YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

Türk Milleti huzur arıyor

Bu haber 08 Ağustos 2014 - 14:54 'de eklendi ve 677 kez görüntülendi.

Türk Milleti’nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, “İnsanlarımız eski huzurlarını arıyorlar. Çünkü birileri onlara öfkeyle, nefret söylemiyle, sabahtan akşama kadar onların kalplerini, kafalarını, vicdanlarını rahatsız ediyor” dedi.

İhsanoğlu, “Pazar günü tüm Türkiye, 76 milyon insan çok önemli imtihan verecektir. Bu imtihanda ya demokrasiden yana olacağız ya demokrasiyi unutmak mecburiyetinde kalacağız. Ya bu demokrasinin yolunu açacağız ya demokrasinin önündeki tıkaçları olduğu gibi bırakacağız, büyüteceğiz. Onun için pazar günü Türkiye için tarihi bir gündür, hep beraber en güzel şekilde mührümüzü basacağız. Onun için sandığa mutlaka gidiniz, sandığa sahip olunuz” çağrısı yaptı.

Türk Milleti’nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim gezilerini sürdürüyor. Ordu’nun Ünye ve Fatsa ilçelerini ziyaretinin ardından il merkezine giden  İhsanoğlu, otobüsle kenti dolaşarak halkı selamladı. İhsanoğlu, Atatürk Anıtı önündeki tören alanında halka hitaben yaptığı konuşmada, harman zamanında, fındık toplama zamanında işlerini bırakarak kendilerini karşılamaya geldikleri için vatandaşlara teşekkür etti.

İhsanoğlu, 10 Ağustos Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçimine değinerek, şöyle devam etti:

“Pazar günü tüm Türkiye, 76 milyon insan çok önemli imtihan verecektir. Bu imtihanda ya demokrasiden yana olacağız ya demokrasiyi unutmak mecburiyetinde kalacağız. Ya bu demokrasinin yolunu açacağız ya demokrasinin önündeki tıkaçları olduğu gibi bırakacağız, büyüteceğiz. Onun için pazar günü Türkiye için tarihi bir gündür, hep beraber en güzel şekilde mührümüzü basacağız.

Onun için sandığa mutlaka gidiniz, sandığa sahip olunuz.”

İhsanoğlu, Türkiye’nin bugünlerde, bir müddetten beri büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu  belirterek , “İçeride huzursuzluk, dışarıda itibarsızlık var. İçerideki huzursuzluk, kutuplaşmadan, zıtlaşmadan, ötekileştirmeden geliyor.

İnsanlarımız eski huzurlarını arıyorlar. Çünkü birileri onlara öfkeyle, nefret söylemiyle, sabahtan akşama kadar onların kalplerini, kafalarını, vicdanlarını rahatsız ediyor” diye konuştu.

“Türkiye bu sıkıntıdan kurtulmak istiyor sevgili kardeşlerim, siz istiyor musunuz” diyen İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun için Türkiye huzur peşinde. Türkiye’nin yurt dışındaki itibarı işte bellidir. İşte Irak’taki hadiseler, vatandaşlarımız kaçırılıyor, tır şoförlerimiz rehine alınıyor, diplomatlarımız, memurlarımız hala rehinedir.

 

Suriye’deki durumumuz bellidir. Onun için Türkiye’nin bu etrafındaki ateş çemberinin Türkiye’yi etkilememesi lazım gelir. Onun için tarihimizin, anayasamızın iki önemli prensibine sımsıkı sarılmamız lazım. Birincisi laiklik, ikincisi demokrasidir. Laiklik demek dinin siyasete karışmaması demektir, siyasetin dine karışmaması demektir. Laiklik demek, senin dinin sana, benim dinim bana, senin mezhebin sana, benim mezhebim bana. Ben burada size Kuran-ı Kerim’den ayet okumak istiyorum. Kuran’da diyor ki ‘leküm diniküm veliyedin’. Dininiz size, dinim bana, bu Kur’an’ın en son nazil olan ayetlerinden biri.”

 

– “BİRİLERİNİN ÇIKIP DA ‘SEN ŞUSUN, SEN BUSUN’ DEME HAKKI YOKTUR”

Ekmeleddin İhsanoğlu, laiklik kavramının dinde de, anayasada da da yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Vicdanımızda da var. Şimdi birilerinin çıkıp da ‘sen şusun, sen busun’ deme hakkı yoktur. Biz Müslüman, gayrimüslim kim varsa birinci sınıf vatandaşız, eşit vatandaşız. Biz bunun dışında hiçbir şey kabul etmiyoruz. Burada

başta bizim gayrimüslim kardeşlerimize sesleniyoruz, onlar bizim kardeşlerimizdir, biz onlarla bin sene beraber yaşadık. Hiçbir zaman, kimse onların kılına dokunmadı. Bundan sonra da hiç kimse bunların kılına dokunamaz, hiç kimse bunlara hakaret edemez, böyle bir şey kabul edilmez. Bu bizim örf ve adetlerimize, adabımıza, dinimize, Türk kültürüne, örf adetlerimize aykırıdır, yakışmıyor.”

“Senin dinin sana, senin mezhebin sana, biz bu büyük kilimin değişik değişik rengarenk nakışlarıyız, bu nakışların hepsi bizimdir, bu kilimin tamamı Anadolu’dur, biz bununla ancak iftihar edebiliriz” diyen İhsanoğlu, “Ben bunun altını çizmek istiyorum ve size şunu söylemek istiyorum, Türkiye’de laiklik prensibini biz yaşatacağız, siz sahip çıkacaksınız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.