Türk dilinin olmadığı yerde Avrupa Türk toplumundan bahsedemeyiz!

Bu haber 29 Ocak 2014 - 1:41 'de eklendi ve 829 kez görüntülendi.

Downloadtjjj

Hollanda’daki Türk toplumu bu yıl Hollanda’ya göçün 50. yılını kutlayacak. Yarım asırlık bir mücadele. Para kazanıp geri dönme düşüncesiyle yola çıkılan bu gurbet artık çocuklarımızın memleketi olmuştur. Yeni nesiller artık yeni sorunlar ile karşıya karşıyadır. Bu sorunların başında Türkçe’mizin kullanılması gelmektedir. İçinde bulunduğumuz uyum sürecinde, yaşadığımız bölgeye adapte olurken dilimiz gibi özümüzden ayrı tutulamayacak olan özelliklerimizi korumamız şarttır. Türk dilinin olmadığı yerde Avrupa Türk toplumundan bahsedemeyiz, zira dilin olmadığı yerde ne milliyet ne millet olur! Bu düşünce ile yolan çıkan Hollanda Türk Federasyon, 2014 yılında Hollanda genelinde Türk Dili ve Kültürü eğitimi derslerine hız vermiştir.
Günümüzde Avrupa Türklüğü artık bir gerçektir. Aileler artık hayatlarını yaşadıkları çevreye uyum sağlayarak geçirmek mecburiyetindedirler. Günümüzden 50 yıl, 100 yıl sonra da Avrupa Türk toplumundan bahsedebilmek için Türkçemizin yaşatılması şarttır.
Bu bilincin Hollanda Türk toplumunda var olduğunu görmekteyiz. Nitekim geçtiğimiz dönem anadilde eğitim için atılan adımlar ve mahkemeye gidilmesi bunun bir göstergesidir. Dilimizin önemini biliyoruz, fakat yeni gelişen şartlardan dolayı, özellikle internet kullanımının ve İngilizce eğitiminin yaygınlaşması ile birlikte dilimizi yeni nesillere öğretmekte yetersiz kalıyoruz. Gençlerimizin çoğu maalesef ne Türkçeye ne de Hollandacaya yeterince hâkim değiller. Türkçe kelime hazinesinin ne kadar dar olduğu özellikle tatil döneminde Türkiye’ye gidince anlaşılıyor. Gençlerimiz kendini anlatamadığı için arkadaş edinemiyor ve Türkiye ve dolayısıyla Türkçeden soğuyor.  Türkçe’mizin gençlerimize öğretilmesinde sorumluluk başta veliler olmak üzere bütün Avrupa Türk toplumunundur!
Bu düşünceler ile Hollanda Türk Federasyon, bağlı bulunan teşkilatlarda 2014 yılında Türk Dili ve Kültürü derslerinin verilmesi için geniş kapsamlı çalışma başlatmıştır. Amacımız Hollanda’nın farklı bölgelerinde yaşayan Türk gençlerine bu dersler ile Türkçeyi sevdirmek ve kültürümüzü anlatırken Türkçelerinin gelişmesini sağlamaktır. İlk aşamada Hollanda Türk Federasyon’a bağlı bulunan 15 teşkilatta* yaz dönemine kadar 35 yaşına kadar olan gençlerimiz için dersler verilecektir. Bu dersler deneyimli eğitmenler tarafından verilecek ve dersler Türkçe; Din, Kültür ve Ahlak; Tarih; Türk Dünyası ve Coğrafya başlıkları altında işlenecektir.
Globalleşen ve çok dilliliğin önemi her geçen gün artan dünyada gençlerimizin öz dillerini bilmeleri onlar için gelecekte büyük fayda sağlayacaktır. Türk Dünyası ve Türkiye’nin gelişmesi de bu konuda önemli bir etkendir. Gençlerimize Türkçe’nin önemini anlatıp ve sevdirmeyi başarırsak, onların geleceği için belki de en büyük yatırımı yapmış olacağız.
“Türk-çe dilini kullanan kendisine, topluma ve dünyaya Türk-çe bakar; Türk duruşuna sahip olur.”

* Geniş bilgi: www.turkfederasyon.nl/turkce

İrtibat: turkce@turkfederasyon.nl · 0659627941
Eğitim verilecek yerler:
Amsterdam Mescidi Aksa Camii, Amsterdam Ulu Camii / Tükem, Arnhem Ahmet
Yesevi Kültür Merkezi, Beverwijk Türk İslam Kültür Merkezi, Den Haag Türk İslam Vakfı,
Dordrecht Ayasofya Camii, Eindhoven Turan Vakfı, Enschede Türk Kültür Derneği,
Hengelo Türk Kültür Derneği, Nijmegen Türk Kültür Merkezi, Rotterdam Versaar Derneği,
Rotterdam Versam Derneği, Soest Türk Kültür Merkezi, Tiel Türk Kültür Derneği, Utrecht
Türk Kültür Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al