YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

MHP’Lİ GÜNAL: YANDAŞLARA GÖRE KANUN VE İHALE MEVZUATI ÇIKARILIYOR

Bu biyografi 20 Kasım 2014 - 16:53 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2015 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL, ulaştırma ihaleleriyle ilgili usulsüzlükler yapıldığını ve Sayıştay raporlarında bu hususlarda eleştiri olduğunu belirterek, ihalelerde oluşan yaklaşık maliyet ve verilen tekliflerdeki aşırı farklılıkların incelenmeyerek, yandaşlara usulsüz ihale verildiğini söyledi. Kamu İhale mevzuatında yapılan değişiklikle de kişiye özel fiyat farkı ödenmesinin mümkün hale getirildiğini ifade eden Günal, TKB ve TİB’in bu tip usulsüzlük ve yolsuzlukları örtmede çok hızlı davrandığını ancak vatandaşların işini savsakladığını söyledi.

Günal’ın konuşmasının özeti şöyle:

İhalelerde Aleni Usulsüzlük Yapılıyor, Sayıştay Uyarıyor, AKP Aldırmıyor!
Ben, haberlere baktım, Sayıştay raporlarına özellikle bakıyoruz, siz eski Komisyon Başkanımız olarak bunun önemini bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Siz zaten soruşturma açmışsınız. İdarenin yaklaşık bir maliyeti var. Sayıştay gayet güzel de çıkarmış. Öbür tarafta ilk ihaledeki bedele bakıyorum, sonra daha sonrakine bakıyorum yani aklım ermiyor. Nasıl oluyor? Kars Tiflis demiryolu alt ve üst yapı ikmal inşaatına ait yaklaşık maliyet, isteklilerce verilen teklifler ve fiili gerçekleşmelere göre: Alt yapı imalatlarında idarenin yaklaşık maliyeti 347 milyon lira, ilk ihale üzerinde bırakılan iş ortaklığının teklifi 541 milyon lira, fiilen gerçekleşen 537 milyon lira daha sonra ihale üzerinde bırakılan iş ortaklığının teklifi yaklaşık 416 milyon lira, buraya kadar çok güzel. Üst yapı imalatları ihalesinde; idarenin yaklaşık maliyeti 190 milyon lira, ilk ihale üzerinde bırakılan iş ortaklığının teklifi, 5.7 milyon lira. Burada insan bir düşünmez mi yani burada bir sahtekârlık yok mu? Bana adam, 2000 liralık cep telefonunu 200 liraya vereyim dese, bir dakika, bunda bir şey var, bu telefon sahte mi diye düşünmez miyim? Garibime gidiyor. Onlar da tabii, işin püf noktasını yakaladıkları için, altyapıyı yapmış, üstyapı yok. Arkadaşlarımızın bize ne diyeceğini biliyorum: “Efendim, toplamda baktık, daha düşüktü, yarın sorumluluk almayalım.” dedik. Öyle bir şey olur mu ya? Şimdi bunun içinde programı var, makinesi var. Makinesine yazıyorum 5 lira, programa yazıyorum 1 lira. Şimdi ben bunu gerçekten anlamadım. Tamam, toplamda adam düşük vermiş ama sizin 190 milyon lira çıkardığınız bir maliyeti nasıl 5 bin liraya, 6 bin liraya yapacağını arkadaşlar sorgulamıyorsa ya bu şirkette bir sıkıntı var ya bu ihale şartnamesini hazırlayan arkadaşta; ikisinden birinde sıkıntı var. Bunların böyle olmasına onay veriyorsa Kamu İhale Kurumunda da sıkıntı var. Allah için üç tane üye karşı çıkmış ve nitekim sonucunda mahkeme de o şekilde karar vermiş. Madem o kadar kötü, onlarla niye sözleşme yaptınız? Bu sözleşmelerde hep devlet mi kazık yiyor? Ee, peki ne olmuş? Altyapı yapmış, üstyapı yok. Firmanın baştan bunu böyle yapacağı belli, 190 milyon liralık maliyeti olan işe 5-6 bin lira teklif veren adam bu işi bitirir mi? “Ben bunu yapmayacağım.” demektir. Daha doğrusu onun o fiyata yapılmayacağını bilip alt yapı ve üst yapı imalat ihalelerini ayrı ayrı yapmanız gerekmiyor mu? Açıkçası ben bunları biraz anlamakta zorlandım. Arkadaşlarımız burada savunmalarında şunu söylemişler: “Düşük sınırın üstündeki tekliflerin muhtevasındaki birim fiyatların idarece hazırlanan yaklaşık maliyetle veya piyasadan alınabilecek diğer verilerle karşılaştırılması suretiyle sorgulanması imkânının bulunmadığı malumdur.” Sayın Bakan, gerçekten, ya bende bir şey var ya da Kamu İhale Kurumunda…

İhale Kanununda Yandaşlara Özel Düzenleme!
Şimdi ben size ihaleci olarak sormuyorum. Burada duyarlı vatandaş olarak soruyorum. Ben anlamadım. Bunu bana birisi anlatsın İşinize geldi mi İhale Kanunu’nda bunu parçalıyorsunuz,10 kilometre yol ayrı, 20 kilometre yol ayrı, 30 kilometre ayrı. Sizde her türlü yol var.

Torba kanunda, bitmiş bir iş için geriye dönük fiyat farkı ödemesi yapılması için, KİK’le karar almış. Gittim baktım, bütün endekslerini hesapladım. Sayın Canikli aradı, olmaz dedim. Arkadaşlar da tamam dedi, allem ettiler, kallem ettiler, AKP Hükümeti Genel Kurulda araya korsan madde soktu. Biz Plan Bütçe Komisyonunda “Olmaz.” dedik, “Tamam.” dediler, bizi ikna edemediler ama Genel Kurulda madde geçti. Nasıl olduysa geriye dönük bir fiyat farkı veriliyor. Fiyat Farkı Kararnamesi olmasına rağmen oraya uyduramıyorlar, kanuna madde giriyor. Dolayısıyla bu ihale işlerinin bence bir topyekûn çekidüzen vermek gerekiyor. Çünkü siz altyapı bakanlığısınız, Ulaştırma Bakanlığı en büyük altyapıları yapıyor, sizin bu konuda bir inisiyatif almanız gerekir diye düşünüyorum.

BTK ve TİB AKP’nin Yolsuzluklarının Üstünü Örtmede Çok Hızlı!
Elektronik tebligatı geçen sene konuşmuştuk, baktım, aşağıda kayıtlı elektronik posta işlemlerini PTT şubemiz yapıyor ama bu tebligat kısmı, yani resmî olan kısmı ne aşamada? Geçen sefer Sayın Genel Müdürle de konuşmuştuk ama yeni bir gelişme oldu mu? Hukuki olarak yani birtakım masraflardan kurtulma, mahkeme yükünü azaltma, bazı şeyleri toparlama anlamında faydası olacağını düşünüyorum.

Bir de BTK’yla ilgili birkaç haber dikkatimi çekmişti. Yani bir anda bir haber çıkmış, hemen mahkeme kararı alınmış. Örnek, havuz medyasıyla ilgili söyleyeyim -birkaç tane okudum da- hemen, anında tebligat yapıyor kurum “Hemen bunu kaldırın.” diye. Ben geçen sene de söylemiştim, savcıların peşinden uğraşıyorum, Facebook sayfam “hack”lendi nitelikli dolandırıcılık yapılıyor. İlgili iletişim şirketlerinin bölge müdürlerine, BTK’nın Başkan Yardımcısına, emniyetin ilgili teknik istihbarat birimiyle kendim konuşmama rağmen savcı sadece IP numarasından takipsizlik veriyor ama 3 tane Telekom şirketinin kurumsal mesaj numarasından hâlâ kimse bir soruşturma yapıp bana geri dönmüyor. Nasıl oluyor da nitelikli kamu dolandırıcılığı varken hâlâ savcılar bana masal anlatıyor? Nasıl oluyor da pat diye aleyhinizde bir tane yazıyı üç dakikada mahkeme kararı, arkasından tebligat yapıyorsunuz, hâlâ anlamadım?

IP adresi Batman’da bir yerde çıkmış savcı bana onu anlatıyor. Ben savcıya diyorum ki: “Nitelikli dolandırıcılık var.” Vodafon’san şuna, Avea’ysan buna, Turkcell’sen buna gönder.” diye. Şimdi bu üç tane şirketten sorup “Bu şirketler kime aittir?” diye sormuyor. Diyorum ki, bu hızlı çalışan sistem niye bu durumda çalışmıyor da, burada pat diye bir ihbar, hemen savcısı, BTK’sı, TİB’i bir anda harekete geçiyor? Bu konuda vatandaşların işlerinde de daha duyarlı bir biçimde takip etmek doğru olmaz mı? Hâlâ savcıların peşindeyim, itiraz yaptım bir daha itiraz yaptım ama dosyanın temelinde olmasına rağmen, maalesef o adamlar dolandırıcılık yapmaya hala devam ediyor. Para nereye gidiyor, terör örgütüne mi gidiyor, bilmiyorum. Hakan Fidan’ın birtakım söylentilerini Oslo’da duyduğum için, acaba onun için mi takip etmiyorlar diye, zaman zaman düşünmüyor değilim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

Ramazan’da teravih namazları yasak mı? Kaç adet aşı geldi? Bakan Koca açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler kararları alındı. Buna göre; Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur organizasyonları yapılmayacak. Bu çerçevede vatandaşların aklına takılan Ramazan ayında "Teravih namazı kılınacak mı?" sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. TEDBİRLER ALINARAK KILINACAK Bakan Koca, Ramazan ayında kılınan teravih namazlarıyla ilgili, "Teravi namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi …

İllere göre milletvekili sayıları değişti! Yüksek Seçim Kurulu açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete’de yayımlanan Karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Mersin illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayısı arttı. Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, …

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde İHA'larla tespit edilen 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Kilis’e yönelik yapılan terör saldırısının hesabını sormaya devam ediyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde İHA’larla tespit edilen 10 PKK/YPG’li terörist daha Kahraman Komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirildi'' denildi. https://twitter.com/tcsavunma/status/1373937379912921089?s=19  …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ