ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4063
EURO
10,0047
ALTIN
493,24
BIST
1.383
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

BİR HAKKARİLİ KAÇ KAYSERİLİ EDİYOR? Şükrü Alnıaçık

BİR HAKKARİLİ KAÇ KAYSERİLİ EDİYOR? Şükrü Alnıaçık
15.07.2013
0
A+
A-

BİR HAKKARİLİ KAÇ KAYSERİLİ EDİYOR?

Şükrü Alnıaçık 

 

İsterseniz, bugün yine doğuya ve biraz da rakamlara bakalım. PKK’nın, AKP’yi nasıl tufaya getirdiğini az çok biliyoruz da bunun “matematiğini” henüz görebilmiş değiliz.

PKK’nın şişirilmiş gücünden, BDP’nin kuru gürültüsünden ve maytap patırtısından uzak bir sosyal tablo sunabilmek, doğu insanına yapılan haksızlığı giderme yönünde üzerimize düşen bir vazifedir. Meseleyi şimdi, asabiyet gözlüğünü çıkararak; akıl ve mantıkla, gönül seferberliğiyle sorgulamanın tam zamanıdır.

İLK SORUM YÜKSEK SEÇİM KURULUNA

2011 seçimlerinde Ankara’da aldığı 434.666 oya karşılık 4 milletvekili çıkaran MHP’nin, 108.666 oyu, bu partiye 1 Milletvekili kazandırırken, Hakkari’de toplam 94.660 oy alan BDP, bu ilden 3 Milletvekili çıkarmıştır. İl geneline bakıldığında 2.989.046 oyla 31 milletvekili çıkaran Ankaralıların bir milletvekili için verdikleri 96.420 oy, Hakkarililerin 31.553 oyuna denk gelmektedir. Yani bu demokrasi tiyatrosunda “1 Hakkarili, fazlasıyla 3 Ankaralı” etmektedir.

Bu durum, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil midir? YSK, bu soruya düzgün bir cevap vermelidir. Eğer, “Ankara çok kalabalık hocam, bunlar küçük iller, olsun o kadar!” denilecek ve emsal aranacaksa: Neden 59.981 Bartınlı’nın oyu, 43.311 Şırnaklı’nın oyuna, 64.492 Bilecikli’nin oyu, 40.601 Siirtli’nin oyuna,denk gelmektedir. Yoksa yine bir “enişte” muhabbeti midir?

Osmaniye, 268.604 seçmenle 4 Milletvekili çıkarırken; Batman’ın 220.234 oyla, Ağrı’nın 202.890 oyla, Şırnak’ın 173.257 oyla 4 Milletvekili çıkarıyor olmasını, “memleketin 3-5 nöbetçilerine” kim, nasıl izah edecektir?

YSK’nın devletine sadık 433.377 Malatyalı’yla “Yüzde 60’ı Kandilci” 321.391 Mardinli’ye 6-6 eşit kontenjan vermesi neyse de “uyanık Kayserili” hemşerim, genellikle askerde “yazıcı” olursun!..

İKİNCİ SORUM DA SANA!

Devletin YSK’sı” senin 737.052 seçmenine 9 Milletvekili kontenjanı verirken; Diyarbakır’ın 679.364 seçmenine 11 kontenjan verdiğinde sen ne iş görüyordun?

Benim hesabıma göre “alırken de satarken de” 181.208 kalem zarardasın! Kesekağıdından değil, “adamdan” bahsediyorum. Bazılarının oyu çil altın da seninki bakırdan mı?

Hakkari, 31.927 oyla Selahattin Demirtaş’ı Ankara’ya yollarken; sen 132.444 oyla Halaçoğlu hocayı yollamışsın. Hakkari’nin 3 BDP’li için kullandığı toplam oy sayısı 94.660… Yani burada da 1 Hakkarili, 4 Kayserili’ye denk geliyor. Bunun adı demokrasi mi yoksa sinsi bir kepazelik mi?.. En iyi sen bilirsin diye sana soruyorum.

Ben sokağın gürültüsüne değil, Allah’ın adaletine bakarım. Bütün bu kahpe tuzaklara ve arkasına silahlı güç almış kafir odaklara rağmen iş demokrasiye kalsa yine memleketin bir yere gittiği yok. Bırakalım bu “Doğu Anadolu yandı kül oldu bitti” edebiyatını da işimize bakalım.

Hepsini toplasan nüfusları, İstanbul’un 278 Km2’lik Maltepe’si kadar etmeyen 3-5 vilayette BDP birinci parti oldu diye, Muş’un MHP’ye % 24 oy vermiş Hasköy’ünü, Elazığ’ın Ağın’ını, (2011 MHP % 19) Bitlis’in Adilcevaz’ını (2011 MHP % 15) eşkıyaya hediye mi edeceğiz?

GEÇELİM O GÜRÜLTÜYÜ PATIRTIYI!..

İŞTE RAKAMLAR:

1- Doğu Anadolu bölgesinde bağımsızların aldığı oyların kaba ortalaması % 30,

2- Güneydoğu Anadolu bölgesinde bağımsızların aldığı oyların kaba ortalaması % 36,5…

Görülen o ki, örgüt, en fakir ve istismara açık noktalara güzel oynamış ve “Diyarbakır- Mardin -Şırnak-Hakkari hattında” bir kafa karışıklığı meydana getirmeye muvaffak olmuştur. Bu kadar gürültü, işte bu “% 33’ten” çıkmaktadır. Hükümetin aczi nedeniyle, Türkiye halkının % 6,5’una hükmedenler, % 93,5’unu parmaklarına sarmış oynatmaktadırlar.

Apo istedi, bizim saflar da çanak tutuyor diye kulağımızın üstüne yatıp, PKK’nın % 0,49 oy aldığı Urfa Harran’ı, (2011 MHP % 18,6) Akçakale’yi (2011 MHP % 9,82 – BDP 3,17) ihanetin kucağına mı bırakacağız?

Şimdi bu manzaradan yılgınlık çıkarmak, hayatında mantar tabancası kadar risk almamış bazı tembel ulusalcılar gibi “PKK geliyor, öldük bittik” edebiyatı yapmak, Türk’ün şanına yakışır mı?

Gelirse gelsin kardeşim, hesap ortada, aklın yolu bir!.. Aklı başında Kürt’le kucaklaşır, kafası karışık olanla da helalleşiriz! Nasıl olsa Kürtler ne kadar Kürtse biz de o kadar Kürdüz!..

Eşitiz eşit olmasına da… Yine de aklıma bir şey takılıyor!

Bu demokrasi oyununda bir Hakkarili, kaç Kayserili ediyor?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.