ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,3476
EURO
9,9541
ALTIN
486,67
BIST
1.400
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Çarşamba Sıcak
35°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
35°C
Cumartesi Gök Gürültülü
32°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

MHP’Lİ TANRIKULU’DAN KOMİSYON ÖNERGESİ

MHP’Lİ TANRIKULU’DAN KOMİSYON ÖNERGESİ
24.05.2014
0
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; Soma gibi maden sektörünün neredeyse tek geçim kaynağı olduğu yörelerin ekonomik ve sosyal sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlar ile ilgili alınması gereken tedbirlerin araştırılarak, hayata geçirilmesi için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması yönünde önerge verdi.

Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “Günümüzde gerçekleştirilen iktisadî fonksiyonlara göre kent tipleri tarım, sanayi, ticaret ve liman şehirleri gibi sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalardan biri de madencilik kentleridir.

Çeşitli madenlerin çıkarıldığı ya da işlendiği yerleşim yerlerinin tarihsel süreç içinde nüfusu artmakta ve madencilik faaliyetlerine bağlı olarak sakinlerinin sosyal hayatında da bir değişim meydana gelmektedir. Bununla birlikte madencilik faaliyetlerinin gerilemeye başlamasıyla bu şehirlerin sosyo-ekonomik anlamda yükselişi yerini düşüşe bırakmaktadır.

En son Soma maden faciasında görülmektedir ki; sadece madenlerin bulunduğu şehirler gerileme veya gelişmeden etkilenmemekte, maden civarındaki yerleşim birimleri de bundan nasibini almaktadır.

Ülkemizde son 12 yıldır yüksek seviyelerde seyreden işsizlik oranı (Şubat 2014-%10,2) kırsal kesimlerde daha da yükselmektedir. Geçimini tarımla sürdürmeye çalışan vatandaşlarımız başarısız tarım politikaları sonucunda yetiştirdiği üründen para kazanamamakta, yılın belli dönemlerinde yaptığı tarımın dışında geçimini sağlayabilmek için iş aramaktadır.

Yüksek işsizlik rakamlarının beraberinde ülkemizde ailelerin borçluluğu da son 12 yıldır artmıştır. 2008 yılında ailelerin harcanabilir yıllık geliri ortalama 3 bin 815 dolar ve buna karşın borcu 1.394 dolardı. Yani vatandaşımız kazandığı her 100 liranın 36,6 lirasını borç ödemeye harcamaktaydı. 2013 yıl sonuna gelindiğinde ise bu oran yüzde 55,2’ye yükselmiştir. Aileler 2013 yılında kazandıkları her 100 liranın  55,2 lirasını borç ödemek için kullanmıştır.

Madenlerin bulunduğu yerleşim alanlarındaki geçim sıkıntısının yarattığı bu durum, bölge yaşayanlarını kazanç elde etmek olarak her türlü ihmalkârlığı göze almaya itmektedir. Geçim derdiyle meydana gelen sosyo ekonomik durumun yarattığı çaresizlik sonunda; madenlerde iş güvenliği ve sağlığı, malî ve özlük hakları, sendikalaşma gibi konular göz ardı edilmekte, bunun yanında denetimlerin yetersizliği de kazalara adeta kapı açmaktadır.

Bu bakımdan TBMM’ye verdiğimiz Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki önergemiz ile özellikle geçim kaynağı Soma gibi sadece madencilik olan kentlerimizin, ekonomik ve sosyal yapılarının TBMM çatısı altında incelenerek, geçim konusunda madenciliğe mecburiyeti kaldırmayı hedefliyoruz.” diyerek, Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Soma gibi kentlerimizde madencilik dışında, yeni geçim kaynakları ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmasını istediklerini belirtmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.