DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BAHÇELİ: DEVLETİN BAŞI ADİL, DÜRÜST, İLKELİ OLMALIDIR

Yayınlanma Tarihi :
BAHÇELİ: DEVLETİN BAŞI ADİL, DÜRÜST, İLKELİ OLMALIDIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Devletin başı adil, dürüst, ilkeli olmalıdır. Milletimizi bütünüyle kucaklamalıdır, etnik temelli bir ayrımcılığın, mezhep temelli bir farklılaşmanın peşinde koşmamalıdır” dedi.

Bahçeli, bugün Kırşehir ve Nevşehir’deki MHP’nin kazanmış olduğu belediyeleri ziyaret ediyor. Bahçeli ilk önce Kaman ilçe Belediye Başkanı Erhan Talu’yu ziyaret etti.

Ziyaretin ardından belediye binası önünde vatandaşlara hitap eden Bahçeli, Cumhurbaşkanı seçim sürecinde olunduğunu belirterek, “11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül beyefendinin 28 Ağustos 2014 günü 7 yıllık süresi tamamlanmaktadır. Yasaya göre süre bitimi ile 2 ay öncesinden yeni seçilecek cumhurbaşkanının seçim süreci başlatılıyor ve şu anda milletimizin huzuruna 3 aday cumhurbaşkanı adayı olarak faaliyetlerini sürdürmekte. MHP olarak çok açık ve net ifadeler kullandık. Bu görüşlerimizi dün nasıl savunmuşsak bugün de aynı şekilde savunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli bir seçimdir. Siyasi partiler olarak olaya yaklaşmamız doğru olabilir ama yeterli değildir. Bu partiler üstü bir meseledir. Cumhurbaşkanı, Anayasamıza göre devletin başıdır. Devletin başı adil, dürüst, ilkeli olmalıdır. Milletimizi bütünüyle kucaklamalıdır, etnik temelli bir ayrımcılığın, mezhep temelli bir farklılaşmanın peşinde koşmamalıdır. Bu ülkede yaşayan her insanımızın Cumhurbaşkanı olarak kendisini görmeli ve çalışmalarını ona göre sürdürmelidir” diye konuştu.

db08022014

“Bu çok önemli olduğu için her dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimleri sancılı, sorunlu olmuştur” ifadesini kullanan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Eskiden TBMM’de Cumhurbaşkanı seçilmekteydi. 450 veya 550 milletvekilinin bulunduğu dönemlerde, temsil edilen siyasi partilerin değerli milletvekilleri bir araya gelerek bir uzlaşma sağlayamadıkları için zaman zaman ülkemiz siyasi krize düşmüş, arkasından ya muhtıralar gelmiş ya darbeler olmuştur. Bunları unutmamak lazımdır. ‘Ben şu an için en güçlü kişiyim, arkamda yüzde 43 oy var, elimde devletin büyük imkanları bulunmakta, her şeyi ben yaparım’ mantığıyla hareket edildiği zaman siyaseten bunların sonuçlarının neye mal olduğunu da iyi bilmek gerekmekte.

Hatırlarsanız 12 Eylül öncesinde yeni bir Cumhurbaşkanı seçimi Meclis tarafından gerçekleştirilecekti. 5 ay 17 gün sürdü, 114 tur yapıldı. Mecliste bulunan 3, 5 parti özellikle iktidar ve ana muhalefet partileri bir uzlaşmaya varamadılar, cumhurbaşkanlığı seçimi uzun tartışmalara sebebiyet verdi. 1980 öncesinde yaşanan sosyal şiddet, istikrarsızlık, arkasından yaşanan ekonomik dar boğazlar… Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin zamanında yapılamaması ve ülkenin başsız bırakılması hali ülkede 1980 ihtilalini ortaya çıkardı. 1980 ihtilalinin milletimize maliyeti çok yüksek olmuştu. Mağduriyetler, mahkumiyetler yaşanmıştır, işkenceler görülmüştür, demokrasi askıya alınmıştır, siyasi partiler kapatılmıştır. Türk siyasetinin yetiştirdiği değerli şahsiyetlere siyasi yasaklar konmuştur. 10 yıl gibi bir sürede var olan birikim, tecrübe yok edilmiştir. Bütün bunların yanında da toplumun bir çok kesiminde acı ve ıstırap oluşmuştur.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmalarını devletin imkanları ile yürüttüğünü iddia eden Bahçeli, şunları söyledi:

“Şimdi hep beraber düşünelim, hangi partiden olursak olalım özellikle de AK Parti’de bulunan kardeşlerime, vatandaşlarıma sesleniyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ı sevebilirsiniz, onlara oy verebilirsiniz ama bir yanlışın neye mal olacağını hep beraber düşünmek zorundayız. 12 yıl bu ülkeyi yöneten bir başbakan var. Başbakan, ‘Abdullah kardeşimi ben seçtirdim, şimdi sıra bana gelmiştir, kardeşliği de Abdullah Gül yapsın’ diyerek parti içerisinde kendisinin adaylığını ısındırmıştır. Önüne çıkabilecek engelleri ortadan kaldırmaya gayret göstermiştir. ‘Oldu, olmadı’ diyerek uzun süre sanki bu memlekette başka vatan evladı kalmamış, bu memlekette başka siyasi kurum yok, bu memlekette sivil toplum kuruluşları yok, varsa Abdullah, yoksa Erdoğan terazisinin içerisinde oynuyor oynuyor, sonunda da diyor ki ‘nasıl olsa aday ben olacağım.’ Böyle olmadı mı sayın AK Partililer? Erdoğan aday oldu. Şimdi yarış başladı.

YSK ile kurulacak bir diyalog ve kendisinin ortaya koyacağı demokratik erdemli davranışla ‘ben Başbakanım ama 11 Temmuz’dan itibaren Başbakanlıktan ayrılıyorum, diğerleri ile beraber eşit şartlarda yarışacağım’ demiş olsaydı milletin sevgisini kazanırdı.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bunu cumhurbaşkanı yapar, arkasından aynı şeylerin cumhurbaşkanlığı makamında da yapılmasına müsaade ederseniz Türkiye’yi başından çatlatırsınız. Çatlayan bir Türkiye Cumhuriyeti’nde kimin ne olacağı yarın nerede bulanacağı belli olmaz” dedi.

Bahçeli, Kaman Belediye Başkanlığı binası önünde halka hitabında yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Şimdi soruyorum, ‘adaylardan bir tanesi toplumca tanınmıyor’ diyorlar. Nereden biliyorsunuz? İşte ‘efendim hiç ismini duymadık’, dünya ismini duymuş sen duyamamışsın. Senin iktidarın döneminde 8 yıl İslam İşbirliği Teşkilatı’nın genel sekreterliğini yapmış. Söz yok… Ancak gün geliyor Recep Tayyip Erdoğan sıkışıyor kalkıyor ‘bu Kahire doğumludur’ diyor. ‘Bu memleket evladı sayılmaz’ diyor. Şu lafa bakın, şu edepsizliğe bakın. Bu lafın ucu nereye gider, nereye gideceğinin farkında bile değil. Ne olmuş Kahire’de doğmuşsa? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Anasının, babasının yurdu belli değil mi? Bu Kahire’de doğdu diye, halk nezdinde bunu küçük göstereceğini mi zannediyorsun?”

1960’lı yılların başında Almanya’ya ardından tüm Avrupa ülkelerine çalışmaya giden Anadolu insanının çok büyük fedakarlıklar yaparak ailesini ayakta tutmaya çalıştığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

“Onlara şimdi ikinci, üçüncü nesil deniyor, toplamı ise Avrupa’da 4 milyon 200 bin, artık ne Almancı ne gurbetçi. Avrupa Türklüğü dediğimiz insanlar. Şimdi böyle bir dönemde söz gelimi Kaman’da doğan uşak, Münih’te doğan uşakla mukayese edildiğinde birisi Türkiye’de doğmuş Recep Tayyip Erdoğan aklıyla o memleket evladı, peki Münih’te doğana ne diyeceksin? Onun cevabı yok. Örneği Kahire. Demek ki Münih’te çocuğun adı Osman ise Osman memleketin evladı değil. Bir ailenin dayanışmasını, birliğini beraberliğini korumak için ana baba gayret gösteriyor, her türlü fedakarlığı yapıyor, sen bir cumhurbaşkanı olacağım diyerek bunları parçalamaya çalışıyorsun. Böyle şey olabilir mi? Şimdi şu an burada Almanya’da, İsveç’te, Fransa’da çalışan arkadaşım var ise Recep Tayyip Erdoğan’a nasıl oy verecek. Evladını birbirinden ayırt eden adama niçin oy versin?”

-Yeni Türkiye aldatmacası

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik doğumlu olduğunu da hatırlatan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Yeni Türkiye uydurmasıyla bir sürü yalan dolanla memleket yönetiyor. Ama bir şeyi hazmedemiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Selanik doğumludur. Ama ona ‘sen memleket evladı değilsin’ demeye dili varamıyor, cesareti yok dolandırıyor sağdan soldan. Buradan 250 kilometre aşağıya doğru gittiğinizde Pınarbaşı’na vardığınız zaman orada aziz bir millet evladının atası yatıyor. Ogün ki şartlar içerisinde Lefkoşe’ye gitmek mecburiyetinde kalmışlar, bu milletin aziz bir evladı Lefkoşe’da doğmuş. Ne yapacağız şimdi? MHP’nin kurucusu, Türk dünyasının lideri Alparslan Türkeş Lefkoşe’de doğdu diye memleket evladı saymayacak mıyız? Sen ne yapmak istiyorsun? Geçenlerde de çıkmış filan parti yani CHP’nin Sayın Genel Başkanına ‘levi’ diyor. Bölücülerin oluşturduğu bir partinin başına ‘sen zazasın’ diyor, ‘ben de sünniyim’ diyor. Şu an Ortadoğu’daki çatışmanın kimliksel tanımını Türkiye’de yapıyor. Alevi olduğu zaman cumhurbaşkanı olamaz mı? Alevi olduğu zaman Türk siyasetinde yer bulamaz mı? Sen kimsin, sünnisin geresi ney bilen yok, kimliğin karışık, kaynağın bulaşık. Böyle bir zatın cumhurbaşkanı olabilmesi sizce doğru mudur? Evet, hasbelkader (Başbakan) oldun, bari orada kal.”

Bahçeli, “Şimdi kalkıyor bir de Türkiye’yi karıştırıyor” sözleri ile konuşmasına şöyle devam etti:

“Sabah 6.30 adam kapma modası çıttı. Herkeste seviniyor, ‘bak görüyor musun silahlı kuvvetleri kaptı şöyle etti, emniyeti kaptı şöyle etti.’ Bunu kendisinin gücü kabul ediyor. 100 bine yakın polisi yerinden ediyor. ‘savcı, hakime sıra gelir’ diyor. Hele hele bölücülüğün zırvasını Türkiye politikası haline getiren birisi de diyor ki ‘bu emniyetle kalmayacak daha bir çok yerlere yayılacak.’ Peki bu yayıldı yayıldı birinci dalga dedin, ikinci dalga dedin. Memlekete hizmet etmiş kim varsa alayını kaptın, ellerini kelepçeledin adliyeye götürdün herkese de gösterdin. Bu bir devir ise bir gün öyle bir devir gelir ki AKP’den kapılmayan adam kalmaz. Çünkü AKP’nin dün yalın ayak gezenleri şimdi ayakkabı kutularıyla dolaşıyor, havuzlarda dolardı, avroydu para ile oynuyorlar. 4 tanede bakanın çocukları İran’dan gelen bir uşağa kapılmış, o da şimdi Bodrum’da bir kotra ile tatil yapıyor. Dün cezaevindeydi. Demek ki cezaevinden haber gönderdi, ‘ya beni çıkartacaksınız ya da alayınızın gereğini yapacak tarzda bilgiler sunarım’, adamı cezaevinden çıkarttılar.

Türk polisini rencide edecek davranışlarla hareket edemezsin, bir gün birileri o polislere derse ki 17, 25 Aralık rezaleti ile Bilal oğlandan tutun Başbakana kadar şunlar şunlar bunu yapıyor dedi, o kelepçe birilerine vurulduğu zaman nasıl içinize sindireceksiniz? O sebepten dolayı AK parti’ye oy vermiş kardeşlerim bu gidişata ‘dur’ diyebilmek lazımdır. Bunu cumhurbaşkanı yapar, arkasından aynı şeylerin cumhurbaşkanlığı makamında da yapılmasına müsaade ederseniz Türkiye’yi başından çatlatırsınız. Çatlayan bir Türkiye Cumhuriyeti’nde kimin ne olacağı yarın nerede bulanacağı belli olmaz. Cenabı Allah bir imkan nasip etse yalanın, dolanın, iftiranın, yolsuzluğun, rüşvetin alayının hesabını sormazsam namerdim.”

-Öncelikli görev oy vermek

Öncelikli görevlerinin seçimde oy vermek olduğunu, oyu verirken de vicdani sorumluluğu elden bırakmamak gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, sözlerinis şöle tamamladı:

“İkinci görevimiz vicdanınızdan geçirerek, süzerek bir karara varın, tercihinizi ortaya koyun cenabı Allah kime nasip ederse o cumhurbaşkanımız olsun. Ama, yanlışın üzerinde ısrar eder, ‘havaalanını ben orada yaparım tren yolunu orada da yaparım, ihaleleri orada da yaparım’ diyerek başbakanlığının son üç yılını Çankaya’ya taşırsa orada bunun vebalini onu oraya taşıyanlar veremezler. Bu vebalden kurtulamazsınız. Onun için önünüzde bir frsat var, gelin bu fırsatı değerlendirelim.

MHP, aziz milletimize Ekmeleddin İhsanoğlu beyefendiyi bir bilim insanını, diplomatı, bu memlekette yetişmiş bir değeri sizlere teklif etmekte. 13,14 parti ile bu bütünleşmede sağlanmıştır. Demek ki yollardaki levhaların çoğu yanlış. Milletin adayı kim 13 parti bizim adayımız bu diyorsa 13 partinin dediği kişi de aynı zamanda da milletin adayını ortaya koyuyor demektir. Allah hayırlı uğurlu etsin, yolunuz açık olsun.”

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortMebbistrendyol indirim kodustarzbetpiabetbonusxslotmarsbahisistanbul escort bayanseobahiscomsuperbetinparibahisvdcasinobettiltmarsbahismarsbahismatadorbetFenomenbetdeneme bonusu veren sitelercasibom giriştarafbetbetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahisgrandpashabetgrandpashabetBetpas thebarbeehousewife.comcasibomcasibomJojobetJojobetJojobetjojobetjojobetjojobetgaziantep escortgaziantep escortsuperbetinhacklinkmeritkingjojobetjojobet girişbetvolecasibommeritkingmarsbahisjojobetcasibomcasibomgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzaMadridbet girişjojobet girişcasibomcasibomsupertotobetsupertotobetsupertotobetsupertotobetsupertotobet giriş güncelsupertotobet güncel girişsupertotobet giriş güncelsupertotobet güncel girişsupertotobet güncel girişcasibom girişsupertotobet giriş güncelcasibommadridbetgrandpashabet girisgrandpashabetmatbet girişgrandpashabetmarsbahisGrandpashabetgüvenilir bahis sitelericasibomasyabahis girişmarsbahisbetkomjojobet girişsahabet girişcasibom girişmatbetbetpark girişonwin girişmatbet girişholiganbetjojobetbahsegelpusulabetmarsbahisjojobetmatbetjojobetmatbetbetkanyonbetebetbetkanyonsahabetdeneme bonusuxxonwinmatbetmatbet girişmarsbahishacklinkextrabet girişmatadorbetJojobetholiganbetholiganbetholiganbetholiganbet girişholiganbet girişholiganbet giriş güncelholiganbet giriş güncel216extrabetextrabetjojobetAtaşehir Escortmarsbahismarsbahisjojobetjojobet girişmarsbahisholiganbetjojobetjojobetcasibommarsbahismarsbahis girişjojobetjojobet girişjojobetmarsbahis girişmarsbahismarsbahisOnwinMarsbahisMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otelleriJojobet
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort