YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

BİZİM YAZILARDA USÛL 

Bu haber 27 Şubat 2015 - 12:01 'de eklendi ve 518 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

 

 

 

Bir buçuk yıldan beri bu sütûnlarda görüşlerimizi ifâde ediyoruz; başlangıçta mahallî seçimler arîfesinde,  siyâsete faydamız olur mu diye girmiştik;  fakat zaman içinde, kitaplaşan ve kitaplaşacak olan  çalışmalarımız ile sâdece kurum ve üniversitelere  yönelik konferanslar da   bu yazılara konu oldu. Dolayısiye  yazdıklarımızı  pek değerli okuyucularımız  fikir yazıları ve siyasî yazılar olarak ikiye ayırmalıdırlar. Mümkün mertebe  fikir yazılarımızda  siyaset yer almaz ve bu konuda çok titizlik gösteririz. Elbette  bilinir ki  siyasî bir kimliğimiz yoktur; siyasî eğilimler çocuk yaştan beri  yapışık doğduğumuz ülkücü tezahürlerdir. Bu kadarını da hoş göreceğinizi sanıyorum. Netice itibariyle  fikir sahasında çalışanlar, yani fikir üreten insanlar da sizler gibi birisidir ve onların da mutlaka siyasî bir tercihleri olacaktır. Fakat çalışmalarımızı herkes okuyor, konferans ve programları değişik siyasî eğlimleri olan insanlar da tâkip ediyor, kitaplarımızı ilgi duyan herkes alıyor, saygı gereği bunlarda siyaset asla! Zaten davet eden kurumlar da bu hususu çok iyi bildiğinden,  siyaseten barışık olmadığımız  bir iktidarın  güdümündeki TV’de rahatlıkla  fikir ve düşünce mahsulü olan görüşlerimizi ifâde edebiliyoruz. Bu konudaki azamî titizlikten ötürü şahsen bir rahatsızlığımız yoktur; fakat bazı pespaye  softaların hoşuna gitmiyor ki, kendilerinin uygulamadığı yasakları başkalarına uygulatıyorlar.

Siyasî yazılarımızı, yine   bu düşünce sahipleri okusun ve siyaseten onlar değerlendirsin. İşine gelmeyen okumasın diyoruz ama okuyup da feverân etmenin hiç mânâsı yoktur. Bizim esas üzerinde duracağımız husus fikir çalışmalarında tâkip edeceğiniz usûl hakkındadır. Çalıştığımız konular bellidir; Türkistan Tarihi, Türkistan Basmacıları, Türkistan’da Enver Paşa, Cengiz Han-Timur-Moğol-Tatar, Türkmenler… İkinci ve üçüncü konularda zaman zaman  belgesel yayın yapıyoruz; amaç çalışanlara bir alt-yapı oluşturmak ve karşılıklı faydalanmak. Üniversite konferansları da öyle! Düşünüyorum ki, bu yazıları siyasî yazılardan ayrı tutun ve üzerinde mutlaka düşünün! “Basmacılık” konusunda  en küçük yazıyı bile kaçırmayın, mutlak bir yenilik var ki, tekrar üzerinde durmak lüzumu görülmüştür. Neşrettiğimiz vesikalar  hamdır ve işlenmemiştir; bilhassa en küçük teferruat bile yorumsuz verilmiştir ki çalışma yapılabilsin! Cengiz-Timur ve Türkmenler konusunda  fazla denilecek derecede  yorum verilmiş ve alışılmadık bir tarzda  çalışmalar ortaya konulmuştur. Özbekistan Cengiz-Timur görüşlerimizi çok sert bir tarzda eleştirmektedir; bu konuda elbette Özbekler’den farklı düşüneceğiz. Fakat Basmacılar  konusuna akademik ve halk anlamında  Özbekler çok ehemmiyet veriyor ve çalışmalar ile Sovyet bilgilerini kafalarından silip  atıyorlar. Liselerde yardımcı ders kitabı “Özbekistan’ın Yengi Tarihi I-II” bu bakımdan çok kıymetlidir. Elbette çok kısa süre içinde  Bolşevikler’in hâin ilân ettiği  “Korbaşılar”ın  heykeli  dikilecektir ve dikilmeye de başlanmıştır. Fakat Özbekler Basmacılar konusunda  gösterdikleri hassasiyeti Enver Paşa konusunda göstermemektedirler; Türkiye’de ise bunun tam aksi kanaatler vardır.

Bu site elbette belli siyasi görüşlerin öne çıktığı bir sitedir ama  çok güzel fikir yazılarına da  yer verilmektedir. Çok kiymetli genç insanlar yetişiyor; onların yazılarına bakıyorum, güzel  şeyler yapıyorlar; ama  hiç okumuyorlar! Böyle olunca sitede hep siyaset okunuyor. Genç kabiliyetler  kendilerini  okuma sayılarına göre ayarlamaları kanaateyim; okunmayacak şekilde yazmamak lâzım. Herhalde genel bir alışkanlık olarak  fikir yazıları  siyasi yazılara göre %50 az okunuyor; bu husus bana göre çok yanlış. Çünkü fikir yazıları  insanları okumaya ve araştırmaya teşvik eder. Böyle olunca kendini geliştirmek çok kolay olur. Şahsen bu yazılarda  bana yorum gönderen ve özelden yazanların  mesajlarına  en geniş şekilde ve anlaşılır biçimde  geri dönüyorum. Bu karşılıklı  teatiden bizler de  hakkıyle faydalanıyoruz.  Bilgi çağında yetişmiş ve donanımlı insanlar olmak zorundayız. Elbette konuşmak da yazmak da çok zordur; fakat bardağı bilgi ile doldurduktan sonra taşma zamanı  en verimli zamandır ve bundan sonra yazmak da konuşmak da kolaylaşır. Akademik çalışan genç bilim adamları da  böyle bir disiplin içinde  yürümektedir. Günümüzde geniş medya imkânlarıyla her isteyen,  eğitim temeli olması kaydı ile  evinde böyle  disipline çalışmalar yapabilir.

Eğitim dedik de, siz Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin eğitimini de es geçmeyin. Bunların müfredatı ile  diğer fakültelerin müfredatı arasında  hiçbir fark yoktur; yüksek eğitimi olmayanlar rahatlıkla ve gönül huzuru ile  sırf kendini yetiştirmek için mutlaka okumalıdırlar. Daha evvel bir Fakülte bitirenler için  “Sınav” mecburiyeti yok, hemen kaydolun ve “Tarih-Sosyoloji-Ekonomi-İlâhiyat” konularında  kendinizi geliştirin. Çok güzel bir şey; daha yeterli olacaksınız. Siyasi tarihten sağlam sonuçlar çıkarmak için bu dört disipline de mutlak ihtiyaç vardır. Haydi hep beraber öğrenci olalım!

Muhabbetle

 

 

 

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.