GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

İki Gaspralı Paneli İki MHP Portresi

Bu haber 01 Aralık 2014 - 18:38 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

29 Kasım Cumartesi günü Mersin Büyükşehir Belediyesi, 30 Kasım Pazar günü de, TÜRKAV ve Adana Büyükşehir Belediyesi organizasyonu olarak iki panel gerçekleştirdik. Mersin bu işe bir aydan beri hazırlanıyordu ve davetlileri onlar getirtmişti. Panelistler, Prof. Hakan Kırımlı (Bilkent-Tarih)-Prof. Şakir İbrayev (Kazakistan-Avrasya- Türkoloji), Prof. Ömer Turan (Ortadoğu-Tarih), Ali Bademci (Gazeteci) ve Moderatör Prof. Abdülkadir Yuvalı (Erciyes-TarihGaspralı İsmail Bey panelinde fikir ve düşüncelerini ortaya koydular. İki panele de Gaspralı yolunda yürüyen Türk Milliyetçilerinin yoğun ilgisi her türlü takdirin üzerindedir. Panelistlerden biri olarak,  arkadaşlarım adına yoğun alâkaya elbette teşekkür etmeliyim. Lâkin bir ülkücü olarak iki panelde de Türk Milliyetçilerinin siyaset ocağı iki MHP varlığını, Mersin ve Adana’yı karşılaştırmak istiyorum.

Tabii olarak iki panelin de himayedarının MHP’li Büyükşehir Belediyeleri olması, gerçekten UNESCO nezdinde devlet olarak yüz akımızdır. Mersin’de, ilk karşılayanların MHP İl ve İlçe Başkanları ile Belediye yetkililerinin olması çok güzel bir tesanüdü aksettiriyordu. Devasa bir konferans salonunun iğne atacak yer kalmayacak kadar doldurulması ve iki saat kadar çok ilgili bir şekilde sükunet içinde dinlenmesi,  bu tip etkinliklerde ender rastlanacak manzaralardandır.

Adana’da ne yazık ki etkinliklerde MHP yoktu, İl ve İlçe Başkanları, muhteşem vekiller sırra kadem basmıştı. Bu manzaradan MHP’nin Adana’da nasıl  %50 küçüldüğü anlaşılıyordu. Hâlbuki her şeyin onların bir rey daha fazla almaları için yapıldığının farkında değillerdi. Bu sebeple ne CHP’ye rey veren Atatürkçü Düşünce Derneği ne de Pir Sultancıların ilgisini göremediler, o güzel duygulara iştirak edemediler. Bunlar Genel Başkanın seferberliğinden de habersiz, ayrı düşüncelerin insanları gibi ortalıkta görülmemeyi tercih ettiler. Özel görüşmelerde kadim ülkücüler bunların kongreler için naylon üye kayıt ve delege tespiti ile meşgul olduklarını ve durumu Teşkilât Başkanı Şefkat Çetin’e bildirdiklerini ifade ettiler.

Güneyde iki MHP manzarası,  hâlâ birleşme ve aynı düşüncelere yönelme sevdasının sahipleri Gaspralıcılar’ı elbette çok üzmüştür. Yazık ki, MHP toplantılarında bile Adana’da böyle canlılık yoktu. Ülkücüler, saatler öncesinden salonu doldurmuştu ama bizim gibi rahatsız MHP’lilerin gözleri hep Ülkü Ocakları’nı aradı. Ne yazık ki, İran’dan ve Turan’dan Kırım’dan gelen mesajlara iştirak edemeyerek hüzünlenmeyi bile Adana’ya çok gördüler.

Bütün bunlara karşılık Alevi kardeşlerimiz, Atatürkçü Düşünce Derneği mensupları, Karaisalı Karahasanlı Yörükleri ile öğrencilerimiz liselileri candan kutluyoruz. Çünkü Mersin örneğinde olduğu gibi daha bilgili, daha donanımlı, daha şuurlu milliyetçilere ülkenin her zamankinden fazla ihtiyacı vardır. Faaliyetlerinde, çalışmalarında, bir avuç daha büyümelerinde artık yüzümüz daima Mersin’e,  Yörüklere dönük olacaktır. Adana organizatörü, kendisi de bir Karahasanlı Yörüğü olan  TÜDAV Başkanı Mehmet Külahlıoğlu ve imkan sağlayan Adana Büyükşehir Belediyesi’ni şahsım ve arkadaşlarım adına kutluyorum.

Muhabbetle.

 

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.