YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Mehmet Günal: Erdoğan ve ailesi döviz artışından ne kadar kâr elde etti?

Bu biyografi 03 Mart 2015 - 16:57 'de eklendi ve 438 kez görüntülendi.
MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, TBMM’de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahip olduğu dolar cinsinden mal varlığı sayesinde son 8 ayda 17 bin lira civarında kar elde ettiğine değinerek, “Döviz lobisi kim? Sayın Erdoğan’ın ve ailesinin ne kadar döviz hesabı var? Dövizdeki bir birimlik artıştan Erdoğan ailesi ne kadar kâr elde ediyor? Acaba bilerek mi bunları yapıyor?” sorularını yöneltti.

.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, TBMM’de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahip olduğu dolar cinsinden mal varlığı sayesinde son 8 ayda 17 bin lira civarında kar elde ettiğine değinerek, “Döviz lobisi kim? Sayın Erdoğan’ın ve ailesinin ne kadar döviz hesabı var? Dövizdeki bir birimlik artıştan Erdoğan ailesi ne kadar kâr elde ediyor? Acaba bilerek mi bunları yapıyor?” sorularını yöneltti. Günal, “Sayın Erdoğan milleti kandırıyor. Gerçek faiz lobisi de gerçek döviz lobisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisidir.” diye kaydetti.

TBMM Genel Kurulu’nda MHP’nin verdiği önergeye ilişkin söz alan Mehmet Günal, bugün bazı gazetelerde yer alan ve Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerin öncesinde bildirdiği mal beyanında yer alan 200 bin dolarlık varlığı sayesinde dövizdeki artışların ardından 17 bin 100 TL kazanmış olabileceği konusuna değindi. Son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden faiz tartışmalarını alevlendirdiğini ve bu hususun Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi sonuçlara yol açtığını belirten Günal, bugün bu konunun araştırılması için bir araştırma önergesi sunduklarını belirtti.

Günal, “Tabii, bu Sayın Erdoğan’ın en son baş ekonomist olmaya karar vermesiyle ilgili bir konu ama ben daha önce, geçen ay yazdığım bir makalede de kendisini uyarmıştım ‘Ey Erdoğan, Merkez Bankasından ve bankalardan elini çek’ diye. Ama görüyoruz ki hâlâ karıştırmaya devam ediyor Sayın Erdoğan.” dedi.

FAİZİ DÜŞÜRMEMEK VATAN HAİNLİĞİ İSE FAİZLERİN YÜKSELTİLMESİ NEDİR O ZAMAN?

Günal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben şimdi anlamıyorum, bu ekonominin yönetimi kimde? Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı kim? Tamam Başbakanı anladık, o bırakmış Cumhurbaşkanına, onun yerine Başbakanlık yapıyor. Ama Ekonomi Koordinasyon Kurulunun Başkanı olan Sayın Ali Babacan bu Hükûmetin bakanı mı, değil mi? Onun imzasını kim attı? Yeniden bakan olarak uzatılırken yine kararnameler gibi aynen imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan değil miydi yeni kabinede? Her kafadan bir ses çıkıyor.

Şimdi, ben buradan iddia ediyorum: Sayın Cumhurbaşkanı bunlara ‘vatan haini’ diyor, ‘Faizleri düşürmemek vatana ihanettir’ diyor. Peki, faizlerin yükseltilmesi ne o zaman? Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasından sonra gösterge faizleri 6,5’tan 8 küsurlara çıkmış. O zaman, şimdi, biz Sayın Erdoğan için vatan haini mi diyeceğiz?

Erdoğan’ın açıklamasından sonra faizlerin yükseldiğini kaydeden Günal, “Faiz lobisi diyor, ben şimdi buradan soruyorum; Döviz lobisi kim? Sayın Erdoğan’ın ve ailesinin ne kadar döviz hesabı var? Daha doğrusu, kayıtlı olmayan, sıfırlanamayan dövizler nereye gitti? Dövizdeki bir birimlik artıştan Erdoğan ailesi ne kadar kâr elde ediyor? Acaba bilerek mi bunları yapıyor? Her seferinde çünkü dolar yükseliyor.

Ne zaman Tayyip Erdoğan konuşsa dolar metre gibi anında tekrar çıkıyor. Şimdi, biz kendisine döviz lobisi mi diyeceğiz? Ne oldu o Eurolar, dolarlar? Biliyorsunuz, kutularda sıfırlandı, sıfırlanamadı, 30 milyoncuk kaldı, bunun gerisi ne oldu, gerçekten anlamıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanının konuşması millete çok pahalıya mal oluyor, kendisi kâr ediyor, ailesi kâr ediyor, faiz lobisi, doğru, kâr ediyor, döviz lobisi kâr ediyor ama sadece kasımdan bu yana toplamda özel sektörün borcuna baktığınız zaman 82 milyar TL’ye yakın kur zararı yazılmış. Şimdi, arkadaşlar, bakıyorsunuz, sadece son üç haftada borç stokundan dolayı 71 milyar TL’lik maliyet artışı var.” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN MİLLETİ KANDIRIYOR, GERÇEK DÖVİZ LOBİSİ ERDOĞAN’IN KENDİSİDİR”

MHP milletvekili, konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi: “Merkez Bankasını, Merkez Bankası Başkanını, Ekonomiden Sorumlu Bakanı, Maliye Bakanını günah keçisi ilan ederek on üç yıllık ekonomik başarısızlığınızın üstünü kapatamazsınız, kusura bakmayın. Ya bir çıktınız, ‘Efendim askerî vesayet var, kumpas’ dediniz, sonra döndünüz başka bir şey çıktı.

Döndünüz, hep beraber oldunuz ‘paralel’ çıktı. Şimdi çıktınız, ‘Vallahi bunlar faiz lobisi’ Ya kim faiz lobisi? Ya bu hükümet sizin hükümetiniz değil mi arkadaşlar, bu bakanlar sizin değil mi? Niye öyle bakıyorsunuz? Ali Babacan sizin bakanınız değil mi, Mehmet Şimşek sizin bakanınız değil mi? Erdem Başçı’yı kim atadı, ben mi atadım? Yani ben Merkez Bankası’ndayken Erdem Başçı diye kimse yoktu, Durmuş Yılmaz vardı.
Erdem Başçı, Ali Babacan’ın ekibinden geldi Başkan Yardımcısı oldu, sonra Başkan oldu. Yoktu öyle birisi Merkez Bankası’nda. Şimdi niye ‘tu kaka’ ediyorsunuz? Evet, faizler düşmeli, evet yatırımlar artmalı ama günaydın be ya! Sekiz senedir burada ben söylüyorum, bütün arkadaşlarımız söylüyor, size diyoruz ki: Gelin yapısal önlemleri alalım, eylem planlarını, programlarını bırakın, bırakın bu açılım saçılım mavralarını, beraber tören düzenlemeleri bırakın gelin ekonomik önlemleri alalım.
Siz bunu almadan faizi düşürmeyle, kâğıda yazmayla bu düşmez ki. Sayın Erdoğan milleti kandırıyor. Gerçek faiz lobisi de gerçek döviz lobisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisidir.
Niye? Size buradan hodri meydan diyorum, hepiniz burada gelip kanun tekliflerine imza atıyorsunuz, yolunu gösteriyorum, Cumhurbaşkanınızı yormayın, Merkez Bankası Başkanını yormayın, yolunu gösteriyorum arkadaşlar, gelin…
Merkez Bankası Kanunu’nun, 1211 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesinde yazar: “Merkez Bankasının görevi, temel amacı fiyat istikrarıdır.” Kaldırın bunu, beş dakikalık iş, bir kanun maddesi getirin. Ne bağırıp duruyorsunuz Merkez Bankası Başkanına, bakana, bilmem ne? Biriniz çıkıyor, Sayın Zeybekçi: ‘Şu şöyledir, bu böyledir’ diyor, Numan Kurtulmuş çıkıyor: ‘Efendim, bu az oldu’ diyor. Ya, verdiğiniz görev bu. Merkez Bankasının görevi fiyat istikrarıysa, ona uygun olarak enflasyon düşmüyorsa o da doğal olarak faizleri indiremiyor.
Bir de başkan değil sadece, Para Politikası Kurulu var, orada üyeler var, sizin döneminizde atanan üyeler var. Yani, böyle mugalata yapıp da bağırıp çağırıp üstüne bir de ekonomiye bir sürü maliyet yüklüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Ramazan ayı fırsata dönüştürülmeli…”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, insanların hayatına sayısız güzellikler katan ramazan ayının, kalplerde, evlerde ve yeryüzünde eşsiz bir manevi atmosfer oluşturduğunu belirtti. Ramazan ayında yapılan zekat, fitre, ikram, infak ve sadaka gibi ibadetlerle, Müslümanlar arasında paylaşma ve dayanışma bilincinin güçlendiğine, kardeşlik ve dostluk duygularının daha da pekiştiğine dikkati çeken Erbaş, "Merhametin, sekinetin ve bereketin yeryüzüne sağanak misali indirildiği ramazan ayı, bizleri hayatın gündelik meşgalelerinden bir nebze olsun uzaklaştırıp kendi ruh dünyamıza yöneltmekte, bizlere sabır, şükür, kanaat ve ilahi takdire teslimiyet hususunda güçlü bir irade eğitimi sağlamaktadır." ifadelerini kulland…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa İl il imsakiye Diyanet imsak – iftar saatleri

Ramazan ayı geldi. Mübarek ay boyunca İslam dünyasının gündemindeki konu ise illerin imsak ve iftar saatleri oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise Ramazan başlamadan hemen önce 2021 imsakiyeyi paylaşmıştı. 2020 yılında koronavirüs gölgesinde geçen oruç ayı, 2021 yılında da aynı zorlukla geçecek gibi duruyor.  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ  Her yıl heyecanla beklenen Ramazan ayı 2021 yılında da coşkuyla idrak edilecek. Ramazan 13 Nisan Salı günü başlıyor. İslam alemi 8 Mayıs günü ise Kadir Gecesi'ni karşılayacak. İŞTE İL İL İMSAKİYE TIKLAYIN …

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in valisine sondakika ‘Ramazan’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi. Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek Ramazan ayında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı: 1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünd…

Ramazan’da teravih namazları yasak mı? Kaç adet aşı geldi? Bakan Koca açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler kararları alındı. Buna göre; Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Ayrıca Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur organizasyonları yapılmayacak. Bu çerçevede vatandaşların aklına takılan Ramazan ayında "Teravih namazı kılınacak mı?" sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt verdi. TEDBİRLER ALINARAK KILINACAK Bakan Koca, Ramazan ayında kılınan teravih namazlarıyla ilgili, "Teravi namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi …

İllere göre milletvekili sayıları değişti! Yüksek Seçim Kurulu açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete’de yayımlanan Karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Mersin illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayısı arttı. Yüksek Seçim Kurulu, 2020 nüfus bilgilerine göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayılarını Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul'un milletvekili sayısı 98'den 97'ye geriledi. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt'un milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Mersin ve Tunceli'nin ise milletvekili sayıları arttı. Mersin'in milletvekili sayısı 12'den 13'e, Tunceli'nin milletvekili sayısı ise 1'den 2'ye yükseldi. Ankara, İzmir, …

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı bölgesinde İHA'larla tespit edilen 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Kilis’e yönelik yapılan terör saldırısının hesabını sormaya devam ediyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde İHA’larla tespit edilen 10 PKK/YPG’li terörist daha Kahraman Komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirildi'' denildi. https://twitter.com/tcsavunma/status/1373937379912921089?s=19  …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ