DOLAR
8,7154
EURO
10,4117
ALTIN
498,53
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

ÖTEKİLEŞTİRME, KAPSAYICILIK VE YENİ SİYASİ OLUŞUM…

ÖTEKİLEŞTİRME, KAPSAYICILIK VE YENİ SİYASİ OLUŞUM…

Bülent Vedat Aydemir

 

Meral Akşener liderliğinde kuruluş faaliyetlerini yürüten yeni siyasi oluşumun ana hedefleri Ümit Özdağ tarafından açıklandı.

Ümit hoca Hürriyet gazetesine verdiği röportajda yeni oluşumun ana hedeflerini;

 

“ Türk Milletinin tekrar bir millet olduğunu hatırlamak,

İmha edilen devlet kurumlarını liyakat esasında inşa etmek,

Yüzde 51 değil, yüzde 100’ü temsil etmek ve kucaklamak,

Hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını tekrar tesis etmek,

Dış politikada başarısız kavgacı değil, başarılı etkin bir model geliştirmek,

Reel sektörü ekonominin itici gücü haline getirmek, üretim çarklarını döndürmek,

Geliştirilmiş bir parlamenter demokrasiye dönmek ”cümlesiyle özetlemiştir.

 

Bu açıklamada benim dikkatimi çeken üç husus var;

  1. Türk Milletinin tekrar bir millet olduğunu hatırlamak;
  2. Devlet kurumlarını liyakat esasında inşa etmek ve
  3. Yüzde 51 değil, yüzde 100’ü temsil etmek ve kucaklamak.

 

Millet olmanın şuuru ile hareket etmek, liyakati olmazsa olmaz kabul etmek ve kucaklayıcılı/kapsayıcılık!

Bundan önceki yazılarımda bu hususlar üzerinde titizlikle durduğumu okuyucularım bilirler.

***

Ülkemizin en önemli sosyal sorunlarının başındaülke içinde ötekileştirme ve ötekileştirilenden hasım yaratma gelmektedir.

Ülke sınırları içinde birlik ve beraberliği zedeleyen en önemli sosyal kırılmayı bu kavramla açıklayabiliriz.

Ötekileştirme bir Millet/Devlet olgusunun doğal gereğidir.

Ülke sınırları dışındakiler ötekidir.

Bu ötekiler içinde bizlere düşmanlık besleyen düşmanımız, dostça yaklaşan ise dostumuzdur.

Üzülerek belirtmeliyim ki bu kavram ülke içinde de aktif hale gelmiştir. Cemaatleşme, etnisitenin ve mezheplerin öne çıkarılması: Bu yapılanmalar içinde kendilerinden olmayanların, hatta kendileri gibi düşünmeyenlerin önce öteki, sonra hasım ilan edilmeleri, millî birliği zedeleyici hale gelmiştir.

Bu olumsuzluklar siyasi partilere de bulaşmış vaziyettedir.

İnsanlarımızı önce ötekileştirmek sonra hasımlaştırmak suretiyle siyasi güç ve bu güçle bağlantılı iktisadi güç elde etmek isteyenlerin başı çektiği siyasi bir yapılaşma günümüzün gerçeğidir.

***

Türk İslam geleneğinin en önemli yapı taşlarından biri olan Tasavvufi oluşumlar, dini cemaat adı altında farklı bir yapılanma içerisindedirler.

Bunlar içerisinde siyasi ve iktisadi rant peşinde olanlar, birbirlerini ötekileştirmekte hatta hasımlaştırmaktalar!

Maalesef, bir kısım cemaat mensupları diğer cemaat mensubu imamın arkasında namaz dahi kılmamaktadır.

Bu konuya değinmemin sebebi sıkıntının vardığı boyutları kısaca da olsa dile getirmektir.

***

Bir Ülkücü olarak üzülerek belirtmeliyim ki; Ülkücülerde maalesef, Genel Merkezciler – Muhalifler diye önce ötekileştirildi, şimdi de hasım yapılmaya çalışılıyor!

Evet, Acı ama gerçek!

***

Milli birlikteliğimizi ve bütünlüğümüzü zedeleyici bu ötekileştirmeyi sona erdirecek tek kavram ve yöntem kucaklayıcılık, kapsayıcılık ve liyakati esas almaktır.

Bu kavramlar hem yüce dinimiz İslam’da, hem de Türk Milliyetçiliği Fikir Sisteminde önemli ve olmazsa olmaz kavramlardır.

***

Ümit Hocanın açıklamaları beni ümitlendirmiştir: Yeni oluşumun program ve hedeflerinde, yukarıda saydığım olumsuzlukların iyi tespit edildiği ve özellikle belirttiğim üç başlık ile ana sorunumuza neşter vuracak siyasi organizasyonun hazırlığı, sanırım, topluma da bir ümit kapısı olacaktır.

***

Dikkatimi çeken diğer bir husus ise; bu oluşumun öncülüğünü Türk Milliyetçilerinin yapması, diğer siyasi figürlerinde bunu benimsemesidir.

Daha önceki yeni siyasi yapılanmaların (DP, ANAP, AKP) öncüleri Türk Milliyetçiliğini öncelik kabul edenler değildi.

Bu yapılanmalar içerisinde yer alan Türk Milliyetçileri bu yeni liderleri ve kadrolarını benimsemişler ve bu oluşumlarda yer almışlardı.

Şimdi durum daha farklıdır.

Bütün Türk Milleti gibi bende beklemedeyim.

Mevlam Görelim Neyler Neylerse Güzel Eyler
Hakk şerleri hayreyler,

Zannetme ki gayreyler,
Arif anı seyreyler,
Mevlâ görelim neyler,
Neylerse güzel eyler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.