DOLAR
8,7179
EURO
10,4032
ALTIN
497,62
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

YATIRIMCININ DERDİ AYAĞINA SERİLECEK HALININ RENGİ DEĞİL

YATIRIMCININ DERDİ AYAĞINA SERİLECEK HALININ RENGİ DEĞİL
16.06.2016
0
A+
A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz” biçiminde dile getirdiği ekonomi paketini eleştirdi. Tanrıkulu, ülkede zombi büyüme yaşandığını, kişi başına 169 dolar fakirleşildiğini, işsizlik rakamının çift halenelere demir attığını öne sürdü. MHP’li Tanrıkulu, “Kutuplaşmanın giderek arttığı son dönemde yatırımcının derdi, ayağına serilecek halının turkuaz veya başka bir renk olması değil” dedi.

kenantanrikulu1ytrm-001

Başbakan Binali Yıldırım’ın, ilk grup toplantısında “Yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz” sözleriyle yatırımcı merkezli programının detaylarını açıkladı. Yıldırım’ın Türkiye’nin dış tanıtımlarda kullandığı logosundaki turkuaz renk ile vurgulanan ‘turkuaz halı’ sözüyle ön plana çıkarılan hükümet programının, yatırımcı odaklı olacağı bildirildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından turist duasına çıkıldığını, satış fiyatı, maliyetini kurtarmadığı için çiftçinin bir yıllık alın terini tarlada bıraktığını, işyerini kapatan kredi kartı borcu nedeniyle intihar edenlerin sayısı arttığını söyleyerek, iktidarın ekonomi politikasını ve açtığı paketleri eleştirdi.

ZOMBİ BÜYÜME

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, büyümenin rakamının Türkiye’nin duvara toslamakta olduğunun habercisi olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

“Açıklanan büyüme rakamı Türkiye’nin zombi (ruhu alınmış) büyüme yaşadığını gösteriyor.

2016 yılının ilk üç ayını kapsayan yüzde 4.8’lik 1’inci çeyrek büyüme rakamını farklı ülkelerle karşılaştırarak parlatmaya çalışanlar, sorunun özünü örtmeye çalışıyor. Açıklanan ve neredeyse tümüyle özel tüketim ve devlet harcamalarından kaynaklı ekonomik büyüme rakamları gerçekte Türkiye’nin duvara toslamak üzere olduğunun da ön habercisi. Reel ücret artışlarının ve Suriyeli sığınmacıların pozitif etkilediği, borçla tüketime dayalı, özel yatırımların neredeyse 2011 seviyesinde kaldığı bir büyüme modeli Türkiye’yi orta gelir tuzağına hapsetti. Halen 2016 yılı büyümesinin hedeflenen seviyede gerçekleşmesi için önündeki engeller görmezden geliniyor.”

TÜRKİYE DOLAR BAZINDA KİŞİ BAŞINA 169 DOLAR FAKİRLEŞTİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, 2015’i 719.9 mil­yar do­lar mil­li ge­lir­le ka­pa­tan Tür­ki­ye’nin bu yılın ilk çey­reğinde yıl­lık mil­li ge­li­rinin 708.6 mil­yar do­la­ra ge­ri­lediğini belirterek, “Böy­le­ce 2015 so­nun­da 9 bin 261 do­lar olan ki­şi ba­şı­na mil­li ge­lir, ilk çey­rekte 9 bin 92 do­la­ra düştü ve Türkiye dolar bazında kişi başına 169 dolar fakirleşti. Türkiye küresel büyüme liginde 17’ncilikten, 18’inciliğe geriledi” dedi.

“SANAYİCİ KARININ YÜZDE 63.4’ÜNÜ FİNANSMAN GİDERİ OLARAK KAYBETTİ”

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın açıkladığı üretimden satışlara göre bölgede 2015 yılının 100 büyük firmasını da değerlendiren Tanrıkulu, üretimden satışların payında 2 puanlık gerileme olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Finansman giderlerinin yeni yatırımları engellediği görülüyor. Benzer sonuç İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her yıl açıkladığı ‘Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ Araştırması’nda da aynı. Buna göre hızla borç yapısı yükselen İSO-500 şirketlerinin, ‘finansman giderleri’ kalemi yüzde 75.1 gibi çok yüksek oranda arttı. Yani sanayici 2015’te elde ettiği 44 milyar karın 28 milyar lirasını, bir başka ifadeyle yüzde 63.4’ünü finansman gideri olarak kaybetmiş. Kısacası sanayicimiz 2015 yılında hem faiz, hemde kur artışından kaynaklanan zararlarını kapatabilmek için uğraşmış. Mayıs ayı itibariyle bankacılık sisteminin kredi-mevduat oranı yüzde 113’lere dayanmış, yani bankalar topladıkları mevduattan daha fazla kredi kullandırmışlar. Batık kredi oranları da yükseliyor.”

“İŞSİZLİK ÇİFT HANELERE DEMİR ATTI”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı Sanayi Ciro Endeksi sonuçlarına göre toplam sanayide yüzde 1.3, imalat sanayinde yüzde 1.1, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe ise yüzde 8.9 oranında gerileme olduğunu hatırlatan Tanrıkulu, 2016’nın ilk beş ayında ihracat yüzde 6.5 düşerken, 12 aylık ihracatın yüzde 7.9’luk kayıpla 139.8 milyar dolara gerilediğini söyledi. Tanrıkulu, “Yeni istihdam alanlarının yetersizliği işsizlik rakamlarını çift hanelere demir attırdı. Mart ayı işsizlik oranı yüzde 10.1. Resmi işsiz sayısına (3 milyon 23 bin kişi) geniş tanımlı (çalışmaya hazır, iş bulma ümidi olmayanlar) işsizler eklendiğinde 5 milyon 456 bin insanımız işsiz durumda. Genç işsizlik yüzde 17’lerin altına düşüyor, kadın genç işsizliği yüzde19.3” dedi.

“EKONOMİDE SORUNLAR BÜYÜK, PAKETLER KÜÇÜK”

Tanrıkulu şöyle devam etti:

“Paketin öncü açıklamalarına bakıldığında ekonomi yönetiminin mevcut sorunlardan ne kadar uzak olduğu görülüyor. Yabancı ve yerli yatırımcının tedirginliği öncelikle adil olmayan, güvence vermeyen şu anki ekonomi ve hukuk sistemi. Her iki alanda ihtiyaç olan gecikmiş yapısal reformlar yerine yine basite kaçan günübirlik tedbirler, beklenen kalıcı çözümler gibi sunuluyor. Ülkemizde kutuplaşmanın giderek arttığı son dönemde yatırımcının derdi, ayağına serilecek halının turkuaz veya başka bir renk olması değil.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.