

Monşer-Usta:  Bak kardeşim; Biz “İYİ PARTİ olarak kaybetti başarısız oldu demeyelim ama beklentileri veremedi diyelim”. Akşener umulanın çok altında oy alarak hayal kırıklığı yarattı. Burada hata, İyi parti yönetim kadrosunun kendimize rakip olma ihtimali olan herkesi elimine ederek saf dışı bırakmak zorunda kaldık.  Eski hastalıkların aynen İyi partiye taşınmaması adına yaptık. Bununla birlikte,  parti %9.96 oy almıştır. Baraj olsaydı tek başına geçecekti. 43 vekil çıkardı ki bunu da az veya çok “kısmi bir başarı” olarak kabul etmek zorundayız. Bazı hataları yapmasaydık belki de herkesin beklediği gibi % 15-25 hatta 35 civarı bir oy alacaktık. Bence geleceği olan, liderlik özelliği kuvvetli, bir partiyiz. Sen bize bakma bizim dışımızdakilere bir bak.

“Sayın İnce bizim hakkımızda konuşmuş, o önce kendisine baksın”;.  ” CHP içerisinde bakıldığında yüz yıllık bir CHP yüzde 22 oy aldı. 50 yıllık MHP yüzde 11 oy aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi bütün devlet güçleri ve imkânlarıyla yüzde 41 oy aldı. HDP yüzde 11 oy aldı. Sonuç itibarıyla devletten bir kuruş almadan kurulan İYİ Parti yüzde 10 aldı. Ben Sayın İnce’nin bu sözlerine katılmıyorum.

Odgurmuş: Siz kendi başarınızı karşısında olduğunuz partiler üzerinden mi değerlendiriyorsunuz. Sizin mantığınıza göre A partisi şunu alamamış, B partisi bunu alamamış, öteki parti onu alamamış. İyi hoş da sizin beklentileriniz ve özellikle de sosyal medyadaki havanıza bakılırsa en yüksek oyu alacak, Cumhuriyeti yeniden ilan edecek parti sizin partinizdi ve birinci turda olmazsa bile ikinci turda mutlaka Cumhurbaşkanı olacaktınız. Siz diğer partileri bir kenara bırakın, şahsen kendinize bakın. Partinizden daha az rey aldınız.

Monşer-Usta: Belki haklı olabilirsiniz ama biz de önemli bir başarı elde ettik.

Ayrıca söylemeliyim ki bu seçimin en başarılı partisi MHP’dir.

“MHP olarak 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri kapsamında 2 stratejimiz vardı. Birinci stratejimiz, partimizin TBMM’de denge ve denetleme görevini ifade edebilmesi amacıyla güçlü bir grup kurmasıydı. İkinci stratejimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiydi. Çok şükür iki stratejik hedefimiz de gerçekleşmiştir. Tuzak bozulmuş, komplo püskürtülmüştür. MHP 24 Haziran seçimlerinden tarihi bir başarıyla ve alnının akıyla çıkmıştır. Dava arkadaşlarımıza, aziz milletimize bir kez daha kutlamak ve şükranlarımı sunmak istiyorum”.

Odgurmuş: Evet MHP konusunda da biraz haklı olabilirsiniz. Fakat partinizin oylarının önemli bir bölümünü İYİ partiye kaptırdığınız düşünülüyordu fakat buna karşılık da öyle anlaşılıyor ki AKP’den Milletvekilliği seçimlerinde size bir miktar o geçişi olmuş.

Monşer-Usta: O halde gördüğün gibi Cumhurbaşkanı çıkaramayanlar olarak biz bu konuda çok başarılıyız.

Odgurmuş: Sayın Monşer-Usta, bu nasıl bir başarıdır ki herkes başarılı oluyor. Peki, başarısız olan kimdir söyler misiniz?

Monşer-Usta: Başarısız olan sadece AK Partidir. Aldığı oy oranı olarak geriye düşmüştür. Bu büyük başarısızlıktır. Ayrıca daha da başka bir başarısız arayacak olursak o da “Halk”dır. Ne seçeceğini bilememiş, pırıl pırıl adaylarımıza oy vermemiştir. Kısaca halk başarısız olmuştur. Bu kadar senedir iktidarı değiştirmemiştir. Mümkün olsa bu halkı değiştirmek lazım, çünkü halk bizi anlamıyor.

********************************

  1. Monşer-Usta’nın görüşlerinin bir kısmı sosyal medyadan alınmıştır.
Kenan Eroğlu
Kenan Eroğluknn.eroglu@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments