YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

TÜRKLÜĞÜN KAFASI NEDEN KARIŞIK?

Bu haber 23 Ekim 2013 - 3:04 'de eklendi ve 2.348 kez görüntülendi.

Millet olarak kafamızın karışıklığına  şaşmamak hatta kahrolmamak mümkün değildir.. Önü ve ufku açık Anadolu Türklüğü 60 yıldır demokrasi ile  tanışmasına rağmen  200 yıldan beri batıya uyarlamalar bitmek tükenmek bilmiyor.. Cumhuriyet ile birlikte tamamını batıdan aldığımız hukuk sistemimiz gibi ekonomik düzenimiz o tarafa  endekslidir. Hatta hemen hemen son 30 yıl içerisinde  teknoloji transferi ile birlikte  dilimizden dinimize kadar bütün müesseseler batı kültürünün egemenliği altına girmiştir. Öyle ki yıllardan beri milliyetçilik duvarını aşındıramayanlar “Ilımlı İslâm” gibi nereye çekersen oraya gidebilen, sündürdükçe sünen, adeta çocukların eline verilen elmalı şeker misali aydınlara somurtulan garip bir kafa karışıklığı yaratmıştır. Tarihi husussiyetimiz olan “tefekkür” ikinci plâna atılmış, sosyal ihtiyaçlarımız  herşeyi  tercüme  veya ikâme metinlerle geçiştirilmektedir. Hülâsa kafalarımız karışık..

Ali BADEMCİ

Ali BADEMCİ

 

Türk Dünyası’nda da kafalar karışık. Komşularımızdan ve güya demokratik olanlardan başlarsak Yunanistan, Bulgaristan ve Kıbrıs’ta  Türk kimliği taşıyanların rahat olduğunu söylemek mümkün değildir. Allah aşkına Batı Trakya’daki Türk, İstanbul’daki Rum kadar serbest mi?. Ukrayna’da Kırım Tatarları’nın  çilesi devam ediyor. Kerkük’ü ellerimizle teslim ettik; Suriye’de Türkmenler birkaç parça.. Burayı ABD taşeronluğu ile Esed’den kurtarmaya çalışan devlet  politikamız bu günkü kayaya  oturmuş hali ile  ufak tefek tadilata gidip Türkmenleri sahipleneceğine  görmemezlikten geliyor. Azerbaycan ancak Türkiye ile münasebetlerinde  başı dik ve “bağımsız”.. İşin içine Rusya karışınca  Sovyet devrinden farklı olmayan bir konum içinde.

 

İran Türklüğü başlı başına bir mevzuu.. Yanlış olarak burada yaşayan Türkmenler’e “Azeri” ve “Şii” deniyor.. Bangır bangır “Biz Azeri değilik, Türkük” diye bağırıyorlar.. Şii dersen biraz daha kızarak “Ne şiiîsi, biz sünnîyiz” diyorlar. Dünya’da Türkiye’den sonra en fazla Türk İran’da yaşıyor. Selçuklular’dan beri bu nisabı  ne Farslar ne de Rusya ve günümüzde ABD bozabildi.. Üstelik hepsi “Oğuz” yani Türkmen.. Hâlâ soy ve boy adları ile anılıyorlar.. Bazıları Fars ırkçılığı baskılarına tepki olarak “Onlar Müslümansa biz değiliz” gibi işi ifrata kadar götüren görüşte delikanlılar var.. Devam ediyoruz ki bizim tasavvuf tarihimizdeki “Horasan”ın 200 yıldan beri coğrafi isim olarak karşılığı Afganistan’dır.. Afganistan’da Türkistan’dan kaçıp gelen  Özbekler, evvelki Özbekler, Hazaralar, Türkmenler ve  Halaçlar. Söylemeye gerek var mı? Doğu Türkistan Türkleri kan ağlıyor! Bizimkiler muhalefet günlerinde ara-sıra “Uygurlar” filan derlerdi, şimdi iktidarda suspuslar maaşallah!.. Tacikistan’da Tacikden çok Özbek yaşıyor; buralar eski Türk yurtları.. Bu ülke Çin’e toprak satıyor.. Kırgızistan Oş ve Özkend’de bulunan Özbekler’e çok kötü davranıyor.. Türk kültürünün İstanbul’dan sonra en önemli  merkezleri, Buhara ve Semerkand’ı içinde bulunduran Özbekistan’da sefalet ve baskı iç-içe.. Muazzam bir milliyetçilik heyecanı yanında rejim düşmanlığı.. Profesör 300 dolara çalışıyor.. Avrupa muhaliflerle dolu.. Sovyetler hâlâ burada.. Bizimle de araları limoni.. Kazakistan ve Türkmenistan’da ekonomik problem olmadığı için biraz huzurdan bahsedilebilir ama hâlâ Sovyet etkisi %50’lerin çok üzerinde.. Özerk Tatar ve Başkurtlar’a ne diyelim? Hristiyanlığın ve Rus Milliyetçiliğinin 200 yıllık köleleri.. Ama herkes kendini biliyor.. İdil’in yönünü tersine çeviremiyorsun!

 

Evet kesinlikle karşımızda kararmış bir dünya Türklüğü tablosu var. Gerçekten kafalar onlarda da karışık.. Bize bakınca biraz daha kafaları karışıyor.. Öyle sandığımız gibi değil.. Bir kere buralarda kesinlikle herkes ne olduğunu nereden geldiğini hatta nereye gideceğini biliyor.. Ancak  özellikle Sovyet blokundan ayrılanlar geçmişlerindeki sıkıntıları göz önünde bulundurarak  kavgalı bir gelecek istemiyorlar.. Kültürel gelişmeler ve tarih ilgisi nesilleri hep bu yana yönlendirmiş. Belki ağır gidiyor ama diktatörler istese de istemezse de bir şeyler oluyor.

 

Hülâsa olarak yarının ne olacağı belli değil. Güya ABD dizaynı Ortadoğu’dan Ortaasya’ya kayacakmış.. Nasıl kayacaksa artık.. Türklüğün yarınlarına hayal gözü ile bakanların nedense ABD görüşlerine yatkınlıklarının önüne geçilemiyor.. Her Amerika’ya giden aydın alleme olup ahkam kesmeğe başlıyor ki ya dinle uğraşıyor ya milliyetle.. Başka uğraş bulamıyorlar.. Adam iyi cumhuriyetçi, hatta  “Andımız” sahibinin torunu ile evliymiş.. ABD’ye gitmiş-gelmiş  o meşhur “Kürt” raporunu ortaya koymuş ve “Ermeni”ye arka çıkmış.. Ne yapmak lâzım.. Bu ülkeye milliyetçi bir iktidar getirmelidir ki bu dertler bite.. Sağlıcakla kalın.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.