Teşekkürname…

HARUN KILIÇ

Dikkate Alınmak Ya da Alınmamak

Bu haber 27 Mayıs 2019 - 0:37 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.

Kenan EROĞLU

Muarızları veya düşmanları ya da rakiplerinin kendisinden nefret etmediği, eleştirmediği ve karalamadığı bir fikir hareketi doğru yolda olduğu konusunda şüpheye düşmelidir.

Muarızlarınca nefret edilmeyen, eleştirilmeyen ve karalanmayan fikir hareketleri dikkate alınmıyor demektir.

Dikkate alınmayan bir hareket ise gelişemez, güçlenemez.  Güdük kalmağa mahkûm olur.

Rakipleri tarafından eleştirilmeyip aksine övülen bir lider veya bir hareket yanlış yolda olduğunu anlamalıdır. Bu demektir ki o hareket, lideri ve fikirleri rakiplerin işine yarıyor demektir. Rakiplerin ya da rakip olması gerekenlerin övgüsüne mazhar olmak bir işe yaramaz ve size de bir şey kazandırmadığı gibi hareketiniz hakkında tereddütlere sebep olur.

Rakip ya da düşman bilinenler tarafından övülmek pek de iyi bir şey olmasa gerek.

O hareketin taraftarları “rakiplerimiz dahi bizi kabulleniyor ve yer yer övgüde bulunuyorlar” diye sevinedursun. Bundan kendilerine bir övünç payı çıkarsınlar. Bu durum halkın gözünden kaçmaz. Tük Milleti kimin kimi övdüğünü, kimin kimi el altından desteklediğini görür ve anlar. Taban tabana zıt gibi görünen fikir hareketlerinin ve siyasal partilerin manevraları halkın gözünden kaçmadığı gibi halk tarafından ilk seçimlerde değerlendirilir. Bunun aksini düşünerek, siyasi hırs uğruna birçok benzemezlerin bir araya gelme-getirilme çabaları elbet değerlendirilir. “halk cahil anlamaz” demek hem halka hakarettir hem de halkı cahil görenleri yanılgıya sürükler.

Bugüne kadar size haberlerinde dahi yer vermeyen bir televizyon kuruluşu, size özel program yapıyor ve netice itibariyle size övgüler diziyorsa burada bir terslik var demektir.

Bir de rakiplerin ya da rakip olması gerekenlerin sizi ve hareketinizi çantada keklik olarak görmesi de yine sizin fikir ve eylem dünyanızda bir eksiklik ve yanlışlık olduğunun düşünülmesine sebep olur.

Bu durumda bir şeyler artık iyi gitmiyor diye düşünebiliriz. 
            O zaman biz nerede yanlış yapıyoruz da yaptığımız işler hem rakiplerimizin işine yarıyor hem de rakiplerimiz tarafında övgülere mazhar oluyoruz diyerekten düşünmek gerekir.

……

Ne yapsanız ne etseniz sizi dikkate almasını istediğiniz-beklediğiniz siyasi muarızınız yine de dikkate almıyorsa bu durumda yapacak pek bir şey kalmamıştır.

Muhatap alınmak için çırpınmanın, didinmenin, yerli yersiz ve belki de siyasi etiğe yakışmayan ithamlarınız da etkili olmuyorsa, sizin bazı değişikliklere ihtiyacınız var demektir.

Karşıdakine gösterilen kin ve nefret söylemlerinin aynısını karşıdakinden de size karşı beklemek belki de iyi bir netice vermeyebilir.

Yapacağınız şey; İddia ettiğiniz fikirler doğrultusunda, kendinize çekidüzen vermektir.

Bir hareket veya bir siyasi parti, “rakipler beni muhatap alsın” diye siyaset yapmaz.

 Bir siyasi parti ya da bir fikir hareketi topluma söyleyeceklerini söylemek ve yeni görüşler dile getirmek için sahneye çıkarlar.

Kenan Eroğlu
Kenan Eroğluknn.eroglu@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments