ÖN YARGI

Zeliha Alkan

İllegal Dokunulmazlık!..

Bu haber 23 Şubat 2013 - 15:01 'de eklendi ve 2.280 kez görüntülendi.

İllegal Dokunulmazlık!..

Şükrü Alnıaçık 

 

17 Ağustos 2012 günü bir grup BDP’li Şemdinli yolu üzerinde PKK’lılar tarafından karşılanıyor, kucaklaşma ve samimi sohbet görüntülerinden bir bayramlaşma havasında geçtiği anlaşılan bu buluşma, pervasızca ve adeta iftiharla basına yansıtılıyor.

Hatırlanacağı üzere, toplumda BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde büyük bir talep oluşuyor. MHP, süratle “Milletvekili Dokunulmazlığının Yeniden Düzenlenmesiyle İlgili” bir anayasa değişikliği teklifi hazırlıyor.

Tarih: 26 Ağustos 2012-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin, “Anayasa Değişikliği Teklifi” hakkında bir basın açıklaması yapıyor:

Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında millet vekaletini ifa etmek yerine bölünmenin ve parçalanmanın mesafe almasını söz, niyet ve eylemleriyle sağlamaya çalışan bedbahtlar, milletimizin haklı olarak öfke ve nefretini üzerlerine çekmektedir. Ellerine şehit kanı bulaşan canilerle kucaklaşmaktan, bunlara sevgi ve hayranlık göstermekten zerre utanmayan terör destekçilerinin en az dağdaki yoldaşları kadar işlenen suçlara iştirak ettikleri açıktır.

28 Ağustos 2012günü, BDP Eş Başkanı Demirtaş, “kargadan korkan darı ekmez” diyerek kucaklaşmaya sahip çıkıyor MHP’ye karşı yaptığı terbiyesizlik bir yana TBMM’ye ve bu gazi kurumun meşru tasarruflarına meydan okuyor.

1 Kasım 2012tarihinde Yeni Şafak gazetesi, 4. yargı paketinin “ayrıntılarına” ulaşıyor. Gazetenin haberine göre, Terörle Mücadele Kanununda yapılan değişiklikle, terör suçlarına “şiddete bulaşma” kriteri getiriliyor. Gazete, yeni paketten tutuklu KCK’lıların da yararlanacağı “yorumunu” yapıyor.

Tarih: 26 Kasım 2012… Başbakan Erdoğan, PKK’lılarla kucaklaşan 9 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy kullanacaklarını belirterek, “Gerisi yargıya ait” diyor. Erdoğan, 9 milletvekilinin dokunulmazlık dosyalarının Meclis gündemine gelmesi halinde tutumlarının ‘dokunulmazlıkların kaldırılması’ yönünde olacağını net bir şekilde söylüyor.

Tarih: 3 Ocak 2013…Ahmet Türk ve Ayla Akat’tan oluşan BDP heyetinin İmralı’ya gönderilmesiyle adına İmralı Süreci denilen terör örgütüyle müzakere dönemi başlıyor.

Tarih: 8 Ocak 2012… AKP MYK’sı toplanıyor. AKP, kurmayları yapılan değerlendirmeler ışığında, dokunulmazlık konusunda başlatılacak sürecin “dondurulmasını” benimsiyor. Habere göre, TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonunun da, yaşanan gelişmeler, İmralı ile temaslar ve BDP’nin bu sürece katılımı nedeniyle, “dokunulmazlık dosyalarını şimdilik gündeme almaması” uygun bulunuyor.

15 Şubat 2013 günüTBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 4. Yargı Paketi’nde, propaganda suçuna “cebir ve şiddet” şartının getirilmesinin beklendiğini ifade ederek, bu durumdan bazı dokunulmazlık dosyalarının etkilenebileceğini söylüyor. Kuzu, “Paketin yürürlüğe girmesiyle fezlekeler tek tek incelenir; şiddet ve cebir içermeyen örgüt propagandası suçlarını içeren dosyalar düşer. Böylece fezlekeler belli oranda azalmış olur” diyor.

Halen TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda bulunan dokunulmazlık dosyalarından 290’ını, “örgüt propagandası yapmak” suçundan düzenlenmiş dosyalar oluşturuyor. Böylece 4 Yargı paketiyle ilgili olarak 1 Kasım 2012’de Yeni Şafakta, çıkan haber doğrulanmış oluyor. BDP’liler hakkındaki fezlekelerin büyük bölümü düşüyor.

Başbakan’ın “çok net” bir şekilde “dokunacağız” dediği “teröristlerle kucaklaşma” olayı da BDP’nin yanına kar kalıyor. Demirtaş’ın resti yerini buluyor. Başbakan, son “şeref sınavı“ndan 4. Yargı Paketini mazeret göstererek yırtıyor. AKP’nin “teröristle müzakere” süreci, BDP’nin “teröristle kucaklaşma” tablosunu tamamlıyor, bu “kucaklaşmalar” üzerinden terör, “meşrulaşmış” oluyor.

Sonuçta BDP’liler, yıllardır teröristlerle kucaklaşarak, maaş, makam arabası, ödenek ve yollukların dışında bir de “illegal dokunulmazlık” zırhına bürünüyor.

AKP Hükümeti, varını yoğunu ortaya koyarak, teröristle kucaklaşmayı “aklıyor!..”

Ve…  Adam gibi “tekbir getirmesini” bilmeyen tedbirsizler için “tedhişin müthiş dehşeti” bir kez daha ortaya çıkıyor.

Terörün başı, kırdaki adamlarıyla kucaklaşan kentteki adamlarına Milletin meclisinin dokunmasına izin vermiyor!..

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.