Erkan Akçay’dan Torba Kanun Önergeleri

Bu haber 07 Haziran 2014 - 19:40 'de eklendi ve 673 kez görüntülendi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlananTorba Kanun‘da çiftçiden esnafa, işçiden memura, emekliden çalışana kadar tüm kesimin sorunlarını gündeme getirerek bu konuda önergeler verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden Torba Kanun Tasarısı üzerine konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Torba kanun tasarısı olarak bilinen bu tasarı kamuoyunda Soma’daki maden işçileriyle ilgili düzenlemelerin yapıldığı kanun olarak bilinmektedir. Bu tasarıda Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve kazadan yaralı kurtulan madencilerin talepleri tam olarak karşılanmasa da bu kanun tasasında Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları ve madencilerle ilgili bazı olumlu düzenlemeler yapılmaktadır. Ancak bu tasarıdan taşeronluk sistemiyle ilgili düzenlemeler çıkarılmalıdır” dedi. Akçay, Torba Kanun görüşmeleri sırasında birçok kesiminin sorunlarını dile getirerek bu konuda önergeler verdi.

“BÜTÇEDEN KARŞILANMALI”

Yer altında çalışan iş güvenliği uzmanlarının aylıkları, çalışma koşulları, Mali ve sosyal hakları Çalışma Bakanlığı bütçesinden karşılanması ve Torba Kanun görüşmeleri sırasında yer altında istihdam edilen iş güvenliği uzmanlarının aylıklarının, özlük ve sosyal haklarının Çalışma Bakanlığı bütçesinden karşılanmasına yönelik önerge veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Yer altına istihdam edilen iş güvenliği uzmanlarının istihdam, sosyal ve Mali hakları işverenin iki dudağı arasındadır. Yer altında istihdam edilen iş güvenliği uzmanları iş güvenliği konusunda gerekli tedbirleri almaya çalıştığı zaman üretimi yavaşlattığı gerekçesiyle prim sistemiyle çalışan taşeronlarla tartışmaya girmektedir. Öncelikli hedefi üretim olan iş yeri sahipleri ve taşeronlarla tartışan iş güvenliği uzmanlarının sözleşmelerine son verilmektedir. İstihdamı ile sosyal ve Mali hakları işverenin iki dudağı arasında olan iş güvenliği uzmanları, en ufak bir ihmalin onlarca kişinin hayatına sebep olduğu yer altı işlerine gerekli önlemleri almakta zorlanmaktadır. Bu nedenle yer altı işlerinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının istihdam, aylık, çalışma koşulları Mali ve sosyal hakları Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinden karşılanmalıdır” diye konuştu.

“ÜRETİM PRİMİ ÖDENMELİ”

Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenlerin aileleri ile iş güvenliği nedeniyle kapatılan maden ocaklarında çalışanlara net aylık ücretleri ile üretim primlerinin toplamı oranında aylık ücret verilmesi gerektiğini belirten Akçak sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümet Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları ile bu kazadan etkilenerek işsiz kalan madencilere aylık net ücretleri miktarında yani ortalama bin 200 ile bin 400 TL arasında ücret verilmesini önermektedir. Günümüz şartlarında bu ücretler çok düşüktür. Bu madencilerimizin birçoğu bankalara borçludur. Madencilerimiz ekstra gelir getirmesi amacıyla hiç izin kullanmadan bir ay boyunca her gün madende çalışarak yaklaşık 400 TL üretim primi almaya hak kazanmaktadır. Maden ocağının çalışmamasından dolayı maden işçileri üretim primini alamamaktadır. Ayda 30 gün çalışarak üretim primiyle ailesini geçindirmeye çalışan madencilerimizin bu ücretle bankalara borcunu ödemesi ve ailesini geçindirmesi imkansızdır. Bu nedenle işçilere aylık net maaşlarının yanında üretim primi de ödenmelidir.

MADEN ÇALIŞANLARI ÖNERGESİ

MHP’li Akçay’ın yer altı maden çalışanlarıyla ilgili diğer önergeleri şu şekilde: “Yer altı çalışanları günde altı saat haftada 30 saat çalıştırılabilir. Yer altı çalışanlarına 30 saatin üzerindeki zorunlu ve olağanüstü çalışma sürelerinde normal çalışma saatinin iki katı oranında ücret verilir. Yer altı çalışan işçilerin yıllık ücretli çalışma süreleri altışar gün artırılır. 20 yıldan beri yeraltı iş yerlerinde sürekli veya münavebeli olarak çalışan ve bu işlerde en az 4000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyen sigortalılar yaş şartları aranmaksızın 8100 gün prim Ödemiş sigortalılar gibi yaşlılık aylığına bağlanır. 50 yaşını dolduran ve malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi çalışmalarının en az 1800 gününü Bakanlıkça tespit edilen maden iş yerlerinin yeraltı işlerinde geçirmiş olan sigortalılar, hiçbir şart aranmadan yaşlılık aylığına bağlanır. Maden kazalarında hayatını kaybedenlerden evli olanların ailelerinden iki, bekar olanların ailelerinden bir kişi, bu kaza esnasında yeraltında çalışmakta olup ta kurtulanlar kamuda istihdam edilir. Yer üstü maden ocaklarında çalışanlara yılda 90 gün fiili hizmet zammı verilir.

AKÇAY’IN ÖNERGELERİ

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Torba Kanun görüşmeleri sırasında birçok kesiminin sorunlarını dile getirerek bu konuda önergeler verdi. MHP’li Akçay’ın önergelerinden bazıları şu şekilde: “Çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine borçlarının yapılandırılması, tarımsal sulama ve köy içme suyu elektrik borçlarının yapılandırılması, geçici işçiler ve 4/C’li personel ve taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, emekli yaşını doldurduğu halde halen çalışan veya mücbir sebeple sosyal güvenlik kurumuyla ilişiğine ara vermiş olanların beş yıla kadar eksik sürelerini borçlanarak emekli olabilmesi, kadınların toplam doğum izninin onaltı haftadan otuziki haftaya çıkartılması, 2000 yılından önce vergi mükellefiyeti ve oda kaydı bulunan çalışma süreleri bulunan esnafın daha önce Kuruma kayıt ve tescil edilmiş olma şartı aranmadan; sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi ve bu sürelerin borçlanılmasına imkan verilmesi, emekli olan esnaftan sosyal güvenlik destek primi kesilmemesi, gazilere 3600 günde emeklilik hakkı verilmesi, gazilerden sosyal güvenlik destek primi borcu çıkartılmaması, doktorlara ve öğretmenlere yılda 90 gün fiili hizmet süresi zammı verilmesi, Emniyet amiri ve daha üst seviyede görevli emniyet hizmetleri sınıfı mensupları hariç emniyet çalışanlarının sendikaya üye olabilmeleri.” – MANİSA 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al