DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

SIĞ MUHALEFET AKLI BAHÇELİ’Yİ ANLAYAMAZ

SIĞ  MUHALEFET  AKLI BAHÇELİ’Yİ  ANLAYAMAZ
04.03.2020
0
A+
A-

SIĞ  MUHALEFET  AKLI BAHÇELİ’Yİ  ANLAYAMAZ (*)

                                         Fuat BOL

            ÜLKE olarak 2. Bir kurtuluş savaşı veriyoruz dersek yalan olmaz. Üstelik kaç cephede şavaştığımıza bakın; FETO, DAEŞ, PKK, YPG, PYD, Suriye rejimi ve destekçileri, Libya’da  Hafter ve destekçileri…

            Destekçilerini iki manada anlamak gerekir, biri bunları kurup geliştiren ve yönlendiren dış güçler, diğeri de bunlarla işbirliği halindeki diğer terör örgütleridir.

            İyi ki terörle mücadelede konseptini değiştirmişiz. Eskiden olduğu gibi, oturup terör eylemlerini bekleseydik, bugün itibarıyla Türkiye’yi tıpkı Irak ve Suriye gibi yapacaklardı.

            Çukur eylemleriyle başlatılan ayaklanmanın, onun öncesinde ve sonrasındaki tüm darbe girişimlerinin amacı ülkemizi paramparça etmekti.

            Geç de olsa Türkiye, çok yerinde bir karar aldı ve terörle mücadeleyi kesintili olmaktan çıkarıp sürekli hale getirdi. Ayrıca nerede olursa olsun, terörü kaynağında kurutmak için karar verildi.

            Türkiye’nin teröre karşı bu denli bir mücadele yöntemi uygulayabileceğini kimse düşünmüyordu. Bu yüzden şaşkına döndüler, ne yapacaklarını şaşırdılar.

            Bu şaşıranlar arasında ABD, AB ve Rusya da var.

            Hâlâ sözde muhalefet adına “Türkiye’nin Suriye’de, Libya’da ne işi var” diyenleri görüyoruz. Böyle bir sığ muhalefet ancak bizde olabilir.

            Bizdeki bu muhalefet, kendi aymazlığıyla yetinmeyip hükümetin (gerçekte devletin) yanında yer alan MHP’yi ve onun liderini eleştiriyorlar.

            Dün iktidar ve onun lideri Tayyip Erdoğan hakkında o kadar ileri geri konuşan bir parti ve onun lideri, bütün bu ithamlarını unutup nasıl yanında yer alabilirmiş?

            Oysa bunun sebebi gayet açıktır. Sayın Bahçeli ve partisi, ülkesinin halini (paramparça edilmek istendiğini) gördü ve önce ülkem dedi. Bu, bu kadar basit.

            Nitekim böyle bir ortamda her vatanseverin böyle demesi gerekmez mi?

            Dünya üzerinde yalnızca bize özgü bu sığ muhalefet, hâlâ 15 Temmuz’u ve orada yapılmak istenenleri anlayabilmiş değil.

            Bunlar FETÜ’yü hâlâ ağlak bir adamdan ve onun sünepe cemaatinden ibaret zannediyorlar. Bunların gözlerini, kendilerinin de içinde bulunduğu Meclis’in bombalanması açmadıysa ne açabilir?

            Anlamış olsalardı, ülkemizi iç savaşa sürüp paramparça etmek isteyen FETÖ ile aynı dili kullanmazlardı.

            15 Temmuz’a  “kontrollü darbe”, 20 Temmuz’a (olağanüstü hal ilânı) da asıl darbe demezlerdi.

            Olağanüstü hal ilan edilmeyip de ne yapılacaktı?

            Bir memuru görevden alma yetkisi olmayan iktidar, yargıda aportta bekleyen 4 bin 500 hakim ve savcıyı nasıl görevden alabilecekti?

            Onlar görevde kaldığı müddetçe, FETÖ’yle nasıl mücadele edilecekti?

            FETÖ’yle mücadele edilmesini istemeyenler ancak böyle düşünebilir.

            Enva-ı çeşit düşmanla yedi cephede savaşıyoruz. Böyle bir ortamda iktidardaki partinin şu veya bu olması neyi değiştirir?

            Kıbrıs Barış Harekâtı’nda iktidarda CHP-MSP vardı. Ecevit başbakan, Erbakan başbakan yardımcısıydı. Adalet Partisi ve MHP muhalefetteydi.

            Muhalefet partilerinden en ufak bir çatlak ses duyulmadı, milletçe herkes (iktidarın) yanında yer aldı.

            Bu, tuhaf değildi, yapılması gerekeni yaptılar.

            Ya şimdikiler?!…

            İdlip’te 34 ciğerparemiz şehit edildi. Yalnızca İP genel başkanı Meral Akşener Cumhurbaşkanı’nı arayarak bilgi aldı.

            Ana muhalefet lideri buna bile gerek duymadı.

            Bir diğer muhalefet partisi HDP ise Meclis’te grubu bulunan partilerce hazırlanan, olayı kınama metninin altına imza bile atmadı.

            Savaşmakta olduğumuz terör örgütlerinin siyasi uzantısı olduğu bilinen böyle bir parti, hâlâ Hazine’den yardım alabiliyor ve onun milletvekillerine bu milletten toplanan paralar maaş olarak veriliyor.

            Böyle bir partinin bulunduğu bir Meclis’te gizli oturum yapılıyor ve devletin sırları bu partinin de milletvekillerine veriliyor!

            Dünya üzerinde demokrasisi bizim kadar aymaz olan bir başka ülke var mı acaba?  

 …………………………………

(*) Bu yazı Hürriyet gazetesinde 4 Mart 2020 tarihinde yayınlandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.