YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

İHSANOĞLU KAYBETTİ ÇATI KAZANDI

Bu haber 12 Ağustos 2014 - 22:47 'de eklendi ve 1.048 kez görüntülendi.

367 krizi sonrası halkın cumhurbaşkanını seçmesi kanunu mucibince 10 Ağustos’ta yapılan seçimin sonucunda 12 yıldır Türkiye’yi idare eden Erdoğan cumhurbaşkanlığına seçildi.

Batı’da rastlanılan türden bir seçim ittifakı, Devlet Bahçeli’nin teklifi ile ortaya çıktı ve başta CHP’nin sonrasında ise küçük partilerin kabulü ile gerçekleşti. “Çatı Aday” olarak gösterilen Prof. Dr. Ekmeleddin  İhsanoğlu, yaklaşık bir aylık bir propaganda sürecinden sonra girdiği seçimde Erdoğan’ın gerisinde kalarak ilk turda seçimi kaybetmiş oldu.

Bu sonucun sebeplerine baktığımızda ise Erdoğan’ın kazanması, İhsanoğlu’nun kaybetmesinde en önemli etkenin Türkiye seçmeninin oy verme eğilimleri olduğunu görürüz.

Kısa bir süre önce yapılan mahalli idareler seçiminde bazı çevrelerde yapılan seçimler çeşitli gerekçelerle yenilendi. Yenilenen bölgelerde ciddi ciddi çekişmeler yaşanırken bir başka durum ise gözlerden kaçmadı. Yenilenen seçimlerde iddiası kalmayan partilerin seçmenleri büyük çapta oylamaya katılmıyorlar. İlk seçimde 6000 seçmenin oy verdiği X partisine eğer kazanma ihtimali yoksa ikinci seçimde en fazla 2000 oy çıkıyor. Bu da bize gösteriyor ki eğer parti iddialı değilse seçmeni gevşek davranıyor, ya oy vermiyor ya da kazanma ihtimali olan adaya oy veriyor. Ankara’da Mansur Yavaş’ın aldığı oy ile MHP’nin oy oranına bu gözle bakmak gerekiyor.

Gelelim Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos seçimlerine… Çatı Aday’ı gösteren iki büyük parti MHP ve CHP’nin oy oranları AKP’ninki ile karşılaştırıldığında umutsuz bir görünüm arz etmekteydi. Ne CHP ne de MHP mevcut potansiyelleri ile kendi adaylarını çıkarıp bu yarışı kazanamazdı. Hatta seçmenlerin sonucu baştan belli olan seçime rağbet etmemeleri yüzünden gerçek oy oranlarına bile ulaşamazlardı. Bu da önümüzdeki yıl yapılacak olan genel seçimler için kötü bir referans olurdu.

Devlet Bahçeli kurduğu “çatı” ile siyasi olarak doğru bir strateji izlemiştir. Erdoğan’ın bir basamak yukarı çıkması ile karışması muhtemel AKP’nin karşısında 2015 genel seçimine partisini fazla yaralanmadan çıkaracak olan Bahçeli kazanmış, İhsanoğlu ise görevini hakkıyla eda ederek kaybetmiştir.

CHP mi? CHP yönetimi’ ise seçimlere kadar geçecek sürede MHP’nin güçlenmesi ve seçimlerin sonucunda MHP ile koalisyon yapabilmek için dua etmeye başladı bile..

Osman B.KARABACAK
Osman B.KARABACAKosmanbkarabacak@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.