ÖN YARGI

Zeliha Alkan

“Bizim Babayiğitler” – Şükrü Alnıaçık

Bu haber 17 Haziran 2013 - 14:48 'de eklendi ve 1.270 kez görüntülendi.

“Bizim Babayiğitler”

Şükrü Alnıaçık 

 

Meşhur fıkradır, ufak tefek adamın ağzından “manyak” lafı kaçıyor. İri yarı olanı “manyak ne ki” diyor merakla… Beriki, durumu idare etmek için “işte böyle senin gibi babayiğit , cüsseli adam” deyince bizimki: “Ohoo!” diyor “sen benim babamı görecektin… O benden daha manyaktı!..

Memlekette 20 gündür adını tam olarak koyamadığımız bir “babayiğitlik” yaşanıyor. Sorumlusu tabii ki Başbakan’ın 10 yıllık AKP politikalarıdır. Masum ve hak arayan vatandaşlarımızın mücadelesine sözümüz yok. Lakin günlerdir insanlar adını koyamadıkları, sebep ve sonuçlarını tahlil etmedikleri bir devrimcilikle sağa sola saldırıyorlar. At izi it izine karışmış durumda ama yerinde oturanlar, “babayiğit olmamakla” suçlanıyor.

Ortada “Otpor” tarzı, “Üçüncü Dünya” baharlarını hatırlatan “Occupy“den başka adı konulmuş bir hareket yok. Ne ki bu “Occupy?

İşte size Ortadoğu ve Doğu Avrupa’dan bir kaç “babayiğit!..” Hepsi de eski Occupy’cilerden şimdi sakin sakin ne iş yaptıklarını ve “isimlerinin gerçek anlamını” düşünüyorlar.

Faslı Amin Ghali: “Bizim Belgrad’dan gelen bir eğitimcimiz vardı. Buraya geldi ve katılımcıları genel olarak Sırp tecrübelerine odaklanan stratejiler üzerine eğitti. ‘Bize, kendi ülkemize değişim getirmek için yapmamız gereken budur’dedirterek etkiledi.” Diyor ve ekliyor: “Elinde Gene Sharp’ın Diktatörlükten Demokrasiye adlı kitabı vardı.

Tunus – İzzeddin Zaatur: “Bin Ali rejiminin devrilmesinde onların 90’larda Belgrad’da yaptıklarının aynısını yaptık. Şiddetsiz direniş, rejimle dalga geçilmesi… Sokakta hiç şiddet yoktu. Polis müdahale ettiğinde bile savaşmadık. Otpor’dan insanlar bize bütün stratejilerinin açıklandığı bir kitap (Gene Sharp) verdiler. Bir rejimi devirmek istediğinizde nasıl hareket etmelisiniz?” Bakıyoruz konuşanlar inanmış, saf demokrat çocuklar…

Bunların o kadar da “babayiğit” olmadığı anlaşılıyor. Ukraynalılar bu işlerde biraz daha uyanık!.. İki tanesini bulup, “saati 50 dolara” konuşturuyoruz! Ukrayna turuncu devrimini yapan muhalif örgütlerden “Pora“nın iki lideri, “Sivil itaatsizlik” eğitimi aldıklarını, Sırp “Otpor,” Gürcü “Kmara” ve diğerleriyle iletişim kurarak “Gene Sharp’ın kitabından epeyce yararlandıklarını” anlatıyorlar:

Ukraynalı Dimytro Poteschin: “Sharp’ın stratejisine uygun olarak devrimlere isimler veriliyor. Ukrayna’da “turuncular,” Gürcistan’da “Gül” devrimi, Kırgızistan’da “Lale” devrimi, Beyaz Rusya’da “Kot” devrimi, hepsi farklı isimlerde ama tasarım ve sponsor aynı: “Amerika Birleşik Devletleri.

Poteschin, “2004’te bir kampanya için 1 milyon dolar aldığını” söylüyor. Dimytro’ya göre ABD, onlara “Yanukoviç’in oyları çalmak istediğini” düşündüğü için yardım etmişti. Bu CIA devrimcisi, Ukrayna Devriminden sonra göstericilikten “Devrim Koçluğuna” terfi etmiş; İran, Rusya, Beyaz Rusya ve Mısır’daki muhalif hareketlere ders veriyor. Skype aracılığıyla da bütün müşterileriyle temasta kalabiliyor. Yani komünist devrimcilerin torunları arasında bol kazançlı bir iş kolu ortaya çıkmış, “Amerikancı Devrim Danışmanlığı…”

Bu arada “yanlış görmediysem” bu “Skype” bir örgüt pankartı gibi geçen Taksim’de bizim AKM’nin duvarında sallanıyordu. Demek ki biraz daha derine inmemiz gerekiyor:

Belgrad’da Otpor eğitmeni İvan Maroviç, “devletin gücüne karşı bir sivil savaş simülasyon oyunu” bile kullandığını anlatıyor. Oyunun geliştirilmesine yine ABD sponsor olmuş. “Kitap okumaktan çok video oyunları oynamayı tercih eden yeni nesile böyle daha kolay ulaşıldığını” söylüyor. Oyunda kolay senaryo isteyenlere “yolsuzluğa karşı mücadele“yi, zor senaryo isteyenlere “diktatörlüğe veya işgale karşı mücadele” versiyonunu öneriyor.

Bu arada hemen söyleyeyim “Occupy Turkey“in kadife devriminin kitabi sloganı “Diren Gezi!” ona kısaca “Gezi” diyebilirsiniz. Ben de bunlar sağın her çeşidine karşıdır bu sağ yumruk da nereden çıktı diye meraklanıyordum. Siyah sağ yumruk Belgrad merkezli Otpor’un simgesi, diğer ülkelerde de benzer sağ yumruklu afişler kullanılıyor.

Usta devrim koçu Srdja Popoviç, sadece geçen yıl 160 bin km’den fazla uçmuş. Popoviç’e göre “şiddet dışı mücadele yapmanın yolu bir grup kimliği yaratmak…” Mısırlılar tamamen Popoviç’in kurallarına uymuşlar ve başarılı olmuşlar.

Bütün dünyada muhalif hareketler tarafından kullanılan, Şiddetsiz direnişin kutsal kitabı “Diktatörlükten Demokrasi’ye” Boston/ABD’de yazılmış. İlk kez 1993’te yayınlanan şaheserin yazarı 85 yaşındaki Gene Sharp… Kitap, şiddetsiz eylemin 198 yöntemini içeriyor. Harward’da yıllarca ders veren Sharp’ın açıklamaları, açlık grevlerinden istihbarat yetkililerinin maskelerinin düşürülmesine kadar çeşitli yöntemleri tarif ediyor. Kitap 34 dile çevrilmiş.Arap baharından bir süre önce Beyrut’ta Arapçası basılan kitap, bütün diktatörlerin korkulu rüyası.

Türkçe baskısını Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu’nun önsözüyle yapan “Wall Street ve Amerikan Yüzyılının Çöküşü” kitabının yazarı aykırı gazeteci William Engdahl’e göre Ortadoğu’daki bu olaylar Amerika’nın Irak’ı işgaline yani 2003’e kadar gidiyor. İşgalden sonra George Bush, G8 Zirvesinde “Büyük Ortadoğu Projesi“ni ilan ettiğinde Washington’un amacı, Ortadoğu’yu Polonya ve Doğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, serbest pazar cenneti haline getirmekti.

O günlerde İslam Dünyası Forumunda konuşan Hillary Clinton, “İslam ülkelerinin ekonomilerini geliştirmek için politik sistemlerini açmaktan” söz ediyordu. Bush, “Genişletilmiş Ortadoğu’da demokratik liderlerin ve ılımlı reformcuların yanında olmalıyız.” diyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanı, Birleşik Krallığın, “daha açık politik sistemleri desteklemek için Ortadoğu’da hükümetler ve sivil toplumlarla çalışmaya hazır olduğunu” söylüyordu.

CIA’nın yeni açık toplum operasyon örgütü olan NED’in bir toplantısında konuşan Bush, “Şam’dan Tahran’a kadar özgürlük, her milletin geleceği olabilir” diyordu.

Sonra da işte bu 88 sayfalık kitapla tanzim edilen “baharlar” başladı. Kaddafinin yanağında çiçek açan, memleket bölen, Müslüman katleden baharlar. Biz bu kadar yazsak matbaacı eminim, “bu olmamış” diye yoldan çevirirdi! Ama kitap, ABD’ye en az 10 tane “açık toplum,” yani trilyon dolarlık “açık pazar” kazandırdı.

İran ve Venezüela, “Otpor“u, faaliyetleri hakkında propaganda videosu hazırlayacak kadar tehlikeli buluyorlar. Chavez, Sharp’ı “CIA kontrolünde bir kışkırtıcı” olarak adlandırdı. Rus istihbaratı, bu Amerikancı devrimler el kitabını basmak isteyen matbaayı iki kere yaktı.

Samimi insanları tenzih ederek… Bilmem “babaları kendilerinden de babayiğit” olan devrimci yurtsever “babayiğitlere” biraz olsun yardımcı olabildik mi?..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.