ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
16,9659
EURO
17,5911
ALTIN
983,58
BIST
2.403,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Çarşamba Açık
29°C
Perşembe Az Bulutlu
29°C
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C

Nevzat Kösoğlu Türkistan Ve Enver Paşa

Nevzat Kösoğlu Türkistan Ve Enver Paşa
27.11.2013
0
A+
A-

Birlikte yıllarımızı verdiğimiz her milliyetçinin mutlaka göbek bağı “Türkistan”dır. Oradan bir umut görsek de görmesek de, hatta şimdi Orhun Âbidelerinin civarında yoğunlukla Türk yaşamamasına rağmen bizim bu fikrimiz değişmemiştir. 70 yıllık Bolşevik devrinde durmadan Türkistan’da “Türk” kalmadığı propaganda edilmesi bile bizi sevdamızdan vazgeçirmemiştir. Bugün dâhi o mukaddes topraklarda soyumuzun ifadesini görmesek de, “Anayurt-Atayurdu” mevhumuna muhabbetimiz azalmayacaktır. Dâvâ arkadaşımız her fert için bu böyledir.

Enver Paşa’nın Şehid Olduğu Mekandan Havadan Çekilmiş İki Kare

1 Ekim 2013 günü ebediyyen aramızdan ayrılıp kendinden önce göçenlere kavuşan, büyük fikir ve dâvâ adamı Ağabeyimiz Muhterem Nevzat Kösoğlu için de, durum tabiî olarak farklı değildir.

Ali BADEMCİ

Ali BADEMCİ

O insan, milliyetçiliğin “ülkücülük” olarak sistemleşmesinde ömrünü vermiş ve kitaplarında ölümsüzleştirdiği Ziya Gökalp-Peyami Safa-Galip Erdem-Erol Güngör ekolünün mamur şahsiyeti olma özelliğini fazlasıyla hak etmiştir. Kösoğlu’nun bütün kitaplarında satır aralarında mutlaka bu eğilimleri görürsünüz.

Enver Paşa’ya Basmacılar’ın Hediye Ettiği Kuran-ı Kerim Ve Adet Aksesuarları

Rahmetli Kösoğlu’nun  “Şehid Enver Paşa” adlı hacimli kitabına başlarken “Türkistan” adının gönüllerimizdeki yerinden mi yoksa “Enver Paşa”nın  tarihi kişiliğinden mi etkilendiğini çok iyi tahmin edemiyorum. Ama sanıyorum, Paşa’dan etkilenmiştir. En azından, 2007’lerde benden  ve elimdeki belgelerden  yararlanmak hususundaki  isteklerini ve telefonda konuşmalarındaki heyecanı beni bu yönde düşünmeye sevk etmiştir. Kitabında bilhassa ülkücülüğün öne çıktığı durumlarda Şevket Süreyya Bey’i, ne kadar aştığını özellikle “Önsöz” ve “Türkistan’da Enver Paşa” bahislerinde açıkça görmekteyiz. Fakat aradan birkaç sene geçip de,  yine bir telefon konuşmasında  ağabeyimizin kafasında bu iki mefhumun  ifade ettiği anlamın  eşitlendiğini ve ikisini de dâvâlaştırdığını görmekteyiz. Bir televizyon programında  konunun  uzmanı  Gazeteci Murat Bardakçı ile  dişe diş göze göz verdiği mücadelede gerçekten kendini bu hususta dolmuş birisi olarak karşımızda bulunduğuna şahit olduk.

Solda Kırmızı Yazı İle Enver Paşa’dan Basmacılar Komutanı Şirmed Bek’e..Sağda Şirmed Bek’den Enver Paşa’ya

Sanıyorum 2011 yılları idi. Yine Ağabey bir gün aradı. Dedi ki, ”Ali, Türkistan’da Enver Paşa’nın şehid olduğu mekana  en azından bir türbe yapılması için sayın Cumhurbaşkanımızdan  uygun görüş aldık. Senden ricamız kitaplarınız dışında makama lojistik olabilecek varsa doküman göndermenizdir.“Nevzat Abi’nin ricası, tabiî ki bizim için emirdir ve hemen elimde bulunan  bazı vesikalarla  sayın Bardakçı’dan aşırdığım yayınlanmamış dokümanları sahiplerinden izin alarak kendilerine ulaştırdım. Çok geçmeden onaylandığına dair bana müjdeli haberi verdiler. Proje yapılması Prof. Suphi Saatçi Hoca’ya ihale edilmişti.
Sayın Saatçi, lütfederek bana bu projeleri gönderdiler. Ama ben altına  Nevzat Abi’ye de iletilmesi kaydı ile bir not iliştirmiştim: ”Bu mekana küçük de olsa şöyle 50 kişinin ibadet edebileceği bir namazgâh koyamaz mısınız?”. Projenin yerinde  ilk keşfi yapılmış ve bu son isteğimiz de ilâve edilmiş. İnşallah 2014 baharında  inşaatı tamamlanacak olan “Şarki Buhara Çegan Tepesi Enver Paşa Türbesi”,  Aziz Şehidin ebediyete intikalinin  92. sene-i  devriyesinde  açılmış olacaktır.

Nevzat Abi, ölümünden bir ay evvel  Türk Ocağı Şubesi’nin  davetlisi olarak Adana’ya gelmişlerdi. Burada da uzun uzadıya Enver Paşa konuştuk. Kendilerine  malum türbeye bir kitâbe konması gerektiğini, bunun için mezarı başında ve gıyabında yapılan önemli konuşmalar  ve o zamanki Buhara Reisicumhuru Osman Hocaoğlu’nun yazdığı muhteşem bir şiirin olduğunu; hatta başka şairlerin ağıtları da bulunduğunu ifade ederek bir dikilitaşa  Göktürk-Arap-Latin-Kiril harfleri  ve Özbekçenin dışında “Basmacılar” cephesinde mücadele eden diğer boy lehçeleri ile de, ortaya konması gerektiğini ifade ettim. Gerisini bilmiyorum…

Türkiye’ye Nakilden Evvel Enver Paşa’nın Belcivan Çegan Tepesindeki Mezarı.Yanında Yerli Basmacı Devletmend Bek

İşte ebediyete intikalinden çok kısa bir süre evvel Nevzat Ağabey’in ifa ettiği önemli bir görev. Tarihe geçsin istedim.

Nur içinde yatsın.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş