DOLAR
8,2774
EURO
10,0786
ALTIN
488,77
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...
ZİYA GÖKALPLE İLGİLİ ANILAR  Kenan EROĞLU               Büyük mütefekkirimiz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önce de belirttim. Ziya Gökalp gibi büyük bir düşünürümüzü ne yazık ki yeteri kadar tanıyamıyoruz. Onun vefatından sonra 20 yılı geçkin bir süre kendisinin neredeyse unutulmaya terk edildiğini, hatta ders kitabı olarak yazdığı bazı eserlerinin basılmak...

Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi

Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi
21.02.2021
0
A+
A-

Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi 

Kenan EROĞLU

Ögdülmüş(1):  Hayırlı olsun, yeni bir kitabınız çıkmış.  

Odgurmuş(2): Çok teşekkür ederim. Evet, yeni bir kitabım çıktı. 2020 yılına 5 kitapla girmiştim. Bunlar;  “Bizi Biz Yapan Hayallerimiz Vardı” kitabımın yanı sıra büyük düşünürümüz Ziya Gökalp’a ait 4 kitabı da (Türkçülüğün Esasları, Türk Töresi, Altın Işık ve Türkleşmek İslamlaşmak Muasırlaşmak) Osmanlıca asıllarından günümüze aktarılması için son okumalarını yapmıştım. 

“Bizi Biz Yapan Hayallerimiz Vardı” kitabımın yayınından hemen sonra çalışmaya koyularak yeni çıkan “Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi(1)” adı altındaki kitabımı hazırladım. 

Ögdülmüş: Bu yeni kitabınızda neyi ve neleri ele aldınız, merak ettim. Bu güne kadar her şey söylenmiş, söylenmemiş ne kalmış ki, siz bu kitabı yazdınız ve iddialı çıkış yapıyorsunuz? 

Odgurmuş: Bu kitap konusunda evet çok iddialıyım. Kitabın konusunu bu güne kadar kimse ele almadı. Mhp ve Ülkücü hareket konusunda araştırma ve inceleme yapan kimseler bu güne kadar benim kitabımda ele aldığım gibi konuyu ele alan bir kitaba rastlamadılar. 

Milliyetçi Hareket konusunu merak eden ve inceleyen ve bu konuda; İster hareketin içinden çıkan araştırmacılar olsun. İsterse başka görüşlerde olan araştırmacılar için kaynak kitap olacaktır. Araştırmacıların daha önce duydukları, kitaplarına aldıkları konuları benim “Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi”  kitabımı görüp okuduktan sonra görüşlerini, bakışlarını yeniden gözden geçirecekler. Belki de yeniden, yeni baştan yazmak zorunda kalacaklardır. 

Ögdülmüş: Demek kitabınız bu kadar önemli. 

Odgurmuş: Evet. Şimdi biraz geriye giderek kitabımda yer verdiğim notlarım konusunda biraz bilgi vereyim. Kitabı yazmama sebep olan notlarımı nerede, ne zaman ve neden tuttum sorularının cevabını birlikte arayalım.  

12 Eylül 1980 Askeri darbesinden önce ülkede neredeyse kan gövdeyi götürüyor, günde ortalama 20 kişi öldürülüyordu. Kimsenin hiç bir garantisi yoktu. Sokakta yürüyorken, evinizin balkonunda oturuyorken, durakta otobüs beklerken bir kör kurşun veya zaman ayarlı bir patlayıcı gelip sizi bulabilir sevdiklerinizden ayırabilirdi.  

Milliyetçi hareket ülke çapında giderek güçleniyor ve buna orantılı olarak harekete saldırılar da her gün biraz daha artıyordu. Sokak coşmuş gidiyor,  verilen şehid’lerin cenazelerinin ardından yetişilemiyordu.  Bir şehidin cenazesi kaldırılırken, diğer bir şehidin haberi geliyor ona da tören hazırlığı yapılıyordu. 

Fakat bu arada hareketin gelişip güçlenmesine muvazi olarak genç insanları kontrol etmek te giderek güçleşiyordu. Bu amaçla 1977 Milletvekilliği genel seçimleri sonrasında Genel Başkan Türkeş’in talimatı ile eski Ocak-Dernek başkanlarından oluşan bir gurup tesbit edilerek Ankara’da eğitime alınmışlardı. Eğitim alan ağabeyler Hergün Gazetesi görevlisi olarak da Türkiye’ye dağılmışlar ve çeşitli illerde Ülkücü hareketin ve genç insanların yanlışa düşmemesi için koordinasyon görevi üslenmişlerdi.   

1980 Yılına gelindiğinde ise ikinci bir gurup “Eğitimcinin” görevlendirileceği ve bu amaçla Ankara’da eğitime alınacağı kararlaştırılmıştı. Türkiye’nin dört bir yanından önceki eğitimcilerin tasvibi ile ikinci gurup şekillenmişti. Yozgat’tan da Yozgat eğitimcisi Hakkı Duran Ağabeyin onayı ile ben katılacaktım. Bir başka arkadaşta Genel Merkez onayı ile bu eğitimde olacaktı. 

Eğitim, 5 Mayıs 1980 Pazartesi günü başlayacaktı. Ben bir gün önceden Ankara’ya giderek MHP Genel Merkezine sabahtan vardım. İlk konferansımızı Genel Başkan Türkeş vermişti. Daha sonra derslerimiz Kızılay semtinde Ziraatçılar Birliğinde devam etti. 20 Gün boyunca Ziraatçılar birliğinde kalacak ve derslerimiz burada devam edecekti. Sabah saat: 06.00 ile akşam saat: 21.00 arasında eğitimimiz devam etti. Ben bu 20 günlük eğitim süresince tüm konuşma ve sohbetleri not almıştım. Şimdi piyasaya yeni çıkan bu kitabım orada tuttuğum notlardan meydana gelmektedir. 

Ögdülmüş: İlginç, gerçekten çok ilginç. Sizin kitabınızın böyle bir yoldan geçerek oluşabileceği hiç aklıma gelmezdi. 

Peki, bu notları kitap haline getirme fikri nereden çıktı? 

Odgurmuş: Ben bu kitabı yazmadan önce kitapta bize ders verenler arasında rahmetli Şehidimiz Gün Sazak’da vardı, onun hakkında bir yazı yazmış bize bahsettiği konuların tuttuğum notlarımı yayınlamıştım. Bu yazı çok ilgi çekti. Daha sonra Başbuğ’un bize verdiği konferansta tuttuğum notları paylaştığımda ise bu yazı da ilgi gördü.  Bu gibi konuların ilgi görmesinin birinci sebebi: Bu günden geriye doğru gittiğimizde katıldığım “Eğitim Programı” ve bu programda tuttuğum notlar üzerinden tam 40 yıl geçmiş ve tutulan notlarım belge değerine ulaşmıştı. İkinci sebep ise: 1980 Yılında alındığımız çok özel bir eğitimde, nelerin konuşulduğu, kimlerin konuşmacı olarak katıldığı, hangi konulara ağırlık verildiği konularını içeren not tutan birisi belki de olmamıştı. Herhangi bir not tutulmuş olsa bile bu güne kadar kimse yayımlamadı. (Benim bildiğim kadarıyla) Bu yüzden notlarımı Araştırmacı-yazar ve çok geniş bir arşivi ve bir o kadar da belgenin sahibi olan Metin Turhan’a incelemesi için verdiğimde, “bunlar mutlaka yayınlanmalıdır” demişti. 

O halde bize düşen de, Hem Mayıs 1980 Yılında Ankara Ziraatçılar Birliğinde katıldığım eğitim programında tuttuğum notları, hem de zaman içerisinde Yozgat Eğitimcimiz olan Hakkı Duran ağabey tarafından bize verilen eğitim konusundaki teksir ve notların bir araya getirilerek bir kitaba dönüştürülmesini sağlamaktı. Nitekim öyle oldu. 

Bu şekilde “Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi” ismini taşıyan kitabım piyasaya çıkmış oldu. 

Ögdülmüş: Hayırlı olsun.  Okuyucusu da bol olur inşallah. 

… 

  1. “Ülkücü Hareketin Doktriner Eğitimi”  Kenan Eroğlu,  “Polietika” yayınları,  “yüzdeiki.com” Ankara 2021 300 sayfa. 

    … 

    Ögdülmiş (1): Akıl – Ululuk 

    Odgurmış (2): Kanaat – Akıbet- Afiyet 

    Kadim Kitabımız olan “Kutadgu Bilig” de geçen iki şahsiyet 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.