ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5512
EURO
10,0929
ALTIN
495,50
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
30°C
İstanbul
30°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Gök Gürültülü
30°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Ahmet B.KARABACAK         Sevgili dostum merhum Necdet Sevinç’i düşününce mükemmeli arayan adam diyebilirim ancak. Bana, daha kendisi lise talebesi iken memleketi Gaziantep’ten yazdığı mektuptan ve geldiği İstanbul’dan,1966 yılından beri, hemen hemen yarım asra yakın dostluğumuz devam etti onunla… Yıllarca nasıl, hiç çatışmadan, küsmeden, kırılmadan böyle çetin bir...
Bülent Vedat AYDEMİR     Bir Necdet Sevinç’imiz vardı. Türk milliyetçisi, Ülkücü… Cesur yürek! Tek silahı kalem olan yılmaz bir savaşçı! Dost’a gül goncası, düşmana gül dikeni! Bir mücadele ve dava adamı! Gazeteci, tarihçi, romancı Necdet Sevinç…   Ömrünü Türk Milliyetçiliği davasına adayan; yazılarından dolayı kurşunlanan, hapislerde yatan çilekeş gazeteci/...
İnsansız savaş uçağından ilk görüntüler geldi! Selçuk Bayraktar, ilk uçuş için tarih verdi. Baykar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi projesinin kavramsal tasarım görsellerini paylaştı. Baykar’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Muharip İnsansız Uçak Sistemi projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz.” ifadeleri yer aldı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ise “Hedefimiz,...
KUTLU MÜCADELENİN ADI BAŞBUĞ’UM Güntülü AYYILDIZ Yavru vatanda, ruhunda ateşlenenAna vatan toprağında filizlenenKuleli ’den başlayıp Türklüğü saranKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um Kırklarda tabutluk, seksenlerde MamakSığındı işkencelerden Allah’a, bak!Sırtladı çile yumağını yüzü akKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um Gayesi birlik; dilde, işte, fikirdeMuradı dirlik, vatanın her yerindeBedeni Türklük, ruhu İslam içindeKutlu mücadelenin adı Başbuğ’um...

Zühal Topcu verdiği Soru Önergesi ile Milli Eğitim’deki partizanlığı gözler önüne serdi

Zühal Topcu verdiği Soru Önergesi ile Milli Eğitim’deki partizanlığı gözler önüne serdi

yazir78538b270Zühal Topcu: “İllerde yapılan mülakat sınavlarında çok büyük haksızlıklar ve adaletsizlikler yaşanmış, Yazılı sınavda çok yüksek puan alan farklı sendika üyelerinin hakları yenerek mülakatta çok düşük puanlar verilerek yönetici olma şansları ellerinden alınmıştır.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili, TBMM Milli Eğitim gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Zühal Topcu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na vererek Milli Eğitim Bakanlığının birimlerinde yapılan atamalarda yapılan partizanlığı örnekleriyle ortaya koydu.

Topcu’un önergesi şu şekilde:
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCItarafından yazılıolarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.  18.09.2013

Prof. Dr. Zühal TOPÇU
Ankara Milletvekili

4 Ekim 2013 tarihine kadar devam edecek olan Eğitim Kurumlan yönetici atamaları gerçekleşmektedirYönetici atamaları bundan önceki uygulamalarda yazılı sınavla yapılıyordu. Ancak Ömer Dinçer döneminde yapılan Teşkilat Yasası değişikliği ile yazılı sınava bir de sözlü sınav eklendi. Bu teşkilat yasası paralelinde yönetmelik değişikliği de yapılarak okul ve kurum müdürlüğü atamalarında yazılı sınava ek olarak bir de mülakat getirildi. 4 Ağustosta yayınlanan yeni yönetici atama yönetmeliğinden sonra Valilikler yönetici atama duyurularını yaparak süreci başlatmışlardır. Yönetmeliğe göre okul müdürü atamalarında yazılı sınav puanının % 70’i, mülakat puanının % 30’u ve Elc-1 değerlendirme formundaki puanların tamamı dikkate alınarak atamaya esas puan belirlenmektedir. Bazı il müdürlükleri, okul müdürlüğü mülakat duyurusunda yönetmeliğe göre mülakattan sonra istenmesi gereken Ek-1 değerlendirme formunu da mülakattan önce istemiş ve böylece zaten yazılı sınav puanları belli olan adayların Ek-1 puanlarını da komisyona vererek yapacakları mülakatta kazandırılacak ya da kaybettirilecek adaylara kaç puan gerekiyorsa bunu bilmeleri sağlanmıştır.

Nitekim İllerde yapılan mülakat sınavlarında çok büyük haksızlıklar ve adaletsizlikler yaşanmış, Yazılı sınavda çok yüksek puan alan farklı sendika üyelerinin hakları yenerek mülakatta çok düşük puanlar verilerek yönetici olma şansları ellerinden alınmıştır. Tam aksine yazılı sınavdan daha düşük puan almış iktidara yakın sendika üyelerine mülakattan çok yüksek puanlar verilerek diğer sendika üyelerinin önüne geçirilmiştir. Bu uygulama ile pek çok iktidara vakm sendika üyesi haksız ve hukuksuz bir şekilde müdür yapılmıştır. Hemen hemen tüm illerde yaşanan bu haksızlıklarla ilgili somut bazı örnekler üzerinde duracak olursak:

Denizli’de

71 Mülakat 89 (İktidara yakın sendika üyesi)
78 Mülakat 94 (İktidara yakın sendika üyesi)
71.7 Mülakat 97 (İktidara yakın sendika üyesi)
76 Mülakat 90 (İktidara yakın sendika üyesi)
77 Mülakat 93.4 (iktidara yakın sendika üyesi)
70 Mülakat 93.6 (İktidara yakın sendika üyesi)
73.7 Mülakat 95.4 (İktidara yakın sendika üyesi)
88.8 Mülakat 71 (Farklı sendika üyesi)
88.8 Mülakat 64 (Farklı sendika üyesi)
86.8 Mülakat 67 (Farklı sendika üyesi)

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan mülakatta ise, geçici görevli ve İktidara yakın sendika üyesi üç şube müdürüne tam puan olan, 100 verilmesi, eğitim çalışanları tarafından infialle karşılanmıştır. Karabük MEM tarafından, diğer yönetici adaylarına da yüksek puan verilmiş olmasına rağmen, 100 tam puan verilen üç kişinin, geçici görevli şube müdürü olması, haksızlığın ve hukuksuzluğun açık bir göstergesidir.

Bursa’dayazılı sınav kazanıp mülakata giren toplam 214 idareci adayından 90 üzeri mülakat puanı verilen 75 adaydan 7Ti İktidara yakın sendika mensubudur.

Hatay’dayöneticilik seçme sınavında 92 puan alarak Hatay il birincisi olan farklı sendika üyesinin, sözlü sınav puanı, sözde sınav komisyonunca 42 olarak takdir edilmiş ve Hatay ilinde en düşük sözlü sınav puanı alan kişi olmuştur. Ancak; aynı sınavda komisyon üyesi olan bir kişi ile akrabalığı olan bir adaya ise 99,20 puan takdir(!)edilmiştir.

Mülakat sınavlarında yaşanan haksızlığın ve adam kayırmanın diğer bir örneği de Kırıkkale’de yaşanmıştır. Yazılı sınav puanı 86,869 ve Ek-1 puan toplamı 30.79 olan Farklı sendika üyesi Ali VURGUN5 a mülakatta 34.00 puan verilirken, yazılı puam 84.848 ve Ek-1 puanı 13.92 olan ve İktidara yakın sendika Kırıkkale Şube Başkanı’nm yakını olan Yener SÜMER ’e mülakattan 100.00 puan verilerek açıkça kayırılmış ve atamaya esas puanda Farklı Sendika üyesi Ali VURGUN’ un önüne geçmesi sağlanmıştır.

Bu konularla ilgili olarak;
1.  Eğitim kurumlan yönetici atamaları için mülakata giren bu çalışanlar arasında ayrım yapılmış mıdır?

2.  Atama ve görevlendirmeler liyakat esasına göre yapılmış mıdır?

3.  Mülakat öncesi yönetmeliğe aykırı olarak Ek-1 değerlendirme formu isteyerek açıkça yönetmeliğe aykırı davranan ve adrese teslim mülakat uygulaması gerçekleştiren il müdürleriniz ve il mülakat komisyonu üyeleriyle ilgili işlem yapmayı düşünüyor musunuz?

4.  İl mülakat komisyonlarına MEB İnsan kaynakları Genel Müdürlüğünce görevlendirilen üvelerin hepsinin iktidara yakın aynı sendika üyesi olması bir tesadüf müdür? Bu kişilerin görevlendirilmesi için söz konusu sendikadan size bir talep gelmiş de görevlendirmeler o talep doğrultusunda mı yapılmıştır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.