ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
27,2656
EURO
28,9457
ALTIN
1.674,32
BIST
8.310,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
ÜÇ HİLAL'İN HİKAYESİ Ahmet B. Karabacak

TÜRKİYE’DE SİYASET ÜZERİNE I

TÜRKİYE’DE SİYASET ÜZERİNE I
21.04.2019
415
A+
A-

    Ali BADEMCİ

      alibademci@gmail.com

 

1960 penceresi kapanırken  siyasette Türkçülük de  dama demiş, kendini  saldırgan bir hamasete hapsetmiş, fakat büyük kanat bir İhtilal  Albayı  tarafından  siyasette tek kişilik ordu olarak kendini göstermiştir! Türkçülük’ün Tanzimat-Meşrutiyet-Cumhuriyet çizgisinden gelen iptidâi de olsa  bir kültür ve fikir alt yapısı vardı! Osmanlı hocaların öğrencileri olan Atatürk dönemi Türkçülerin siyaset dışında bulunanları ne yazık ki Mustafa Kemal ile  barışık değildi! Bunların çoğu demokrasi ile birlikte devlette yer aldılar, ki hiçbir numaralarının olmadığı çok geçmeden anlaşıldı! Sanki bir Osmanlı ürünü imiş gibi Türk Ocakları’nda boy gösterdiler. Bunlar hiçbir zaman  ihtilalin Kudretli Albayı’nın yanında olmadılar! Albay 1970’den itibaren sadece onlarla değil mensup olduğu Atsız Okulu ile de  siyasette ilgisini kesti! Bu ayrılık  onu suçlamak için kullanılır ama bugün siyasette  bir neslin onun eseri olduğu hiç düşünülmez! Halbuki Albay Türkeş muhayyel Türkçülüğü reel milliyetçiliğe tahvil etmiş  Cumhuriyetin yegâne siyaset ve dâvâ adamı olarak çoktan tarihteki yerini almıştır!

 

TÜRKİYE’DE SİYASET ÜZERİNE I

 

Dünyada demokratik siyaset her gün değişiyor; yeni bilimsel çalışmalar  hemen sahada kendini gösteriyor. Bu durum bir sosyal bilim dalı olan Siyaset  müessesesinin karekterinden  kaynaklanıyor! Eski dönemlerde  uzun zaman uluslararası siyaset kalıcı oluyordu. Fakat günümüzde değişiklikler iç siyasetteki kadar hızlı olmasa da görüş ve düşünceler, eskimeye ve bayatlanmaya bırakılmıyor! Çoğu zaman yaşadığımız an itibariyle  özellikle uluslararası siyasi trendi tam olarak izleyemediğimiz gibi iç siyaseti de görmüyoruz! Çünkü canlıların fıtratında yakını görmemek gibi bir yaradılış kusuru vardır! İşte bu sebele bilimler ortaya çıkmış ve bilimsel çalışmalarla toplumlar uyarlımağa ve aydınlatılmaya çalışılmıştır, ki  zaten bizim Bilim dediğimiz şey de budur! İşte bu yazıda biz Türkiye’de Siyeset Üzerine  belki de bir deneme yapacağız!

 

27 Mayıs 1960 Türkiye siyaset tarihinde gerçekten yeni bir dönemdir, belki de Osmanlı’dan gelen eski bir devrin kapanması yeni bir devrin  başlangıcıdır. Bu tarihle birlikte artık eski neslin özellikle ölümlerle sahadan çekildiği ve yeni nesillerin ortaya çıktığı hep yazılagelmiştir. Türkiye bir NATO ve ABD. mandası idi. Bunu devleti elinde bulunduranlar da  muhalefet eden guruplar da biliyordu! Fakat şurası bir gerçektir ki önüne geçecek tedbirler alamıyordu, çünkü ekonomi olmadığı gibi etkinliğini bilen devlet adamı da yoktu! Elbette ekonomi ABD yardımı tarım makinelerinin Ege ve Çukurova’ya getirilmesi değildi! Dünyada hızla gelişen bir piyasa, süratle artan arz ve çoğalan nüfusun talepleri ekonomiyi bilimsel yollardan kabullenmeler ve ona göre kurumlar yaratmadan geçiyordu! Türkiye ekonomist yerine asker bürokratlar yetiştiriyor ve genel olarak bunlar  lisans üstü eğitimlerini ABD’de yapıyordu! O sebeble ülkede herşeyden evvel iktidara sahip TSK ülkeyi aldığı eğitimin dışında düşünemiyordu! O yıllarıdan kalan ve milliyetçi kafa ürünü olan Tarım Kentleri  ile uzun yıllardan beri bir sol slogan olarak benimsenen Toprak Reformu gibi projelerin içlerinin boş olduğu çok kısa sürede anlaşılmıştır.

27 Mayıs ile demokrasi anlamında ülke aydınlarının önünü açılmıştı, herkes dilediğini konuşuyor ve yazıyordu! Ne yazık ki bu görüşlerin  realizasyonunu düşünen ve bilen yoktu! Tek tük kalan Baba  Osmanlı hocaları da sinmişti, sahada görünenler ise zayıf öğrencilerdi! Ne yazık ki siyasette daha uçmadan sönen balonlar misâli oldular. Şöyle veya böyle  ihtilâle karışmak zorunda bulunan ve lider kabiliyeti olanları o kof Osmanlı  öğrencileri hiç sevmiyor, devrik iktidarı  Osmanlı sanıyordu! Ne yazık ki bu durum 1970’lerde onların ölümüne kadar  bir Kin olarak devam etti, ki öğrencileri de  yeni bir Türkiye yerine eski görüşleri onarım için  Sentezler  diye  tanımlanan reçeteler ortaya koydular! 1960’dan sonra Türkiye siyaset ortamında kuvvetli bir Sol , devletin yanında kendini beğenmiş sentezci  bir Sağ  ile görüş ve  düşünceleriyle Altaylar’da  uçan, hiçbir zaman kemiyet olarak çoğunluk olamamış Türkçüler  bulunuyordu!

 

1950’den sonra Türkiye’ye kopyalanan siyaset  Antikomünizm üzerine bina edilmiş tamamen Proje bir yapıydı! Dışlanan yeni sol aydınların pek çoğu bu yoğun tepki ve ihanet suçlamaları arasında  kendilerini Moskova yollarında buldu! Hâtıraları ilginçtir, ki tamamı Nazım gibi vatan hasreti ve ülke sevgisi ile gittiler! Bir Cumhuriyet devri Türkiye-Sovyet mutabakatı sonucu  öldürülen Galiyev öğrencisi Mustafa Suphi üzerine kurgulanan kuramların bugün ne kadar gülünç olduğunu ve bir Galiyev öğrencisi olan  Şevket Süreyya’nın suskunluğunu artık daha iyi anlıyoruz!  1960 penceresi tez kapandı TİP ve M.Ali Aybar, hattâ Behice Boran’ı da  hiç anlayamadık! Çünkü Mustafa Suphi’yi tanımaya yanaşmamıştık, onun Türk olmadığını ezberlemiştik!

1960 penceresi kapanırken  siyasette Türkçülük de dama demiş, kendini saldırgan bir hamasete hapsetmiş, fakat büyük kanat  bir İhtilal  Albayı tarafından  siyasette tek kişilik ordu olarak kendini göstermiştir! Türkçülük’ün Tanzimat-Meşrutiyet-Cumhuriyet çizgisinden gelen iptidâi de olsa  bir kültür ve fikir alt yapısı vardı! Osmanlı hocaların öğrencileri olan Atatürk dönemi Türkçülerin siyaset dışında bulunanları ne yazık ki Mustafa Kemal ile  barışık değildi! Bunların çoğu demokrasi ile birlikte devlette yer aldılar, ki hiçbir numaralarının olmadığı çok geçmeden anlaşıldı! Sanki bir Osmanlı ürünü imiş gibi Türk Ocakları’nda boy gösterdiler. Bunlar hiçbir zaman  ihtilalin Kudretli Albayı’nın yanında olmadılar! Albay 1970’den itibaren sadece onlarla değil mensup olduğu Atsız Okulu ile de  siyasette ilgisini kesti! Bu ayrılık  onu suçlamak için kullanılır ama bugün siyasette  bir neslin onun eseri olduğu hiç düşünülmez! Halbuki Albay Türkeş muhayyel Türkçülüğü  reel milliyetçiliğe tahvil etmiş Cumhuriyetin yegâne siyaset ve dâvâ adamı olarak çoktan tarihteki yerini almıştır!

(Devam Edeceğiz)

 

Muhabbetle.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.