DOLAR
8,7540
EURO
10,3892
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
26°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

Başbakan mısın mezhep imamı mı?

Başbakan mısın mezhep imamı mı?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, “Birilerinin Tayyip Erdoğan’a AKP’nin değil de ülkenin başbakanı olduğunu hatırlatmadıkları sürece nelerin olabileceğini görmeye devam ediyoruz. Sonunda bu da oldu: 12 Mart günü katıldığı bir televizyon programında ” Bunların bir defa 3 tane önemli hasleti var: Takiyye var, yalan var, iftira var; üçünün neticesi fitne var, fesat var. Bunlar Şia’yı geçmiş vaziyette. Şia bunların eline su dökemez ” dedi’85 diyebildi’85Bu sözler karşısında incindik, üzüldük, kırıldık, kızdık’85 ama şaşırmadık. Şaşırmadık çünkü bu Türkiye’nin bölücü başbakanının kendi halkına karşı işlediği ilk nefret suçu değildir” açıklaması yaptı.

HaberRes_34064

Kaya, “Tayyip Erdoğan ‘Türk Milleti’ni 36 etnik parçaya bölme gayretinin yanı sıra; vatandaşlarının bir bölümünü, pek çok kez, diğerlerinden üstün tutmuş ve kalanları aşağılamıştır. Miting meydanlarında ” önemli olan soydur, soy ” diye haykıran, ” yezid” bile olsa insana değer veririz ” diye sirkatin söyleyen ve ” Reyhanlı’da 53 Sünni vatandaşımız şehit edildi ” diyebilen Başbakan’ın ta kendisidir.Devlet işlerini yönetmesini beklediğimiz; ne yazık ki- halkını bölen ve bir kısmını aşağılayan bu adamdır. ” Gezi’ye katılanların %78’i Alevi ” diyen de, Iğdır’daki Caferileri tehdit görerek, onları devlet güvenliği konusunda ” şüpheli ” konumuna yerleştirmek isteyen bir rapor hazırlatıp, Iğdır Valiliği’nin onayıyla, Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderen de bu kafadır” dedi.

 

Kaya şunları söyledi: “Suçüstü yakalanmış mücrimlere has telaşla ” Hırsız var! ” çığlığını bastırmak isteyen Başbakan, gündem değiştirmeyi ancak ” zücaciye dükkanına girmiş fil ” maharetiyle denemektedir. O derece gözü kararmıştır ki, kendi halkının bir kısmının inancına dil uzatarak, ” Bunların bir defa 3 tane önemli hasleti var: Takiyye var, yalan var, iftira var; üçünün neticesi fitne var, fesat var. Bunlar Şia’yı geçmiş vaziyette. Şia bunların eline su dökemez ” diyebilmiştir.

 

Eskilerin ” zırva tevil götürmez ” sözündeki hikmet göz ardı edilmeksizin Başbakan’a sorulacak ve söylenebilecek olanlar vardır:

 

” İSLAMİ TERMİNOLOJİDE, ‘FİTNE’VE ‘FESAT’TAM DA BAŞBAKAN’IN BU SÖZLERİYLE SEBEP OLDUĞU ŞEYDİR

Zamanında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Yol için cami yıkmayı göze alıyorsun, BOP yoklamasına yok yazılmamak için kilise açıyorsun” sözleri üzerine, Başbakan da; bu ülkede Hıristiyan, Musevi ve ateist yurttaşların da vergi verdiğini, onların hukukunu korumanın da adalet anlayışı gereği olduğunu söylemişti. Şimdi soruyorum: Hıristiyan, Musevi ve ateistin de başbakanı olan Tayyip Erdoğan sadece bu ülkedeki Şii/Caferilerin mi başbakanı değildir? Yoksa onun için ‘Adalet’kendi çıkarlarının sınırında biten bir şey midir?

Başbakan’ın da, her sözünden hikmet umanların da bilmesi gerekir ki;

‘Takiyye’ İslam’ın temel yorumlarından biri olan Şiilik/Caferilik için inanç esaslarından biridir fakat Tayyip Erdoğan’ın kastettiği şey değildir.

Bu haliyle, Başbakan’ın bu sözleri söylemiş olması ‘İftira’dır.

İslami terminolojide, ‘Fitne’ ve ‘Fesat’ tam da Başbakan’ın bu sözleriyle sebep olduğu şeydir.

‘Yalan’ ve ‘İkiyüzlülük’ ise bu sözleri söyleyen insanın -bu sözleri söylemesinden sadece 40 gün önce- İran’a gittiğinde “kendimi evimde hissediyorum” demesidir.

‘İftira’, ‘Yalan’ ve ‘İkiyüzlülük’le ilgili olarak; artık bütün ülke bilmektedir ki, bunlar söz konusu olduğunda asıl Başbakan’ın eline su dökecek kimse yoktur.

Bir toplumu yönetecek kişi en öncelikli görevinin toplumsal barışı korumak olduğunun bilincinde olmalıdır. Bilmelidir ki, yönetimin siyasi meşruiyeti sandıkta olduğu gibi, ahlak” meşruiyeti de buradadır.

Tayyip Erdoğan ırkçı ve mezhepçi güdülerini dizginleyemiyor olabilir. Ne var ki; ne olmak istediğine artık bir karar vermelidir: Başbakan mı yoksa mezhep imamı mı? Artık hangi mezhep onu imamlığa kabul ederse.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.