Akın İpek iade davasında son dakika: Londra Adli Müşaviri görevden alındı

Bu haber 05 Aralık 2018 - 14:18 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Hamdi Akın  İpek’in iade sürecinde İngiltere makamlarına gönderdiği yazıya ilişkin hakkında  inceleme başlatılan ve Türkiye’ye çağrılan Londra Adalet Müşaviri Abdullah  Murat’ın görevden alındığı öğrenildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Adalet Bakanlığınca hakkında 30  Kasım’da inceleme başlatılan ve aynı tarihte Türkiye’ye çağrılan Murat, Londra  Adalet Müşavirliği görevinden alındı. Konuya ilişkin yürütülen incelemenin sürdüğü bildirildi.

Adalet Bakanlığı, FETÖ firari sanıklarının İngiltere’den iadesi  sürecinde gündeme gelen ve içeriğinde Yargıtay içtihatlarıyla ilgili  değerlendirmeler bulunan yazıyla ilgili dün açıklama yapmıştı. Açıklamada, Bakanlığın, sosyal medyada dolaşan haber ve yorumlar  üzerine hemen inceleme başlattığı belirtilmişti.ANKARA’YA ÇAĞIRILDI

“Akın İpek davası” olarak da bilinen iade davasında, İngiliz  mahkemesince ek bilgi taleplerinin, Bakanlık tarafından 87 sayfalık ayrıntılı bir  metinle karşılandığı, bu bilgi ve belgelerin usulüne uygun olarak 13 Eylül  2018’de yazı ile diplomatik yoldan gönderildiğinin aktarıldığı açıklamada, bu  yazı ve eklerinde haberlere konu olan değerlendirmelerin yer almadığı ifade  edilmişti.

Açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

“Sanık ve avukatlarının, Türkiye’deki adil yargılama şartlarına  yönelik dava sürecindeki asılsız iddiaları üzerine, Londra Adalet Müşaviri  tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca bir sayfalık bilgi notu hazırlanarak  İngiliz Savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir. Yargı yetkisi içindeki  konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu  değildir. Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay  içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır. Bakanlığımız tarafından  gönderildiği iddia edilen ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan söz konusu  bilgi notunun Bakanlığımız yazışma usulleri ile uyuşmadığı, herhangi bir unvan,  isim ve imza da taşımadığı açıkça görülmektedir. Dış muhataplarımızın (İngiltere  yetkili adli mercilerinin) bu çerçevede bilgilendirilmesi için gerekli  girişimlerde bulunulmuştur. Londra Adalet Müşaviri hakkında 30 Kasım 2018  itibarıyla inceleme başlatılmış ve ilgili aynı tarihte Ankara’ya çağrılmıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al