BAHÇELİ KÖPRÜSÜ

Bu haber 12 Aralık 2018 - 11:56 'de eklendi ve 1.111 kez görüntülendi.

     Ali BADEMCİ

      alibademci@gmail.com

 

Her şeye rağmen  Sayın Bahçeli, Sözlü kararında direnir mi? Hiç belli olmaz, kılâvuzların kargalığına bağlı! Bu kadar ısrar ne için, neye karşı, kim için! Yanlış kararlarla Genel Seçimlerde  MHP Çukurova Ülkücülüğü’nü İyi Parti ile paylaştı! Acaba bu sefer kimlerle paylaşacak! Muhterem Genel Başkan 20 yıldan beri  şu düşüşleri acaba  hiç düşünmüyorlar mı?

 

 BAHÇELİ KÖPRÜSÜ

 

Efendim normal şartlarda siyaset yazısı yazmıyorum; sevmediğimden değil işte yazmıyorum! Her bakımdan mahallî ve ulusal siyaset anlayışımız bellidir! Adana’da 50 yıl yaşamış ve kendince buraya çok hizmet etmiş birisiyiz! Ülkücülük yıllarımız, ölümle sınav ve işkence yıllarımız burada geçti! Adana’ya “Küçük köy” denilmesinden yıllarca  pek alınmışızdır! Son 30 yılda şehir

çukurdan çıktı ve tepelere kaydı! İnanın  kendiliğinden, sadece   bölgenin imara açılmasından  böyle bir manzara ortaya çıktı: Yeni Adana! Öteledik ama mimarı da bellidir! Peki büyük umutlarla iktidara taşımayı başardığımız MHP’li Belediye son dönemde ne yaptı? Nice projeler açıklandı da  bunlar ne oldu? Evet hızla kayan Adana  çok önemli alt yapı ve   ulaşım  yatırımları istiyordu! Köylerden göç elbette  bu şehri  bir metropol  hâline getirmişti! Şehir içinde alt geçitleri Karayolları yaptı da bağlantı boşluklarını  yağmacılara kim peşkeş çekti!

 

Sayın Bahçeli Çukurova’lıdır, elli yıldan MHP’li ve ülkücü olmak gibi  ideallerinin, tam da hareketin tepesinde  oturduğu zamanda  mükafâtlandırılması gerekmiyor muydu? MHP’li Büyükşehir  bir komiteci olan Evren adı ile  anılan  bulvarın adını “Bahçeli Bulvarı” olarak değiştirdi ama  realize olmadı! Bir kahramanlık örneği olarak 30 Mart 2016’da Bay Başkan  âla ve vâla ile  batıyı doğuya bağlayacak  “Bahçeli Köprüsü”nin temelini attı! Aslında etüd yok, kamulaştırma yok, her bakımdan aceleye gelmiş bir iş! Meselâ güzergah DSİ. mülkiyetinde izin alınması beklenmemiş, yani izin yok! Kimse köprü yapılmasına karşı değil, en çok tenkid eden iktidar partisi bile  teşebbüse destek vermiş!

 

Devletten borçlanma yetkisi istenmiş, devlet bu işi iki kere yapmış, yani  iki defa kredi kullanılmış, ama  başkan kredi kullandırılmasından şikayet üstüne şikayet  etmiş bir defasında da  “Köprüyü yapamıyoruz” demiş! Peki çifte kredi ne olmuş,  “Sayıştay” raporlarına göre  kredi köprü yapımı için harcanmamış, ne olmuş buharlanmış mı? O da ayrı mesele ve devlet kayıtlarında var! Bu konuda  yeteri kadar mahalli ve ulusal medya haberi de bulunuyor! Şöyle bir karıştırırsanız Belediye’nin dışında hatası olan da yok!

 

Sözleşmeye göre Bahçeli Köprüsü  08.10.2018’de bitmesi gerekiyordu, ama hâlâ ortada görülen bir şey yok! DSİ.            engeli aleyhte sonuçlanmış deniliyor, doğru mu bilmiyoruz ama  süresi dolduğu için  yüklenici işi durdurmuş, kaç lira almış, alacağı var mı  bilen yok! Süre dolduğu halde iş bitmediği için, yahut ta en az %80 seviyeyi bulmadığı için yüklenici kesin teminatının yakılması gerekiyor! Az para da değil 13 milyon TL! Lâkin onun da çaresini bulmuşlarmış, güya bir tesbitle işin %80’de  olduğunu tutanağa bağlamışlar! Doğru mu bilmiyoruz! Ancak “İhale Sonuç Belgesi”inde işin 8 Ekim 2018’de  biteceği yer alıyor! Hatta alınan kredilerin geri ödemesinin de Mart 2019 Mahalli Seçimleri’nden sonra başlayacağı da biliniyor!

 

Anlayacağınız iki kredi kullanılmış ama işin seviyesi belli! Acaba yüklenici bu parayı kullanamadı da süresi mi bitti? O zaman kredinin  “Banka Kasası”nda bloke durması gerekiyor! Öyle bir para var mı? Kredilerin tamamı kullanılmış mı, yani Belediye kasasına girmiş mi? Bunu da ancak “Kredi Sözleşmesi”nden anlayabiliriz! Bilmiyoruz ve açıklama yok! Halbuki Bay Sözlü’nin  Sayın Bahçeli tarafından  yeniden  aday ilân edilmesinin beklendiği şu birkaç gün içinde isim babasının o köprüden geçmesi gerekmiyor muydu?

 

Sözlü’nün kaderi bu hafta belli olacak, Bahçeli önceki kararında ısrar edecek mi yoksa  onu geri çekip başka aday mı gösterecek! Adana Büyükşehir Belediyesi’nin “MAK” araştırma şirketine yaptırdığı ankete göre   AKP birinci, CHP ikinci, HDP üçüncü, MHP dördüncü, İyi Parti beşinci sırada! Aynı ankete göre MHP oyları %11.76’ya kadar düşmüş! Anlayacağınız MHP’nin Adana Büyükşehir umudu AKP seçmenine bağlı %34.68! Fakat Bölge Gazetesi’nin  10 Aralık 2018 tarihli manşetine göre “AKP  Sözlü İle Olmaz” diyormuş!

 

Her şeye rağmen  Sayın Bahçeli, Sözlü kararında direnir mi? Hiç belli olmaz, kılâvuzların kargalığına bağlı! Bu kadar ısrar ne için, neye karşı, kim için! Yanlış kararlarla Genel Seçimlerde  MHP Çukurova Ülkücülüğü’nü İyi Parti ile paylaştı! Acaba bu sefer kimlerle paylaşacak! Muhterem Genel Başkan 20 yıldan beri şu düşüşleri acaba  hiç düşünmüyorlar mı?

 

Esan Kalın.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al