YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

KAPATILAN BELDE BELEDİYELERİNDE YAŞANAN SORUNLAR

Bu haber 04 Şubat 2015 - 17:11 'de eklendi ve 385 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, TBMM’ de gündem dışı söz alarak kapatılan belediyeler ve sorunları hakkında konuşma yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, kapatılan belediyeler ve bu belediyelerde yaşanan sorunlar hakkında TBMM’ de gündem dışı söz alarak, “ Dağ fare doğurmuştur, bir kez daha insanlarımız aldatılmış, bir kez daha insanlarımız oyalanmıştır, kandırılmıştır.” dedi.

Milletvekili Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“ Büyükşehir Yasası’yla 30 ilde, büyükşehirde bütün beldeler kapatılırken diğer şehirlerde de nüfusu 2 binin altına düştüğünden dolayı, yaklaşık 559 belde köy hâline dönüştürülmüştür. Bu 559 beldeden 49 tanesi seçim bölgem olan Afyonkarahisar’dadır.

Maalesef, bu kapatılma hadisesi gerçekleştirilirken Hükümet tarafından, siyasiler tarafından çok ciddi vaatler verildi, çok ciddi sözler verildi. Ama maalesef gelinen noktada, insanlarımız, bu beldelikten, kasabalıktan köylüğe dönüşen beldelerimiz tekrar aldatılmayla, kandırmayla karşı karşıyalar. Âdeta “Köy olduğunuza dua edeceksiniz, köy olduğunuza çok sevineceksiniz.” diye müjdelerle belediyeler kapatıldı, köyler oluşturuldu. Hatta bir beldede 7-8 tane -büyük beldelerde- muhtarlık varken şimdi belediyeler sadece ama sadece muhtarlıkla idare edilmeye çalışılmakta.

Dağ Fare Doğurmuştur

Belediyelere gelen ödeneklerde hiçbir eksilme olmayacak, hizmetler devam edecek, beş yıl boyunca bütün problemleriniz çözülecek.” denmişti. Bu sene seçim bölgem olan Afyon’a, İl Genel Meclisine bu beldelerle ilgili olarak, beldeden köy hâline dönüştürülen yerlerle ilgili olarak gelen ödenekler ile belediyelere gelmesi gereken ödenekleri karşılaştırdığımızda gerçekten dağ fare doğurmuştur, bir kez daha insanlarımız aldatılmış, bir kez daha insanlarımız oyalanmıştır, kandırılmıştır.

Beldelerimiz Çok Ciddi Göç Verme Noktasındadır

Değerli milletvekilleri, verilen sözlerin mutlaka tutulması lazım. Bu insanların gerçekten hizmet almaları gerekmektedir. Ki, nüfusları 2 binin altına düştüğü için belde hâlinden köy hâline getirildiler ama buralarda özellikle yazın nüfusları 3 bin, 4 bin, hatta 5 bin olan yerlerimiz vardır. Buralardaki temizlik hizmetleri aksamaktadır, çöpler alınmamaktadır. Ki, buraların altyapı sorunları vardır, içme suyu sorunları vardır, kanalizasyon sorunları vardır, yol problemleri vardır. Bir yıl geçmiş olmasına rağmen, “Bu işler aksamayacak.” diye söz verilmiş olmasına rağmen, aksamaması için bölgelerde hizmet noktaları oluşturulacağı sözü verilmesine rağmen herhâlde siyasi saiklerle veya siyasi rant yaklaşımlarıyla veya eşe dosta, yandaşa kıyak çekmek amaçlandığından dolayı, hâlâ nereye kurulacağı, nasıl yapılacağı belli olmadığından dolayı bu insanlarımız hizmetlerden mahrum olmaktadırlar. Ulaşım problem hâline gelmiştir. Bozulan, kazılan yolların tamiratı problem hâline gelmiştir. Su arızaları giderilemez hâle gelmiştir, kanalizasyonlar çok ciddi problemler hâline gelmiştir. Buraların belediyelerinin personelleri dağıtılmıştır uzak yerlere. İstedikleri yerlere de gitme imkânları olmadığından dolayı beldelerimiz çok ciddi göç verme noktasındadır. Diğer taraftan, araçları vardı, itfaiye aracı, ambulanslar vardı veya kepçesi, kamyonu vardı, bunlar da İl Özel İdaresi deposu adı altında âdeta çürümeye terk edilmiştir ve maalesef, bu araçlar hizmet dışı kalmıştır. Yazıktır, günahtır, kamu kaynaklarının bu kadar israf edilmesine göz yummamak lazımdır.

Türkiye’nin Genleriyle Oynuyorlar
AKP iktidarının on iki yıldan beri âdeta Türkiye’mizin genleriyle oynadığı bir gerçek yani yönetimle bu kadar oynamanın Büyük Orta Doğu Projesi’nin gereği olduğunu herhâlde herkes biliyor. Türkiye’nin genleriyle oynamaya devam ediyorsunuz. Hani, Büyükşehir Yasası’yla, bölge kalkınma ajanslarıyla, istinaf mahkemeleriyle, açılım projeleriyle, iç güvenlik yasası, MİT Yasası, çözüm sürecindeki uygulamalarla, Anayasa’daki ilk dört maddesiz yeni bir anayasa arayışlarıyla, hâlâ ne olduğu belli olmayan bir başkanlık sistemi dayatmalarıyla ve 2019 seçimlerinde tüm illerde büyütülmüş şehir yapma hazırlıklarıyla Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanlığının yanında, siyasi taşeronluğunu da gayet güzel yaptığınızı bütün millet ibretle izlemektedir.

Değerli milletvekilleri, gerçekten, bu, Türkiye’nin genleriyle oynama noktasında, ne oldukları belli olmayan pek çok sığınmacının kayıtsız kuyutsuz Anadolu’nun pek çok yerine de gönderilmesi suretiyle Türkiye’de ciddi bir kaosun da eşiğine gelinmiştir. Bunların göz ardı edilmemesi gerekir.” dedi.

KEMALETTİN YILMAZ
MHP AFYON MİLLETVEKİLİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.