DOLAR
8,7598
EURO
10,4283
ALTIN
502,04
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Gök Gürültülü
28°C
Perşembe Gök Gürültülü
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

SES GETİRECEK ESERLER

SES GETİRECEK ESERLER

Sadi Somuncuoğlu

 

Ahmet Bican Ercilasun’un, “ATSIZ, Türkçülüğün Mistik Önderi” ile İskender Öksüz’ün “Bilim, Din ve Türkçülük” eserinin aynı gün piyasaya çıkması, önemli bir müjde oldu. ATSIZ’ı yazmak Bican Hoca’ya yakışırdı. “Bilim, Din ve Türkçülük” de, İskender Hoca için biçilmiş kaftandı.

ATSIZ’ı, Bican’ın yazması, heyecan verici ve çok anlamlı. Şüphe yok ki, Atsız, yarım asırlık Türk fikir tarihinde müstesna bir yere sahip. Yüksek medeni cesareti ve Türklüğe yapılan haksızlıklar karşısında susmayan kalemiyle, tartışmaların hep merkezinde oldu. Yazdıkları, yaptıkları, yaşadıkları ve ülküsüyle tarihimizin en çok tartışılan ve en yanlış anlaşılan adamıydı. Bu bakımdan, ATSIZ’ı, hem de “Türkçülüğün Mistik Önderi”  kapsamında yazmak zordu. Kim yazsa, ikna edici ve yeterli görülmezdi. Ama gençliğinden itibaren Atsız çizgisini takip eden, O’nu çok yakından tanıyan ve bundan da önemlisi bilim namusuna sahip birinin yazması gerekirdi; öyle de oldu. Uzmanlık alanının Türk Dili, Edebiyatı ve Tarihi (Türklük Bilimi) olması da, kayda değer bir husustur.

“ATSIZ, Türkçülüğün Mistik Önderi”ni biraz yakından tanıyalım. Eser, belgeler ve fotoğraflar bölümü hariç tam 717 sayfa. Oldukça hacimli. Ama hiç çekinmeyin; zira elinizde en heyecanlı ve çekici roman gibi zevkle okuyacağınız bir eser var.

Bölümleri ise şöyle: Söz başından sonra “Tarihler ve Olaylar” başlığı altında beş bölüm var. Her bölümün altında kapsadığı yıllar ve olaylar belirtilmiş. Sırasıyla 1832-1940 yılları arasında 12 olay, 1940-1950 yılları arasında 13 olay, 1950-1960 yılları arasında 13 olay, 1960-1975 yılları arasında 75 olay, ele alınmış. Yayımlanan ve kapatılan dergiler, kitaplar, yapılan mücadeleler, sürgünler, hapishaneler, mahrumiyetler vb. var.

Kitapta: “Bilim Adamı Atsız” ana başlığı altında “Tarihin İçinde Yaşayan Tarihçi”, “Tarihî Metin Yayınlarıyla Dilcilik, Yarıda Kalan Edebiyat Tarihi” ve “Zorunlu Bibliyograflık” ara bölümleri; “Sanat Adamı Atsız” başlığı altında, “Ruhlara İşleyen Şiir”, “Şiirin Dışı” ve “Şiirin İçi”“Tozlu Sahifelerden Çıkıp Yüreklere Yerleşen Kahraman: Kür Şad (Bozkurtların Ölümü)romanının analizi, “Devlet Uğruna Kendini Feda Eden Urungu (Bozkurtlar diriliyor) romanı ve analizi. “Meçhul Şehzade: Delikurt” ve analizi. “Dalkavuklar Gecesi” ve analizi. “Z Vitamini” ve analizi. “Bir Zaman Yolcusu: Selim Pusat (Ruh Adam Romanı) ve analizi. “ATSIZ’ın  Hikâyeleri”, “Fikir Yıllarında ve Kalem Kavgalarında Atsız Üslubu”, “Türkçülük Düşüncesinin Mistik Önderi (Atsızın Fikirleri) “Ülkü/Mefkûre, Türk-Türkçülük-Milliyetçilik”, “Irk- Irkçılık/Soyculuk”, Turan/Turancılık”, “Tarih Anlayışı”, “Dil ve Edebiyat”, “Askerlik-Ordu-Savaş-Disiplin”, “Ahlâk-Ahlakçılık”, “Din-Yobazlık”, “Batılılaşma-Medeniyet-Kültür-İlim”, “İktisat-Köycülük/Memleketçilik”, “Sosyal Adalet”, “Atatürk, Cumhuriyet ve İnkılaplar”, “Komünizm- Sosyalizm”, “Bölücülük-Kürtçülük” , “Büyük Adamlar”, “Sonuç yerine.” bölümleri ve konuları var.

Bilim, Din ve Türkçülük

Bu eser, İskender Hoca’nın altıncı kitabının adı; dizin bölümüyle birlikte 374 sayfa. Hoca’nın kitaplarının hepsi de orijinal, kendi bilim ve fikrinin ürünü. Diğer kitapları: Türk Milliyetçiliği Fikir Sistemi, Niçin Geri Kaldık, Türk’üm Özür Dilerim, Millet ve Milliyetçilik, Alt Akıl-Aptallar ve Diktatörler. Okuyanlar bilir; esprili hoş bir üslup, fakat dinamit gibi muhteva, sağlam fikir dokusu, parlak bir akıl ve zekânın ürünü. Okuyan bilir; ama henüz okumayanlar, elbette bilmez. Ama, zihinlerine depo ettikleri ve doğru bildikleri yanlışların tasfiyesinden korkanlara tavsiye edilmez.

İskender Hoca kitaba başlarken, “bilim nedir?” diye sordu ve cevabını verdi: “Bilim, hele bilimin uygulamalı dalları, muhakkak ki vasıta (araç)’dır. Fakat bilim aynı zamanda dünyaya bakışımızda, problemlere yaklaşımımızda bir zihniyettir; bu yönüyle dünya görüşümüzün bir parçasıdır: O halde temel değerlerimizden biridir.” Bilim bahsi çok önemli. Arkasından “Bilim ve Din” bölümü geliyor. Müslüman düşüncesi ve Hristiyanlık evrim için ne diyor? Ele alıp değerlendirdi İslâm’ın temel açmazlarını; Neo-haricilik, proleterya ve ümmet devleti, ideoloji ve devlet, kavmiyetçilik, tekfircilik gibi meselelerini inceledi.

“Kendi hikâyem: Yale ve ODTÜ’de Oktay Sinanoğlu” bölümünde, Yale’deki doktora çalışmalarını ve yaşadıklarını anlatıyor. Her akademisyen adayının mutlaka okuması gerekli ve çok tatlı bir hikaye. “Yardımcı Doçentlik”, “Kuantum teorisi ve felsefe”, “Bilim ve Teknoloji”, “Demokrasi”, “Bilinmeyen Türkeş”, “Bilim ve Türkçülük”, ” Millet ve Milliyetçilik üstüne sohbet” gibi önemli konular işlenmektedir.

İftiharla söylemeliyiz ki; tarihe mal olan bu değerli eserler 2014 yılında Millî Düşünce Merkezi Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde hazırlandı. Daha önce yayımlanan Ethem Ruhi Fığlalı Hoca’nın “Lâiklik”,  İskender  Hoca’nın “Millet ve Milliyetçilik”, Bican Hoca’nın “Türk Kağanlığı”kitapları da aynı kararın sonucu hazırlanıp yayımlandı. MDM Yönetim Kurulu üyesi İskender Öksüz ve Ahmet Bican Ercilasun ile Fığlalı Hoca’mıza teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.

 

Yeniçağ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.