Akillere Niğde’yi dar ettiler

Bu haber 22 Nisan 2013 - 20:28 'de eklendi ve 2.580 kez görüntülendi.

 

AKP hükumeti ile PKK ile yapılan görüşmelerin ardından başlayan sürece destek vermek amacı ile oluşturulan Akil İnsanlar heyeti başkan gazeteci Ahmet Taşgetiren başkanlığında  İç Anadolu Heyeti Niğde’ye geldi.

AKP hükümeti tarafından 63 kişiyle oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti’nden, Gazeteci- Yazar Ahmet Taşgetiren başkanlığındaki, Beril Dedeoğlu (Başkan Vekili), Cemal Uşşak (Sekreter), Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Erol Göka, Mustafa Kumlu, Fadime Özkan, Celalettin Taş’dan oluşan İç Anadolu Bölgesi heyeti, çalışmalarına  Niğde’de başladı.

Niğde Gölcük ve Gümüşler kasabasında önceden belirlenen noktalarda  vatandaşlar ile görüşen heyet Niğde Gümüşler Kasabası’nda bulunan Meryem Ana Manastırı’nı da gezdi. Heyet Niğde merkez de ikamet eden şehit özel harekat polis memuru nun evini ziyaret etti.  1996 yılında Muş’un Varto ilçesinde şehit olan SerdarUlusoy’un Yenice Mahallesindeki baba evine misafir oldu. Şehidin annesi Naile ve babası Mustafa Ulusoy ile görüşen heyet üyeleri çözüm sürecini anlattı.

Şehit babası Mustafa Ulusoy, terörün bitmesi isteğinin yanında ülkenin bölünme kaygısının da var olduğunu, bir karış toprak verilmesi halinde kendisinin de savaşabileceğini söyledi. Heyete yazdığı mektubunu da okuyan Ulusoy, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın hapisten çıkarılacağı şeklinde duyumlar alındığını, bunların doğru olup olmadığını sordu. “Türk bayrağımızın dalgalandığı, vatanımızın, evlatlarımızın kanıyla sulanan topraklarımıza hepimiz sahip çıkarız” dedi.

Ziyarette, heyet başkanı Ahmet Taşgetiren tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi, kahve içildikten sonra ayrılındı.

Akil Adamlar heyeti şehit ailesinin evinden ayrıldıktan sonra saat 14: 00’da Niğde Grand Hotel’de yapılması planan toplantı için otele giriş yaptı. Giriş sırasında bir grup vatandaş, Otel önünde Türk Bayrağı açarak, “ kimlerden emir aldınız?, kimin adına geliyorsunuz?, neler verdiniz,   defolun gidin, akilsiz adamlar, sizi istemiyoruz, siz hiç  şehit verdiniz mi?, akan kanın hesabı sorulmayacak mı?”  şeklinde sert  sloganlar attılar.

Heyet otelde bir basın toplantısı yaptı. Toplantı yapıldığı sırada dışarıda ise farklı bir atmosfer vardı.

 

OTEL ÖNÜNDE MHP MERKEZ İLÇE’DEN PROTESTO

Otelin önünde  de bekleyen protestocu gurup otele girmeye kalktı ancak alınmadı. Daha önceden hazırlanmış sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin içeriği alınacağı belirtildi. Akil Adamlar toplantısına oluşacak tepkilerden dolayı, milli hassasiyetleri olan bir çok kurum ve temsilcinin çağrılmadığı  bilgisi edinildi.

Otel çevresinde emniyet güçleri büyük önlem aldığı görüldü.

MHP Merkez İlçe Başkanlığı’da 13:00’da konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasının  ardından  yaklaşık 500 kişilik MHP’li grup ellerinde Türk Bayrakları ile sloganlar atarak Otelin bulunduğu Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yaptı. MHP Merkez İlçe Başkanı İmdat Yağmur okudu. İmdat Yağmur, Akil İnsanların Niğde’de olmasını ve imralı sürecini çok sert dille eleştirdi.

Kalabalık topluluk buradan Otel önüne hareket etti. Burada Türkiye Gençlik Birliği Üyeleri de bulunuyordu. Kalabalık vatandaş topluluğu Grand Hotel’e girme girişiminde bulundu.  Ancak polis izin vermedi, itiş kakışlar oldu.

MHP grubunun ardından TGB’li gençler ile polis bir süre itiş kakış yaşadı.

Niğde’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Kamusen ve bağlı kuruluşlarından hiçbir yetkili toplantıya çağrılmadı.

Türk Eğitim-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Büro-Sen temsilcileri de otel önüne gelerek protesto gösterisinde bulundu. Burada bir açıklama yapan Kamu-Sen Niğde İl Temsilcisi İhsan Uğraş Akil Adamların toplantısına davet edilmemelerini   eleştirdi veBorhaber.net sitesinde yer alan bir haberin çıktısını alıp  referans göstererek. Bu gün Niğde’ye gelen Akil Adamlardan Doğu Ergil’in PKK’nın haber ajansına vermiş demeci vatandaşlara okudu ve soru olarak bunu soracaklarını belirtti. Kamu-Sen’in toplantısına BBP Niğde İl Başkanı Bünyamin Karataş ve yönetimi de destek verdi.

Otel önünde protestocu ve meraklı kalabalık zaman zaman yağan yağmura rağmen beklemeyi sürdürdü.

SEÇİLMİŞ STK’LAR TOPLANTI SALONUNDA

Otel içerisinde ise, Niğde’de de bulunan STK lar ve kanaat önderleri ile yapılan toplantı devam ediyor. Siyasi partilerden sadece AKP’nin olduğu gelen bilgiler arasında.

Grand Hotelde yapılan toplantı da Akil adamlar salona önceden davet edilen bazı sivil toplum kuruluşlarını dinlediler. Borhaber.net Editörü Fatma Tan’da görüşünü bildirdi. Demokratik bir toplantı olmadığından söz etti. Niğde’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Kamu-Sen ve bağlı kuruluşların üstelik şehitler vermesine rağmen  neden burada olmadığını sordu.

Bu konuda haberimiz daha detaylandırılacak.

NİĞDE ÜNİVERSİTESİNİ TERK ETTİLER

Akil insanlar heyeti, Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda öğretim üyeleri ve öğrenciler ile bir araya geldi. Yoğun ilgi gören programda amaçlarını anlatmak için konuşmaya başlayan Ahmet Taşgetiren, konuşmasını tepkilerden tamamlayamadı.

Soru cevap bölümüne geçilmesinin ardından öğretim görevlileri ve öğrencilerden çok sayıda soru geldi. Gergin ortam ve tepkiler nedeniyle akil insanlar heyeti sorulara cevap veremedi.

Bir öğretim görevlisi akil insanlar heyetini savunması üzerine, bazı öğretim görevlileri ile öğrenciler, akil insanlar heyetini savunan öğretim görevlisinin üzerine yürüdü. Salonda kısa süreli arbede çıkarken araya güvenlik görevlilerinin girmesi üzerine olay büyümeden önlendi. Devam eden tepkiler üzerine akil insanlar heyeti salonu terk etmek zorunda kaldı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al