YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

ATATÜRK’ÜN ŞECERESİ

Bu haber 16 Eylül 2014 - 0:15 'de eklendi ve 925 kez görüntülendi.

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü, dostumuz Murat Bardakçı Habertürk TV. ”Tarihin Arka Odası” programında  yine harikûlede  bir çalışmaya  imza attı.. Seyretmeyen arkadaşlar  internetten   sağlayacakları video ile izleyebilirler. M.Ali Öz adlı emekli bir diyanet görevlesinin  konuk edildiği program  sanıyorum reyting rekorunu kırmıştır. Zevkle seyrettik Allah emeği geçenlerden razı olsun. Şüphesiz ki işin en ilginç yanı  M.Ali Öz’in  dini câmiadan olmasıydı; çünkü bu güne kadar bilhassa  bu cenahtan gelen spekülâsyonlar tam anlamı ile mide bulandırıcı seviyelere ulaşmıştı. Yakın zamanlarda  AKP’li bir tıfıl aynı ekranlardan  tarihçilik adına  abuk subuk  lâflar etmiş ve tarafımızdan da bu sütûnlarda eleştirilmişti. Şimdi hak yerini bulmuş ve Habertürk büyük bir vatanseverlik örneği göstererek hiç olmazsa hatasını da düzeltmiştir.

Mustafa Kemal’in din adamları öncülüğünde  “Milli Mücâdele”ye ilk adımı attığı bir gerçektir; bu husus milletimizin dini değerlere verdiği yüksek ehemmiyeti ortaya koymaktadır. Lâkin “Milli Mücadele”de  sanki ihânetleri unutulmuş gibi susturulan hâinlerden birkaçının da din adamı olması bugüne kadar oldukça istismar edilmiş bir konudur. Mazlumlar edebiyatı adı altında  maalesef  çirkin, namussuz, hayasız adamlar  Mustafa Kemâl’in  muhterem annelerine kadar dil uzatmışlar, böylece asıl kahbe döllüğünü kendi hayatlarında icra etmişlerdir. Şimdi Sayın Öz gibi düzgün, dürüst bir din adamı tarafından gerçekler ortaya konarak  Ata’nın şeceresinin tam olarak ortaya çıkarılmasından  sonra  biraz utanmışlar mıdır bilmiyoruz ama  bunların pislikleri önce kendi hayatlarındadır.

Esasında Mustafa Kemal’in soy kötüğü büyük ölçüde biliniyordu; lâkin arada ufak tefek kesintiler vardı. Programdan öğrendiğimize göre, Mehmet Ali Öz’ün  “Osmanlı Arşivi Belgelerine Göre Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Soy Kütüğü” adlı araştırması inşallah kitaplaşacak ve böylece gerçekleri daha yakından öğrenebileceğiz. Ekrandan gösterilen belgelere göre  Atatürk’ün nesiller öncesine dayanan  nesep bilgilerini şâhid oluyoruz. Ali Rıza Bey’in ölümünden sonra  devlet tarafından Zübeyde Hanım’a bağlanan emekli aylığının  belgeleri de gösterilmiştir. Sayın Bardakçı’nın  programın ertesi Pazar günü Habertürk Gazetesi’nde sütunlarına taşıdığı şu bilgiler cidden çok önemlidir:

Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım’ın babası Feyzullah Efendi’nin Selânik’in eski ailelerinden “Nakibzâdeler”in mensubu olduğunu ve 1857’de doğduğunu yazıyor. Selânik’e  ait nüfus defterlerinde bulduğu kayıtlara göre Zübeyde Hanım’ın 17. yüzyıl şeyhülislâmı Feyzullah Efendi’nin, Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Efendi’nin de Selânik Mevlevihânesi’nin şeyhlerinden Ahmed Efendi’nin torunu olduğunu ifade ediyor. Emeklilik komisyonu, Zübeyde Hanım’ın dilekçesinin ardından 1870 ile 1880 seneleri arasında “rüsumat” yani gümrük memurluğu yapan, daha sonra istifasını vererek ticaret hayatına atılan ama iflâsının ardından 1888’de vefat eden Ali Rıza Efendi’nin on senelik hizmetinin ayrıntılarını çıkartarak ailesine aylık bağlanmasına karar veriyor. Bu karara göre Ali Rıza Efendi’nin üç çocuğuna, oğlu Mustafa’ya, Selânik’te küçük yaşta vefat edecek olan kızı Naciye ile diğer kızı Makbule’ye ve hanımı Zübeyde’ye yirmişer kuruş aylık bağlanıyor. Kararda, aylığın Mustafa’nın yirmi yaşına gelmesine yahut bir işe girmesine; Naciye ile Makbule’ye de bu maaşın evlenmelerine kadar ödenmesi öngörülüyor.”

Bu büyük hizmetlerinden ötürü arkadaşlarımızı ve konukları M.Ali Öz’ü kutluyoruz.

Muhabbetle

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.