Altın Ordu Devletinin 750. Yılı için 207 kilometreyi 4 günde koştu

Bu haber 08 Temmuz 2019 - 18:33 'de eklendi ve 1.002 kez görüntülendi.

Tatar aktivist Nail Nabiulla Kazan-Bulgar ultramatonunu tamamladı. Yarış süresi 207 kilometre olup, sporcu 4 gün içinde bu mesafeyi koştu. Nail Nabiulla bugün de yaklaşık 50 kilometre koşarak ultramaratonu tamamladı.

Nail Nabiulla koşusuna Altınordu’nun kuruluşunun 750. yıldönümünü kutlayarak 4 Temmuz’da başladı.

Yarışın ideoloğu, başlatıcısı ve ana katılımcısı Tatar Birliği gençliği “Azatlyk” hareketinin eski lideri ve “Türk görüşü” gazetesinin kurucusu ve baş editörü Nail Nabiulla ana güzergahı, Tataristan’ın başkentinden 207 km uzaklıktaki Altınordu’nun ilk başkentine Bulgar’a kadar koştu.

Nabiulla atalarının aylarını suladığı nehirlerin kıyısında kamp kurarak geceledi.

Kartal saldırınca ne dedi?

Sosyal medyada koşusu hayranlıkla takip edilen Nail Nabiulla gazetecilere yaptığı açıklamada başına gelen enteresan bir olayı da şöyle paylaştı:

Komik bir olay daha oldu, açıkçası şok oldum. Ormanın yakınında bana bir kartal saldırdı! Ve iki kere! Görünüşe göre yuvası yakınımdaydı. Elbette, bir yandan bu saçmalık ama bu saldırıya nasıl tepki vereceğimi bilemedim. Taş topladım ve haykırdım: “ Altın Urda! Altyn Urda! (Ordu) ” . Kartal korkmuştu ve uçarak kaçtı.

Gelecek yıl aynı mesafeyi üç günde koşmayı hedefleyen Nail Nabiulla açıklamasını söyle tamamladı.

Inşallah bu uzun mesafeler, Tatar tarihinin popülerleşmesi, Altın Ordamız dahil olmak üzere ırkın popülerleşmesine katkıda bulunacaktır.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments