ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

Çekirge istilası hangi ülkede? #cekirgeistilası iddiası doğru mu?

Bu haber 12 Mart 2020 - 12:35 'de eklendi ve 590 kez görüntülendi.

Şubat ayında Afrika ve Asya’da çok sayıda ülke çekirge istilasıyla mücadele etti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Örgütü, küçük bir çekirge sürüsünün günde 35 bin kişinin yiyebileceği gıda miktarını tüketebileceği tahmininde bulunurken, önlem alınmazsa, Doğu Afrika’daki çekirge sayısının haziran ayına kadar 400 katına çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Afrika’da başlayan çekirge istilasının Türkiye’nin sınır komşuları olan İran ve Irak’ta da ortaya çıktığı iddia ediliyor. Sosyal medya üzerinden yayılan iddia kısa sürede gündem oldu.

Şubat ayında, Etiyopya, Somali, Yemen, Umman ve Hindistan gibi komşu ülkelerden geldiği belirtilen çekirgeler için Suudi Arabistan’da çıkmış, Çevre ve Su Bakanlığı yetkililerince uyarılar yapılarak, Çekirgelerin genellikle zararsız oldukları, ancak kırmızı renkte olanlarına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca, düzenli ilaçlamaların yapılacağı da bildirildi.  Bugün ise #çekirgeistilası’ hastagı ile sosyal medyada birçok görüntü paylaşıldı. Peki, Çekirge istilası iddiası doğru mu?Çekirge istilası sosyal medyada kısa sürede gündem oldu.

Twitter’da gündem olan ‘#çekirgeistilası’ hastag’i ile dünyada birçok bölgede çekirge istilası görüntüleri geliyor. Çekirge istilasının yaşandığı bölgeler de Afrika’nın doğusu; Somali ve Kenya, Arap yarımadasının doğusu ve İran’ın güneyi yani Körfez olarak bilinen yerler olarak gösteriliyor.

Yayınlanan görüntülerin İran ve Irak’tan geldiği iddia edilse de bu konuda yapılan bir açıklama yok.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat