ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
17,9280
EURO
18,3671
ALTIN
1.033,21
BIST
2.785,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C

ORTA ASYA BAHARI MI?

ORTA ASYA BAHARI MI?
17.02.2019
0
A+
A-

    Ali BADEMCİ

      alibademci@gmail.com

Bir makale boyutunda kısa  görüş bildirdik; işte Orta Doğu’dan taşınacağı söylenen ABD’nin Orta Asya’da yeni alanı burasıdır. Yani Özbekistan-Kırgızistan Ferganası, Afganistan ve Tacikistan! Orta Asya  Arap Baharı coğrafyası! Çok ilginçtir ki Otrar’dan sonra Orta Asya’nın Doğu Türkistan’a ikinci ve yegane kapısı da Fergana’dır! Yani Çin’e karşı ekonomik savaşa fiili savaş alanı!  Nasıl âlemin adamı dersini iyi çalışmış değil mi? Elbette bizim gibi değil!

 

ORTA ASYA BAHARI MI?

 

Arap Baharı‘nın sonuçları alındı mı, bunu tam olarak kestirmek mümkün değil;  ama, en az beş Müslüman Arap ülkesinin omurgası ile oynandı, ne eski Libya ne Suriye ne de Irak var! En azından birer sömürge  hâline getirildiler, Suriye çırpınmaya ve çırpındıkça batmaya devam ediyor! Filmin son perdesi bu işi ve karışıklığı Türkiye’ye bulaştırmaktı, ki adına da BOP demişlerdi! Mısır  yeni işgâl ülkelerinden, kim ne derse desin Libya’dan farkı yok da, Irak ve Suriye’den farklı! Şu kara baharların Türkiye’ye sıçraması için çok müsait ortam vardı; çünkü hemhudud Irak ve Suriye Türk Devleti’nin  sağlam iken kesilmiş eski organları idi! Türkiye ayrılıkçı terörü kontrol altına alarak ve yapay örgüt IŞİD’e bulaşmayarak oyunu bozdu; halbûki Türkiye’de birçok maceraperestin bu tarafa akacağı tasarlanmıştı! Ülkede günlerce CIA yanlısı medya bunun için uğraştı,  ama olmadı Türkiye başka bahara kaldı! İlginçtir şimdi küresel güç yine Türk insanının canını acıtacak yeni bir bahara, Orta Asya Baharı’na hazırlanıyor!

 

CNN Türk’ün gündüz programında  uluslaraarası ilişkiler hocası Prof. Kutay Karaca bilerek veya bilmeyerek  Orta Asya Baharı penceresini açtı, fakat detaylandıramadı!  Tahmin ederiz ki ABD basınında böyle bir yazı okumuş ve ilhamını oradan kalmıştır! Çünkü bizim eğitim müfradatımızda   Orta Asya yok, çalışılmıyor ve okutulmuyor! Şu “Turancıyım” diyen milliyetçiler bile Orta Asya’nın tarihini de coğrafyasını da bilmediği gibi, Türk Etnolojisi ve Sosyolojisi’ne de  akılları ermez! Onlar 50 yıl içi boş  bir Esir Türkler edebiyatı tutturdular ki   Türk Cumhuriyetleri bağımsızlık döneminde  bu düşüncenin karşılığının olmadığı anlaşıldı! Çünkü o Türk soylular dünya haritasında  bir Türkiye’nin bulunduğunu da bilmiyorlardı! Dolaysiyla o edebiyatın komünizmin bir liberal-kapitalist algısı olduğu öğrenildi! Şu Turancılık da öyle değil mi? Ne yazık ki akıllı olması gereken siyâsetçiler bile telâffuz ediyor! Vay hâlimize!

Orta Asya hakkında  ne biliyoruz? Coğrafya bilgilerimiz hangi seviyede! ABD Orta Asya Baharı’na hazırlanıyorsa  burası neresi? Etnik yapı nedir, geçmiş nedir, sosyal olaylara  mesafesi var mı, varsa nereler? Düşünülen Bahar alanı neresi? Bunları bilen, etüd eden, üzerinde çalışan  serbest veya akademisyen var mı? Kavim ve Kabile adı ne olursa olsun  kullanılmaya müsait unsurlar var mı? Bundan ziyade onların müstemleke devrinde  Sovyetler’e karşı isyan eden unsurlar elbette daha önemli! İşte Amerika soğuk savaş yıllarından beri daima onları incelemiş ve kısmet bugünlere imiş ki şimdi onaylanan  projeyi sahaya sürmüştür.

 

Maria Brox  bir İngiliz akademisyen, hani şu meşhûr A.Beningsen’ın kızı! 1984 yılında Fergana Basmacıları ile ilgili olarak bize ilk  sorusu onların dini görüşleri veya Nakşi olup olmadıkları idi. Türkiye’ye 1953 yılında  gelmiş olan Basmacı liderleri ile görüşen son kişi veya gazeteci olarak Rahmetli Baymirza’nın tavsiyesi ile  bize o minvalde sorular yöneltti. Neden buradan başladığını sorduğumuz zaman “Are they not fundamentalis” demez mi? Brox gerçekten Basmacılar’ın köktendinci olduğunu samimi olarak düşünüyormuş! Babasının da   dünyada ilk Sovyetolog  olduğunu  elbette biliyorsunuz! Görüşme sonunda rahmetli hanımefendi öyle olmadığı görüşüme inandı ve ODTÜ.’nde  bizi mehaz göstererek bu kanaatini de vaz etti! Lâkin inadım inat Fergana’da bu işi yıllardır başaramnayan  ABD Ruslar’ın boşaltmasından sonra Afganistan’da yaşayan Fergana Özbekleri’nden  Taliban’ı çıkardı!

 

Türkistan Türk kavimleri içinde  Ruslar’dan yeminli nefreti olan tek Türk topluluğu kesinlikle Özbekler’dir, çünkü  Türkmenler’in de dâhil olduğu Türkistan Türklüğü ile az çok barışık olan Ruslar Özbekler ile  hâlâ kanlı kinli düşmandır! Elbette Özbekler İslâmiyet’e çok bağlıdır, çünkü Fergana ilk Müslüman Türkler’in yani Karahanlıllar’ın yurdudur! Amerikalılar şimdi bu tarihi iz üzerinden gidiyorlar da aynı zamanda Afganistan ile en uzun sınırı olan Fergana’dan  Türkistan’a girmek istiyorlar! Şartlar ne olursa olsun Afganistan ve Fergana arasında kalan ve bugünkü adı Tacikistan olan  Doğu Buhârâ’da  bu işlere müsait hem zemin hem de  insan vardır!

Bir makale boyutunda kısa  görüş bildirdik; işte Orta Doğu’dan taşınacağı söylenen ABD’nin Orta Asya’da yeni alanı burasıdır. Yani Özbekistan-Kırgızistan Ferganası, Afganistan ve Tacikistan! Orta Asya  Arap Baharı coğrafyası! Çok ilginçtir ki  Otrar’dan sonra  Orta Asya’nın Doğu Türkistan’a ikinci ve yegane kapısı da Fergana’dır! Yani Çin’e karşı ekonomik savaşa fiili savaş alanı!  Nasıl âlemin adamı dersini iyi çalışmış değil mi? Elbette bizim gibi değil!

 

Hoşçakalın.

   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş