ÖN YARGI

Zeliha Alkan

MİT: CHP ve MHP’yi Fişledik

Bu haber 09 Ekim 2013 - 19:11 'de eklendi ve 2.183 kez görüntülendi.

mit-600x290

MİT, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği bir belgeyle CHP ve MHP’li milletvekilleri ile iş adamlarını fişlediğini kabul ett

CHP ve Mhp’li vekiller ile iş adamlarını, kamu ihalelerine girmemeleri için fişleyen Mit, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği yazıda, bunu “Devletin güvenliği ile iç ve dış yararına” dayandırdı.

DAHA ÖNCE REDDETMİŞLERDİ

Milli İstihbarat Teşkilâtı (MİT), Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği bir belgeyle aralarında Deniz Baykal, damadı ve kızının da bulunduğu Chp ve Mhp’li milletvekilleri ile iş adamlarını fişlediğini kabul etti. Milletvekilleri ve iş adamlarını “Devletin güvenliği ile iç ve dış yararları bakımından” izleyerek fişleyen Mit, daha önce bunu reddetmişti.

Hatırlanacağı gibi Taraf, 13 ve 14 Haziran 2013 tarihlerinde “Chp ve Mhp’lilerin kamu ihaleleri öncesi Mit tarafından fişlendiğini” yazmıştı. Aralarında Deniz Baykal, kızı, damadı ve Chp milletvekilleri Tufan Köse, Nizamettin Çoban ile Chp’li bir çok isim, şirket, şahıs, “özel hayat, siyasi ve dini görüşleri” belirtilerek fişlenmişti. Belgelerde şahısların karşısına “CHP’li, solcu, Hıristiyan” gibi ibareler konmuştu.

ÖZEL TELEFON HATTI

Ayrıca aynı belgelerde Başbakanlık ile Mit arasında özel bir telefon hattı kurulduğu, güvenlik tahkikatlarında, ihale verilecek kişilerin tespitinde, ideolojik durumlarının hukuken sıkıntı yaratmamak için şifahi bilgi verileceği bilgileri yer alıyordu. Haklarında ideolojik olarak “olumlu, müspet” notu düşülenlerin de Mit tarafından Başbakanlığa telefonla bildirileceği belirtiliyordu.

MHP’Lİ İŞ ADAMLARINA İHALE VERİLMEDİ

CHP’li iş adamlarına devlet ihaleleri vermemek için fişleme yapan Mit, aynı şekilde Mhp’li iş adamlarını da yas adışı fişledi. Mit’in fişleme belgelerinin ardından Mhp’li iş adamlarına ihale verilmemişti. Bir şirketin, Mhp Erzurum İl Teşkilatı’na bürosunu kiraya vermesi de Mit tarafından suç olarak kabul edilip, fişleme belgelerine sokulmuştu. Bu şirket de fişlemenin ardından ihaleye alınmamıştı.

MİT, İDDİALARI KABUL ETMEMİŞTİ

Taraf’ın bu manşetlerinin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Mit, haberi yalanlamış, iddiaların gerçek dışı olduğunu açıklayarak, fişleme yapmadıklarını iddia etmişti. Ardından Chp ve Mhp’nin fişlendiğine ilişkin haber yapılmaması için de mahkemeden yayın yasağı kararı aldırmıştı. Mahkemeye de “Bahse konu yayınların devam edeceği yönünde de kuvvetli şüphemiz bulunmaktadır” diyerek, “Yayınları durdurun” demişlerdi.

RESMİ RAPORLA DOĞRULADI

MİT’in yayın yasağı talebine ilişkin gerekçesi ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği üç sayfalık bir belgeyle ortaya çıktı. Yalan denen haberin doğruluğu, bizzat Mit’in kendi resmî raporuyla doğrulandı. Kamuoyuna yaptıkları açıklamayla fişleme iddialarını kabul etmeyen Mit yetkilileri, haberin ardından Taraf yazarı Mehmet Baransu hakkında 14 Haziran 2013 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Mit Müsteşarlığı, savcılığa gönderdiği yazıda, Chp ve Mhp’yle ilgili Taraf’ın yayımladığı belgelerin doğru olduğunu kabul etti.

MİT Hukuk Müşaviri Ümit Ulvi Canik’in, Mit Müsteşarı Hakan Fidan adına gönderdiği yazıda fişleme belgelerinin gerçek olduğu, bunun da Mit’in faaliyet alanına girdiği kabul edildi. Savcılığa gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “Anılan yayın organı tarafından detaylı açıklanan gizlilik dereceli çalışmaların ve bilgilerin Müsteşarlığın görev ve faaliyetleriyle ilgili bulunduğu, devletin güvenliği ile iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgi ve belgelerden olduğu tartışmasızdır.”

Deniz Baykal’ı, damadını, vekilleri, Chp ve Mhp’li iş adamlarını ihaleye girmemeleri için fişleyen Mit, savcılığa gönderdiği yazıyla bu hukuk dışı eylemi, “devletin güvenliği ile iç ve dış yararları” gerekçesine sığınarak açıkladı. Mit’in gösterdiği gerekçe, Anayasa’nın 23. Maddesi ve TCK’nın 134, 135 ve 136. maddelerinde yer alan suç tanımı kapsamına giriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.