DOLAR
8,6312
EURO
10,3301
ALTIN
501,16
BIST
1.427
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Cuma Gök Gürültülü
26°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...

MHP’Lİ TANRIKULU’DAN KOMİSYON ÖNERGESİ

MHP’Lİ TANRIKULU’DAN KOMİSYON ÖNERGESİ
24.05.2014
0
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; Soma gibi maden sektörünün neredeyse tek geçim kaynağı olduğu yörelerin ekonomik ve sosyal sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlar ile ilgili alınması gereken tedbirlerin araştırılarak, hayata geçirilmesi için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması yönünde önerge verdi.

Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “Günümüzde gerçekleştirilen iktisadî fonksiyonlara göre kent tipleri tarım, sanayi, ticaret ve liman şehirleri gibi sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalardan biri de madencilik kentleridir.

Çeşitli madenlerin çıkarıldığı ya da işlendiği yerleşim yerlerinin tarihsel süreç içinde nüfusu artmakta ve madencilik faaliyetlerine bağlı olarak sakinlerinin sosyal hayatında da bir değişim meydana gelmektedir. Bununla birlikte madencilik faaliyetlerinin gerilemeye başlamasıyla bu şehirlerin sosyo-ekonomik anlamda yükselişi yerini düşüşe bırakmaktadır.

En son Soma maden faciasında görülmektedir ki; sadece madenlerin bulunduğu şehirler gerileme veya gelişmeden etkilenmemekte, maden civarındaki yerleşim birimleri de bundan nasibini almaktadır.

Ülkemizde son 12 yıldır yüksek seviyelerde seyreden işsizlik oranı (Şubat 2014-%10,2) kırsal kesimlerde daha da yükselmektedir. Geçimini tarımla sürdürmeye çalışan vatandaşlarımız başarısız tarım politikaları sonucunda yetiştirdiği üründen para kazanamamakta, yılın belli dönemlerinde yaptığı tarımın dışında geçimini sağlayabilmek için iş aramaktadır.

Yüksek işsizlik rakamlarının beraberinde ülkemizde ailelerin borçluluğu da son 12 yıldır artmıştır. 2008 yılında ailelerin harcanabilir yıllık geliri ortalama 3 bin 815 dolar ve buna karşın borcu 1.394 dolardı. Yani vatandaşımız kazandığı her 100 liranın 36,6 lirasını borç ödemeye harcamaktaydı. 2013 yıl sonuna gelindiğinde ise bu oran yüzde 55,2’ye yükselmiştir. Aileler 2013 yılında kazandıkları her 100 liranın  55,2 lirasını borç ödemek için kullanmıştır.

Madenlerin bulunduğu yerleşim alanlarındaki geçim sıkıntısının yarattığı bu durum, bölge yaşayanlarını kazanç elde etmek olarak her türlü ihmalkârlığı göze almaya itmektedir. Geçim derdiyle meydana gelen sosyo ekonomik durumun yarattığı çaresizlik sonunda; madenlerde iş güvenliği ve sağlığı, malî ve özlük hakları, sendikalaşma gibi konular göz ardı edilmekte, bunun yanında denetimlerin yetersizliği de kazalara adeta kapı açmaktadır.

Bu bakımdan TBMM’ye verdiğimiz Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki önergemiz ile özellikle geçim kaynağı Soma gibi sadece madencilik olan kentlerimizin, ekonomik ve sosyal yapılarının TBMM çatısı altında incelenerek, geçim konusunda madenciliğe mecburiyeti kaldırmayı hedefliyoruz.” diyerek, Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Soma gibi kentlerimizde madencilik dışında, yeni geçim kaynakları ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmasını istediklerini belirtmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.