ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
27,2601
EURO
28,9010
ALTIN
1.675,11
BIST
8.380,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Çarşamba Yağmurlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
ÜÇ HİLAL'İN HİKAYESİ Ahmet B. Karabacak

ENVER PAŞA İDEOLOJİSİ

ENVER PAŞA İDEOLOJİSİ
04.08.2018
3.111
A+
A-

    Ali BADEMCİ

 

 

 

 

Geri zekâlılar Enver Paşa’yı karalamak için Hilton Oteli altında Ermeni kemikleri arıyorlar. Halbuki Anadolu’nun neresini kazarsanız mutlaka kemik bulacaksınız. Tabiî bir de Ermenilere yaranmak için kemik yalayıcılığı vardır. Yazık ki bunlar geçmişi olan gazetelerde yazıyorlar. Elbette Ermeniler Enver Paşa ve arkadaşlarını sevmeyeceklerdir; bu sebeble diasporanın katilleri Cemal ve Talat Paşalar’ı katletmiştir. Başarabilselerdi bu işi mutlaka Enver Paşa’ya da yapacaklardı. Önce Sovyet casusu bir Ermeni’ye yıkmışlardı ama adam hatıralarında böyle bir şey yapmadığını yazıyor. Geçen sene de Vikipedia’ya kendini  “Abaza asıllı Türk gazeteci ve siyaset adamı” diye kaydettiren Taha Akyol da benzer iddialarda bulunmuştu.  Efendim Hareket Ordusu İstanbul’a girdiği zaman Enver de oradaymış ve bayrak taşımış da, Yunancı imiş; şimdi de Ermeni katlettirdiği için katilmiş; bu da yetmiyormuş gibi Mason’muş.

Bu işlere Türk insanının karnı toktur; Doğu Anadolu’da nereye kazma vurursanız altından Ermeniler’in öldürdüğü bir Türk insanının kemiklerini bulacaksınız. Kemik aramak ve bulmakla netice alacağını düşünen insanlar önce bu tarafa yönelecektir de ondan sonra akıl vermeye çalışacaktır. Ne yazık şu Akşam Gazetesi bu adamın yazıları ile milletin yüzüne salya akıtıyor. İnşaallah bu akılsız adamın başına Allah bir Dünya Savaşı verir de kıçını nasıl koruyacağını öğrenir. Bugün Ermeniler bile savaşta Ruslar’la birlik olarak Türkler’e ihanet ettiklerini kabul ediyorlar. Aklı selim insanlar bunlardan pişmanlık duyduğunu bile yazıyor. Dün Irak’da bugün Suriye’de yapılanlar katliamdır; çünkü rastgele insanlar öldürülüyor. Varın bakalım Haleb’e Ermeniler ne der? Kesepliler geçen sene Türkiye’de getirildi ve yaraları sarıldı.  Hatay Dâvâsı plebisitinde Vakıflı Ermenileri “Türkiye” dedi. Onlar Ermeni işini bilmiyorlar mıydı? Tehcir bir kanundu ve böyle yapıldı; elbette üzücü hadiseler olmuştur, ki bunu da Doğu Anadolu’da Kürtçülük yapan bugünkülerin dedeleri becermiştir. Türk insanından katil olmaz!

Enver Paşa bugün Türkiye’de bir İdeoloji olmuştur. Tıpkı Ermeni sözcüleri gibi İslâmcılar da güya ona taraftar görünüp, onun üzerinden Mustafa Kemal’i vurmaya çalışıyorlar. İkisi de aynı değil mi?  Elbette Enver Paşa’nın her insan gibi hayatında kabul edilemeyecek davranış ve düşünceleri vardır. Makedonya Dağları’ndaki Enver gibi! Fakat o zaman, Cumhuriyeti kuranların tamamı, Karabekir de böyle değil miydi? Neden doğruları kabul etmekten bu kadar kaçıyoruz! Netice olarak Enver Paşa Talat ve Cemal gibi, Almanya’da veya Kafkasya’da öldürülmeyi beklemeyip anayurdumuza geçmiş ve burada çarpışarak şehid olmuştur. Bunda kınanacak ne taraf vardır, neresi ihanettir? Asıl olan ülkenin ekmeğini yiyip kendini başka milletten saymak veya onlara hizmet etmektir.

Enver Paşa aylarca Moskova’da kaldı; Bolşevikler tıpkı Cemal Paşa gibi onu da İngilizler’e karşı kullanmak istedi. Fakat o ancak Türkistan’da faydalı olabileceğini Lenin ve Karahan’a anlattı, razı olmadılar ve sınır dışı etmek için ihtarda bulundular. İşte bu şartlar altında evine ve çocuklarına gitmeyen Paşa bir fırsatını bularak Kafkasya üzerinden yalın ayak ve çıplak bir vaziyette gizlice Buhara’ya gitti. Burada Bolşevikler’in yardımı ile Emirlik devrilmiş Cumhuriyet ilân edilmişti.  Hükümet el altından, onun devam eden istiklal savaşçılarına katılmasını istedi, o da bu harekete katıldı.

Enver Paşa Buhara’ya geldiği zaman Türkistan’ın en akıllı adamı ve daha sonra ilim adamlığı ile yakından tanıdığımız Zeki Velidi ile çok ilginç bir görüşme yapmıştır. Zeki Velidi ona, Türkistan’da Paşa’nın anladığı anlamda Türk kalmadığını, çalışmasının çok zor olduğunu, güçlüklerle karşılaşacağını, bu sebeble Afganistan‘a geçip rahatına bakmasına tavsiye etmiştir. Fakat Enver Paşa, olmadığı ifâde edilen Türklüğün kendi kanları üzerinde yeşermesini beklediğini belirterek harekete katılmıştır. On aylık bir mücadele sonunda Paşa Çegan tepesinde mitralyöz kurşunları ile can vermiş ve 4 Ağustos 1922 günü şehid olmuştur. Fakat istiklâlcilik sırf onun attığı temeller üzerinde 1934’e kadar devam etmiştir.  15 Nisan 1922 günü kendisine bugünkü Tacikistan verilmiş fakat o “Bütün Türkistan” demiştir. Bu sebeble bugün Orta Asya’da dalgalanan dört Türk Cumhuriyeti’nin ortaya çıkışında onun hiç mi payı yoktur? Kırgızlar, Kazaklar, Türkmenler, Özbekler, Azerbaycanlılar Enver Paşa denildiği vakit canlarına can katılıyor.

Palavra edebiyatını artık bırakmak lâzım,    kendini böyle üstün vasıflarda görmeyen hasta adamlar etrafına çamur atıyor. Enver Paşa bugün Türkiye ve Türk Dünyası’nda ideoloji olmuştur. Ermeni hayranlarının, tarikatçı bozuntularının,  masonluğa takıntılı olan göbeği takıntılı insanların böyle bir gücü silmeye kuvveti yetmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.