ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3486
EURO
17,5597
ALTIN
972,78
BIST
2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C

AKP SARAY DUVARLARINA VE SEÇİM BARAJLARINA SAKLANIYOR

AKP SARAY DUVARLARINA VE SEÇİM BARAJLARINA SAKLANIYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, “İktidara talip oldukları dönemde verdikleri pek çok söz gibi, dokunulmazlığın kaldırılması ve seçim barajıyla ilgili vaatlerini de unutan AKP’liler, milletle aralarına ördükleri yüksek saray duvarları ve seçim barajları sayesinde varlıklarını sürdürebileceklerini zannetmektedirler” dedi. 

HaberRes_39775.jpg.pagespeed.ce.t90Jq6o49_

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Anayasa Mahkemesinin seçim barajı kararına ilişkin, “Türkiye’deki demokrasinin önündeki önemli engellerden birisi olan yüzde 10 seçim barajının arkasına sığınarak her dönem 100’e yakın fazla vekil çıkaran AKP’nin, meydanlarda milli irade nutukları atmaya hakkı yoktur” dedi.

Çetin, yazılı açıklamasında, “12 Eylül zihniyetinin ürünlerinden birisi olan seçim barajıyla ilgili Anayasa Mahkemesinin aldığı yetkisizlik kararının, AKP hükümetinin ve dört eski bakanın Yüce Divan korkusunun ne kadar yersiz olduğunu” ortaya çıkardığını savundu.

 

“AK Parti yöneticileri ve dört bakanın Yüce Divan’dan boşu boşuna korktuklarını” değerlendiren Çetin, “Yüksek Mahkemenin hükümeti zora sokacak bir vesayetin tesirinde olduğu tezi boşa çıkmış, ancak paralel bahanesiyle iktidarın vesayeti baş göstermiştir” ifadelerini kullandı.

 

PARALEL BAHANESİYLE AKP VESAYETİ AYM’YE KADAR UZANDI

Anayasa Mahkemesi’nin seçim barajı kararı ve Meclis Soruşturma Komisyonu’nda yapılan ak’lamalar hakkındaki yazılı basın açıklaması yapan Çetin, şunları kaydetti:

Dört eski bakanla ilgili günlerdir siyaset kurumunun tehdit ve baskılarına muhatap olan Anayasa Mahkemesi’nin seçim barajı kararının üzerine yüce divan tartışmalarının gölgesi düşmüştür. 12 Eylül zihniyetinin ürünlerinden birisi olan seçim barajıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin aldığı yetkisizlik kararı, AKP hükümetinin ve dört eski bakanın yüce divan korkusunun ne kadar yersiz olduğunu ortaya çıkarmıştır. AKP yöneticileri ve dört bakan Yüce Divan’dan boşu boşuna korkmuştur. Yüksek Mahkeme’nin hükümeti zora sokacak bir vesayetin tesirinde olduğu tezi boşa çıkmış, ancak paralel bahanesiyle iktidarın vesayeti baş göstermiştir.

Meclis Soruşturma Komisyonu’nda ve Anayasa Mahkemesi’nde alınan son kararlar, Yürütme erkinin uzun süredir uyguladığı baskı ve tehdit yöntemleriyle sonuç almaya devam ettiğinin açık delilidir. Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan dört bakanını yargıdan kaçırmak için devletin en üst yargı organını paralel ve darbeci ilan edenler, bir gün sonra aynı kurumun seçim barajı kararıyla AKP’nin elini rahatlatmasını nasıl izah edeceklerdir.

 

 AYM’NİN BARAJI KALDIRMASINI BEKLEMEK GERÇEKÇİ DEĞİLDİR

Türkiye’deki demokrasinin önündeki önemli engellerden birisi olan yüzde 10 seçim barajının arkasına sığınarak her dönem 100’e yakın fazla vekil çıkaran AKP’nin meydanlarda milli irade nutukları atmaya hakkı yoktur. Millet iradesini ortadan kaldıran ve seçilmişlerin meşruiyetini tartışılır hale getiren seçim barajıyla ilgili AKP hükümeti bugüne kadar hiçbir girişimde bulunmamışken, Anayasa Mahkemesi’nin barajı kaldırmasını beklemek gerçekçi değildir. Seçimlerle ilgili yasal düzenlemeler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yetki alanındadır ve dolayısıyla çoğunluğa sahip AKP’nin elinde olan bir imkândır. Nitekim Anayasa Mahkemesi kararında, yetkisiz olduğunu ilan ederek topu Meclis’e atmıştır.

İktidara talip oldukları dönemde verdikleri pek çok söz gibi, dokunulmazlığın kaldırılması ve seçim barajıyla ilgili vaatlerini de unutan AKP’liler, milletle aralarına ördükleri yüksek saray duvarları ve seçim barajları sayesinde varlıklarını sürdürebileceklerini zannetmektedirler. Ancak hiçbir baskı düzeninin ve hele de yolsuzluk, rüşvet gibi ağır suçlarla yıpranmış iktidarın kurumsallaşarak sürdürülebildiği görülmemiştir.

 

BASKI REJİMİ KURAN AKP, AYM’Yİ DE TEHDİT SINIFINA SOKTU

Uzun süredir kendi yarattıkları sanal düşmanlar ve sahte tehdit algılarına karşı gölge boksu yaparak milleti aldatan ve kurdukları istibdat rejimini meşrulaştıran AKP iktidarı, en nihayetinde Anayasa Mahkemesi’ni dahi tehdit sınıfına sokmayı başarmıştır. Türk ordusunu etkisizleştirmek için Ergenekon ve Balyoz gibi düzmece davalar icat eden, paralel devlet yutturmacasıyla emniyete ve yargıya yeniden şekil veren AKP zihniyeti için artık ülkede kendisi gibi düşünmeyen her kesim potansiyel düşmandır.

Hâlbuki kendilerine karşı yapıldığını iddia ettikleri darbenin son halkası olarak tanımlanan Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin büyük bölümünün AKP döneminde atandığı gözden kaçırılmaktadır. Anayasa Mahkemesinin 17 üyesinden 10’u Abdullah Gül, 4’ü Ahmet Necdet Sezer, 2’si TBMM ve biri Turgut Özal tarafından atanmıştır.

 

TUZ KOKTU

Sahip olduğu devlet gücünü otoriter rejimlerdeki diktatörler gibi bir silah olarak kullanan iktidarın baskıları Anayasa Mahkemesi’ne de boyun eğdirmiş gözükmektedir.

Bir ülkede yargı dahi işlevsiz hale geldiyse, bu durum tuzun da kokması halidir. Mülkün temeli olan adaletin herkes için eşit dağıtılamaması hali, bir toplum için cinnetten önceki son aşamadır. İktidarlarını devam ettirebilmek ve gizli ajandalarını uygulayabilmek için devletin bütün kurumlarını ve geleneklerini alt üst edenler, bir gün kendileri de adalete ihtiyaç hissettiklerinde yargıyla oynamanın ağır bedelini ödeyeceklerdir.

Meclis Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu’nun AKP’li dört bakanın yargılanmasına gerek görmeyen kararı, 12 yıllık AKP iktidarının Türkiye’deki bütün değerler sistemini nasıl alt üst ettiğini bir kere daha gözler önüne sermiştir. Tıpkı Osmanlı’nın son dönemine şahit olan Ziya Paşa’nın dediği gibi, Türkiye’de “Milyonla çalanlar yüksek ve şerefli mevkilere yükseltilerek baş tacı edilir; birkaç kuruş çalan hırsız ise kürek cezasına çarptırılır” vaziyete tekrar gelinmiştir. Türkiye’de hukuk güçlünün hakkını korumak için kullanılır hale gelmiş, güçlü insanların yargılanması komisyonların ve yüksek makamların iznine bağlanmıştır.

 

DÖRT BAKANLA İLGİLİ İDDİALARIN BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

14 üyeli Soruşturma Komisyonunun 9 AKP’li üyesinin verdiği “dört bakanın Yüce Divan’a gönderilmesine gerek yok” kararıyla, 17-25 Aralık soruşturmaları ile elde edilen belge ve bilgilerle yerleşen hırsız damgasını temizleme fırsatı yok edilmiştir. Namuslu ve onurlu insanların taşıyamayacağı son derece ciddi ve ağır suçlamalarla ilgili her türlü yargı sürecinin önünü tıkamanın ve aklanma fırsatını değerlendirmemenin anlamı çok açıktır. Dört bakanla ilgili iddiaların buzdağının görünen kısmı olduğu ve yargılama sürecinin açılması halinde buzdağının her yerinin gözükeceğinden endişe duyanların meseleyi daha fazla büyümeden kapatmaya çalıştığı anlaşılmaktadır.

Komisyondaki AKP’li üyelerin verdiği “yolsuzluk ve rüşvet” suçlamalarına ilişkin yargılamaya gerek olmadığı kararı, bu partinin ne kadar adalet sahibi olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir. Koca ülkenin tek bir adamın oyuncağı haline getirildiği yeni Türkiye’de, yolsuzluk ve rüşvetin hesabı mahkemeler yerine Meclis’teki çoğunluğun gücüne dayanarak yapılır hale gelmiştir.

 

 ŞIRACILAR VE BOZACILAR KENDİLERİ ÇALAR KENDİLERİ OYNARSA

AKP hükümetinin ve Meclis’teki çoğunluğu oluşturan milletvekillerinin önlerinde son bir şans kalmıştır. Dört bakanla ilgili isnatların üzerini örterek suça ortak olmak ile gerçeklerin ortaya çıkması için yargı yolunu açmak arasındaki tercihi bütün AKP camiası yapmak zorundadır. En geç 29 Ocak tarihine kadar Meclis genel kurulunda yapılacak oylama sonucunda AKP’nin tarihe nasıl geçeceği belli olacaktır.

Meclis Genel Kurulu da Soruşturma Komisyonu gibi olursa, yani şıracılar ve bozacılar kendileri çalar kendileri oynarsa, geriye milletin soracağı hesap kalacaktır. Büyük Türk milletine verilecek bu hesabın, 9 kişilik AKP’li komisyon üyelerine verilen hesaba benzemeyeceği muhakkaktır.

 

HARAMI HELAL YAPMA KURNAZLIKLARINDA SONA GELİNMİŞTİR

 

Milletin kesesinden yaptırdığı ve içindeki her bir kadehi bir işçi maaşına denk Ak Saray’ında otururken peygamberimizin açlığını hurmayla bastırdığını anlatan Sultan’ın sözlerinin inandırıcılığı kalmamıştır. Hırsızlıkla suçlananları yargıdan kaçırarak aklayanlar, millet vicdanında makul şüpheli haline gelmiştir. Milli iradenin istinatgâhı olması gereken Yüce Meclis’i de sıfırlama işlemlerinin bir parçası haline getiren, adalet saraylarının misyonunu yerle bir edip Ak Saraylar’dan hüküm verenlerin maskeleri düşmüş, haramı helal yapma kurnazlıklarında sona gelinmiştir.

 

AKP HÜKÜMETİ HAKKINDA MİLLET VİCDANINDA HÜKÜM VERİLMİŞTİR

Bugün artık ne Meclis’teki Soruşturma Komisyonu’nun verdiği ne de Genel Kurul’da verilecek kararın çok büyük önemi kalmamıştır. 17-25 Aralık yolsuzluk davaları başta olmak üzere AKP hükümeti hakkında millet vicdanında hüküm verilmiş, aklar ve karalar ortaya dökülmüştür. Şimdi bu yıpranmış, kirlenmiş ve tıkanmış hükümetin yerine gelecek iktidarın yapacaklarını konuşmanın zamanıdır.

 

TERTEMİZ BİR İKTİDAR İÇİN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ HAZIRDIR

Neredeyse 5 ay kalan 7 Haziran seçimleri Türkiye’ye rahat bir nefes aldıracak yeni bir hükümetin kurulması için gerekli zemini sağlayacaktır. Yapılacak seçimlerde milletimizin Milliyetçi Hareket Partisi’ne yetkiyi vermesi halinde, yürütme işinden sorumlu olmakla birlikte yasamayı, yargıyı ve sivil toplumu da tahakkümü altına almış bu hükümetin verdiği rahatsızlıklara son verilecektir.

Milliyetçi Hareket Partisi Türk milletine karşı işlenen suçların peşini bırakmayacak, hukuku guguk yapan, milli güvenliği bölücü teröriste teslim eden, rüşvetçinin önüne yatanlardan hesap soracaktır. Türkiye’de kutuplaştırmayan, böldürmeyen, çaldırmayan tertemiz bir iktidar için Milliyetçi Hareket Partisi hazırdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.