DOLAR
8,4330
EURO
10,1874
ALTIN
494,89
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
22°C
KAYGILARDAN ÂZÂDE MEVSİMLERDE BAYRAM Kemal ÇOPUROĞLU Şimdi her istenildiğinde alınan ve daha eskimeden çöpe atılan Ayakkabı, pantolon, gömlek değil; Kadri kıymeti Bilinen Ve Yıllarca giyilen Bayramlıklara sarılmadan uyuyamayan, Uyuyunca da Bir bayram rüyâsı gören: Gönençli, Kıvançlı Ve Mutlu çocukların bayramıydı bizim bayramlarımız… Bizi mutlu kılan; Belki içten bir kucaklanış,Ve sevgi dolu...
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...
 YUNAN İTTİFAKI VOLKAN YAŞAR BERBER         23 ocak 1913 tarihinde sadrazamlığa getirilen Mahmut Şevket Paşa, Balkan savaşının lehte netice vermeyeceğini sezerek kişisel gayretlerde bulunmuştur. Yıldız sarayında Maliye nazırı ile beraber ön istişaresini yaptıktan sonra diğer nazırlarla beraber topluca yemek yerler. Nazırlar odasında toplanılarak ilk defa bilahare kendileri Yunan ittifakı metnini açık...

MHP’Lİ TANRIKULU’DAN KOMİSYON ÖNERGESİ

MHP’Lİ TANRIKULU’DAN KOMİSYON ÖNERGESİ
24.05.2014
0
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; Soma gibi maden sektörünün neredeyse tek geçim kaynağı olduğu yörelerin ekonomik ve sosyal sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlar ile ilgili alınması gereken tedbirlerin araştırılarak, hayata geçirilmesi için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması yönünde önerge verdi.

Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “Günümüzde gerçekleştirilen iktisadî fonksiyonlara göre kent tipleri tarım, sanayi, ticaret ve liman şehirleri gibi sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalardan biri de madencilik kentleridir.

Çeşitli madenlerin çıkarıldığı ya da işlendiği yerleşim yerlerinin tarihsel süreç içinde nüfusu artmakta ve madencilik faaliyetlerine bağlı olarak sakinlerinin sosyal hayatında da bir değişim meydana gelmektedir. Bununla birlikte madencilik faaliyetlerinin gerilemeye başlamasıyla bu şehirlerin sosyo-ekonomik anlamda yükselişi yerini düşüşe bırakmaktadır.

En son Soma maden faciasında görülmektedir ki; sadece madenlerin bulunduğu şehirler gerileme veya gelişmeden etkilenmemekte, maden civarındaki yerleşim birimleri de bundan nasibini almaktadır.

Ülkemizde son 12 yıldır yüksek seviyelerde seyreden işsizlik oranı (Şubat 2014-%10,2) kırsal kesimlerde daha da yükselmektedir. Geçimini tarımla sürdürmeye çalışan vatandaşlarımız başarısız tarım politikaları sonucunda yetiştirdiği üründen para kazanamamakta, yılın belli dönemlerinde yaptığı tarımın dışında geçimini sağlayabilmek için iş aramaktadır.

Yüksek işsizlik rakamlarının beraberinde ülkemizde ailelerin borçluluğu da son 12 yıldır artmıştır. 2008 yılında ailelerin harcanabilir yıllık geliri ortalama 3 bin 815 dolar ve buna karşın borcu 1.394 dolardı. Yani vatandaşımız kazandığı her 100 liranın 36,6 lirasını borç ödemeye harcamaktaydı. 2013 yıl sonuna gelindiğinde ise bu oran yüzde 55,2’ye yükselmiştir. Aileler 2013 yılında kazandıkları her 100 liranın  55,2 lirasını borç ödemek için kullanmıştır.

Madenlerin bulunduğu yerleşim alanlarındaki geçim sıkıntısının yarattığı bu durum, bölge yaşayanlarını kazanç elde etmek olarak her türlü ihmalkârlığı göze almaya itmektedir. Geçim derdiyle meydana gelen sosyo ekonomik durumun yarattığı çaresizlik sonunda; madenlerde iş güvenliği ve sağlığı, malî ve özlük hakları, sendikalaşma gibi konular göz ardı edilmekte, bunun yanında denetimlerin yetersizliği de kazalara adeta kapı açmaktadır.

Bu bakımdan TBMM’ye verdiğimiz Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki önergemiz ile özellikle geçim kaynağı Soma gibi sadece madencilik olan kentlerimizin, ekonomik ve sosyal yapılarının TBMM çatısı altında incelenerek, geçim konusunda madenciliğe mecburiyeti kaldırmayı hedefliyoruz.” diyerek, Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Soma gibi kentlerimizde madencilik dışında, yeni geçim kaynakları ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmasını istediklerini belirtmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.