Zühal Topcu: MEB, Anadolu Liselerindeki kontenjanları yönetemezken

Bu haber 15 Nisan 2014 - 18:34 'de eklendi ve 923 kez görüntülendi.

Zühal Topcu: MEB, Anadolu Liselerindeki kontenjanları yönetemezken, bu geçişleri nasıl yönetecek?Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cemaat Okullarını bitirme projesi olarak algılanan, Özel okullardan anadolu liselerine geçişte kontenjan şartını kaldırmasından doğabilecek sorunları MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Zühal Topcu Meclis’e taşıdı.

yazir86462b325

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıla mahsus olmak üzereözel okullardan devlet okullarına geçişte puan şartına uyulması şartıyla kontenjanları kaldırdı. Özel okul öğrencileri anadolu liselerine kontenjan şartı beklemeden başvuru yapıp geçebilecek. Kararın cemaat okullarına yönelik olduğu yorumları yapıldı.

Yürürlükteki Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre, ortaöğretime yerleştirme esas puanla öğrenci alan liseler arasındaki nakil ve geçişlerde yerleştirme puanı ve okulun açık kontenjanı; yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar arasındaki nakiller ve geçişlerde ise açık kontenjan ile öğrencinin geriye dönük sınıflar bazındaki yıl sonu başarı puanı esas alınıyordu. Herhangi bir puan kullanılmaksızın öğrenci alan liselerde ise nakil ve geçişlerde öğrencinin ikametgah adresi belirleyici oluyordu. MEB tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, sadece 2013-2014 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere özel liselerden devlet liselerine nakil ve geçişlerde, nakil olunacak okulun taban puan şartına bağlı olarak kontenjan şartı aranmayacak.

Zaman şartı da yok

Ortaöğretim yönetmeliğine göre, nakil işlemleri için Temmuz, Ağustos, Eylül ve Şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez başvuru yapılabiliyor. Değişiklikle, özel öğretim kurumlarından resmi okullara geçmek isteyenler için sadece bu eğitim öğretim yılında zaman şartı aranmayacak. Başvuru ve onay işlemleri il milli eğitim müdürlüklerince e-okul sistemi üzerinden yürütülecek. Geçiş ve nakillerde kontenjan şartı dışındaki diğer nakil şartları aranacak.

Zühal Topcu uygulamadan doğabilecek aksaklıkları TBMM’ye taşıdı

Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye adım attığı günden beri Milli Eğitim Bakanlığı’nın icraatlarını çok yakından takip eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Se. Zühal Topcu, Bakanlığı’nın bu son kararının eğitimle ilgili olmaktan daha çok siyasi olduğunu düşünerek uygulamadan doğabilecek sorunları yazılı olarak cevaplandırması kaydıyla bir Soru Önergesi ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sordu.

Topcu’nun Soru Önergesi şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

03.04.2014

Prof. Dr. Zühal Topcu
Ankara Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı, Valiliklere gönderilen bir genelge ile bir özel okulda okuyan öğrenci, puanı tuttuğu takdirde tüm Anadolu Liselerine geçiş yapabilecektir. Özel okulda okuyan bir öğrencinin öncelikle okula girdiği yılın liseye giriş sınavı ile okul notlarından oluşan ve liselere yerleştirmede kullanılan ortaöğretim yerleştirme puanı esas alınacağı belirtilmiştir. Bu duruma göre, puanı geriye yönelik dikkate alınacaktır.Özel Okullardan Anadolu Liselerine geçiş ile ilgili olarak,

1.  Anadolu Liselerine, özel okullardan geçen öğrenciler kontenjan fazlalığına sebep olmayacak mıdır? Eğer bu kontenjanlar önceden de mevcut ise, bir önceki sene hak kazanarak açıkta kalan ve değiştirmek isteyenlere de bu olanak sağlanacak mıdır?

2.  MEB, Anadolu Liselerindeki kontenjanları sınavlardan sonra bile yönetemez iken, bu geçişleri nasıl yönetmeyi düşünmektedir?

3.  Kontenjanların fazlalaşacağı Anadolu Liselerinde eğitimin kalitesi ile ilgili nasıl bir çalışma yapacaksınız?

4.  Bu uygulama Eğitim odaklı mıdır yoksa siyaset odaklı bir uygulama mıdır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al