DOLAR
8,2425
EURO
10,0226
ALTIN
486,26
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL-7    Ahmet URFALI        Yunus bana buğday gerek demişse, bu insanın önce karnının doyması, yani yaşaması gerektiğinin vurgulanmasıdır, bu dünyanın hakkını vermenin kaçınılmaz olduğudur, çünkü himmetle ulaşılan yüce değerlerin taşıyıcısı biyolojik varlığımızdır. Buğdayı aldıktan sonra da himmeti istemesi buğdaya takılıp kalmadığını, dünyaya bağlanmadığını, maddeyi aşmaya hazır olduğunu gösteriyor.   ...
EMİNE IŞINSU ABLAMIZA VEDA Efendi BARUTÇU 6 Mayıs 2021 Perşembe günü ahiret yurduna yolcu ettiğimiz sanatçı, edebiyatçı, yazar Emine Işınsu Öksüz’ün 1970’li yılların Ülkücü Türk Milliyetçisi gençliğinin fikrî şahsiyetinin oluşmasında büyük bir payı vardır. Her biri bir başka güzellikte ölümsüz eserleri ve -o tarihlerdeki yazar kadrosuyla -fikrî seviyesine günümüzde bile...
Dostlar Yaşlı  Öküzün Durumuna  Düşmeyelim Kadir KESKİN              Bir köylünün bir yaşlı öküzü varmış. Biri ölünce yanına ikinci bir öküzü alıp çift sürme imkânı olmadığı için öküzünü köyün sürüsüne koymuş. Sürü de genç danalar olduğu için hep yaşlı öküzü dövmüşler, onu süsmüşler ve hep horlamışlar. Yaşlı öküz, bunu kaderi kabul edip...
KOMANDO RECEP Halim Kaya Ülkücü Hareketin tarihi mücadelesini anlatan kitapların yazılmasını destekleyen ve mümkün oldukça da alıp okuyan, sekiz bin civarı kitabıyla azımsanmayacak bir kütüphanesi olan sıradan bir vatandaş olarak ben bu kitabı önce almak istemedim, fakat daha sonra ne hikmetse içime almak isteği doğdu. Almak istemememin ilk sebebi bana...

İŞLER: YURTDIŞINDA YAŞAYANLAR OYUNU KULLANABİLECEK

İŞLER: YURTDIŞINDA YAŞAYANLAR OYUNU KULLANABİLECEK

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, ‘2012 yılında çıkardığımız yasa ile bu sene bir ilki yaşayacağız’ dedi.

emrullah-isler123

“Cumhurbaşkanlığı seçimini hep birlikte idrak edeceğiz ve sizler bulunduğunuz bölgelerde oylarınızı bulunduğunuz ülkelerde rahatlıkla kullanabileceksiniz.”

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nda düzenlenen ‘Genç Liderler Programı’na katıldı. Programda konuşma yapan İşler, 6 milyona yakın vatandaşın yurtdışında yaşadığını belirterek, “Bulundukları ülkelere sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan her geçen gün daha fazla katılım sağlamaktadır. Yurtdışına ilk göç eden vatandaşlarımız daha çok ekonomik nedenler ile gitmişler ve bir süre sonra Türkiye’ye dönmeyi planlamışlardır. Ancak vatandaşlarımızın çoğunluğu gittikleri ülkelerde kalıcı hale gelmişlerdir. Bugün yurt dışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerin kültürel ve sosyal hayata aktif katılımları, yetişen yeni nesillerin başarıları ile gerçekleşebilecektir.

Bu bakımdan gençlerin mesleki hayatlarının yanında iyi yetişmeleri, yaşadıkları toplumun kültürel, sosyal ve siyasi alanlarında daha aktif olabilmeleri küreselleşen dünyamızda toplumlar arası ilişkileri daha da güçlendirecek ve katkı sağlayacaktır. ‘Genç Liderler Programı’ bu düşünceyi temel alarak yurtdışındaki yeni nesillerimizin başarılı rol modelleri olarak yetişebilmeleri, sosyal ve kültürel hayata katkıda bulunabilmeleri maksadıyla hazırlanmıştır. Ana hedefi gençlerimizin eğitim hayatlarındaki başarılara ve bulundukları toplumlara yapacakları katkılara destek olmaktır.

‘Genç Liderler Projesi’ ilk olarak 2013 yılında 8 ülkeden 41 gencin katılımı ile Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Geçen sene ilki gerçekleşen program, bu sene Almanya, Belçika, İngiltere, İsveç, Norveç, Kanada, Fransa ve İsviçre’den katılan yeni bir grup ile 14-20 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecektir. ‘Genç Liderler Programı’ yurtdışında doğup büyüyen ve üniversitede okuyan gençlerin öz kültürlerine bağlı kalarak bulundukları toplumda başarılı bireyler olarak yetişmelerini hedeflemektedir. Program içeriği gençlerin tarihi ve kültürel kimliklerinin gelişimini destekleyici bir perspektif ile seminerler, atölye çalışmaları ve kurum ziyaretlerinden oluşmaktadır. Bir asrı aşkın zaman boyunca gerçekliğini yitirmiş, kendine ait olandan bir haber hayatı yaşamak zorunda bırakıldık.

Müdahil olamadığımız her şeyin sanal bir rolden ibaret olduğu, hakikat ile bağlantısı koparılmış bir hayat. Gündemi, güzergâhı, içeriği başkaları tarafından belirlenmiş bir düşünceye mahkum bırakıldık. Bizi varlık, anlam ve amacımızdan uzak düşürmek isteyenler, medeniyet havzamızı daraltma, kurutma yoluna gitmişlerdir. Gençliğimiz sistemli ve kasıtlı bir program ile düşüncesiz bırakılmak istenmiş, yönelişi hissiyatı, iradesi ve düşüncesi yozlaştırılmak istenmiştir. Bugün ihtiyaç duyduğumuz gençlik, Peygamber Efendimizin ‘Hikmet müminin malıdır, nerede olsa alır’ sözünün şuurunda hangi şart ve ortamda olursa olsun düşünmenin ertelenemez bir mecburiyet olduğunu idrak eden bir nesildir. Ancak böyle bir gençlik, yeni Türkiye’nin inşasını sağlayabilir” dedi.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın 2010 yılında kurulduğunu kaydeden İşler, “3 Kasım 2002’den itibaren yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa ediyoruz. Yeni Türkiye’de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız sahipsiz olmamalıydı, sahipsiz bırakılmamalıydı. İşte bu düşünceden hareketle 2010 yılında Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı kuruldu. Şuan 4’üncü yılında ve sizler burada iseniz bu Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın kuruluşunun güzel bir meyvesi olarak sizler karşımızda oturuyorsunuz. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın kurulması ile birlikte yurtdışında yaşayan 6 milyon insanımıza ve aynı zamanda akraba topluluklara da birinci elden sahip çıkmaya başladık.

Artık insanımız, gençlerimiz sahipsiz değildir. Yurtdışı Türkler Başkanlığı bu vizyondan hareket ederek bu mesuliyeti yerine getirmektedir. Rahmetli Özal 80’li, 90’lı yıllarda hep şunu söylemişti; ’21. yüzyıl Türkiye asrı olacak’ demişti. Şimdi 21. yüzyılı Türkiye asrı yapmak gayret ve çabalarını hep birlikte ortaya koymaktayız” diye konuştu.
2023 hedeflerini gerçekleştirirken bir takım adımların atılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken İşler, “Sizin bulunduğunuz toplumlarda daha aktif olmanız için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Daha önce seçimlerde oy kullanıyordunuz ama gelip kapılarda, havaalanlarında bu oylarınızı kullanıyordunuz. 2012 yılında çıkardığımız yasa ile bu sene bir ilki yaşayacağız.

Cumhurbaşkanlığı seçimini hep birlikte idrak edeceğiz ve sizler bulunduğunuz bölgelerde oylarınızı bulunduğunuz ülkelerde rahatlıkla kullanabileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2 turdan oluşmaktadır. 10 Ağustos’ta ilk turu ve 24 Ağustos’ta da ikinci turu yapılacak. Her bir tur için yurtdışında 4 gün boyunca sandıklar açık tutulacak. Bu şekilde vatandaşlarımız yurtdışında artık rahatlıkla Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, genel seçimlerde ve eğer yapılırsa ileriki dönemde referandumlarda oylarını kullanabilecek. Yaklaşık 2 milyon 700 bin vatandaşımız yurtdışında bu şekilde oyunu kullanabilecek. Tek bir gayemiz var. Sizleri yaşadığınız ülkelerde birinci sınıf vatandaş yapma gayret ve çabası içerisindeyiz.

Özellikle sizlerin bulunduğunuz ülkelerde çifte vatandaş olabilmeniz için de gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Son dönemde Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız için opsiyon modeli vardı. O modelinin kaldırılması söz konusu. Bir takım iyileştirilmeler yapıldı ancak biz bunların yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Almanya’da atılan adım elbette ki daha olumlu bir adım ama Almanya’da pek çok ülke vatandaşına uygulanmayan hala negatif ayrımcılığın Türk vatandaşlarına uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.